خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شرکت آب رسانی: سطح آب در کابل ۲۰ متر پايین رفته است

شرکت آب رسانی: سطح آب در کابل ۲۰ متر پايین رفته است

Jul 09, 2018 - 16:56

کابل (پژواک، ۱۸سرطان۹۷): مسئولان شرکت آبرسانی و کانالیزاسیون شهری می گویند که آب های زیرزمینی پایتخت، به شدت آلوده شده و سطح آب در سال های اخیر ۲۰ متر پايين رفته است.

حمید الله یلانی رئیس عمومی شرکت آبرسانی و کانالیزاسیون شهری، این موضوع را امروز در مراسم افتتاح یک پروژۀ آب رسانی در ساحۀ شاه شهید در ناحیه هشتم کابل بیان کرد.

  وی با جدی خواندن چالش آلودگی آب و کم آبی در پایتخت گفت که افغانستان، به این لحاظ بسیار آسیب پذیر است و لازم است که مسئولان و مردم، به آن به شکل جدی توجه کنند.

رئیس عمومی آبرسانی و کانالیزاسیون گفت که سطح آب های زیرزمینی در کابل، در سال های اخیر تا ۲۰ متر کاهش یافته است.

یلانی افزود: "متاسفانه امروز از آب، به ‌ویژه آب‌ های زیرزمینی در کشور بخصوص شهر کابل به گونه ظالمانه استفاده می ‌شود و واترپمپ‌ها، حوض های آب بازی و موترشویی ‌ها روزانه بدون داشتن مجوز به گونه ‌ای وحشتناک آب مصرف می ‌کنند."

اما رئیس عمومی شرکت آب‌رسانی کانالیزاسیون تصریح کرد که این اداره، به حمایت نهادهای دیگر حکومتی، برنامه ای روی دست دارد که می خواهد باعملی کردن آن، از بدتر شدن وضعیت کنونی جلوگیری می کند.

انتقال آب از بند شاه توت به کابل، از جمله بخش های این برنامه است که به گفته یلانی، کارهای ابتدایی آغاز شده است و قرار است به زودی از طریق کمیسیون تدارکات ملی نهایی شود.

وی در ادامه در مورد آغاز پروژه تازۀ آبرسانی در ناحیه هشتم کابل صحبت کرد و گفت که با عملی شدن این پروژه در یک سال آینده، بیش از ۳۵۰۰ خانواده به شکل مستقیم به آب آشامیدنی صحی دسترسی پیدا می کند.

یلانی افزود که این پروژه، حدود ۸۵ میلیون افغانی هزینه بر می دارد که از سوی وزارت مالیه پرداخت می شود.

  سردار ولی ملک زی رئیس آبرسانی حوزه کابل گفت که در حال حاضر، حدود ۶۵ هزار خانواده از طریق اداره آب رسانی، به آب آشامیدنی صحی دسترسی دارند و آب آشامیدنی هزاران خانواده دیگر، توسط نل از طریق بخش خصوصی تامین می شود.

گل پاچا مجیدی نماینده مردم پکتيا در ولسی جرگه که در ناحیه هشتم زندگی می کند گفت که مشکل کمبود و آلودگی آب، زندگی مردم درشهرکابل را با تهدید جدی مواجه ساخته است.

وی افزود که مقام های مسئول باید با توجه به این وضعیت، کارهای زیربنایی برای بهبود وضعیت روی دست بگیرند و مانع فاجعه محیط زیستی شوند.

عبدالواسع غوری یکی از بزرگان ساحه شاه شهید گفت: "از مردم منطقه تقاضا دارم که آب را آلوده نسازند و شرکت قراردادی نیز پروژه را در وقت تعیین شدۀ آن، کار را تکمیل کند."

این نگرانی در حالی مطرح می شود که علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب سابق کشور، سال گذشته در نشست "بررسی وضعیت کمی و کیفی آب آشامیدنی و معیشتی شهر کابل"، نگرانی مشابه را بیان کرده بود.

گفته می شود که سالانه ۲۹ میلیون مترمکعب آب در کابل، به دلیل بارندگی‌ ذخیره می‌شود؛ اما ۳۲ میلیون مترمکعب مصرف می‌شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement