خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مرتضوى: دستگيرى هاى اخير انگيزۀ قومى و سياسى ندارد

مرتضوى: دستگيرى هاى اخير انگيزۀ قومى و سياسى ندارد

Jul 10, 2018 - 16:10

کابل(پژواک،۱۹سرطان ۹۷): حکومت مى گويدکه دستگيرى هاى اخير، به اساس شکايات مردم صورت گرفته است و هيچگونه هدف سياسى و قومى درعقب آن وجود ندارد و دربرابر افراد مسلح غيرمسئول ديگر نيز ايستاده مى شود.

شاه حسين مرتضوی معاون سخنگوی رياست جمهوری که امروز در نشست خبری در کابل صحبت می کرد گفت که هيچگونه هدف سياسی و قومی در رابطه به بازداشت های اخير وجود ندارد.

وی افزود: "اولين بار رحيم الله از ارزگان و داوود از پرچمن فراه و سپس نظام الدين قيصاری بازداشت شدند اين بازداشت ها هيچ ربطی به مسايل سياسی، قومی و منطقوی ندارد و ما اميدوار هستيم که هموطنان ما هم اين موضوع را درک کنند."

موصوف با اشاره به اينکه بعضی بازداشت ها به اساس شکايات مردم صورت گرفته است، گفت که رحيم الله بخاطر دست داشتن در سقوط و تسليمی ۵۰ پوسته نيروهای امنيتی  به طالبان در ارزگان و داوود نام شخص ديگری بخاطر تسليم کردن ولسوالی پرچمن به طالبان دستگير شده اند.

اين درحالى است که وزارت دفاع، اخيراً گفته است که نظام الدين قيصارى قوماندان افراد مسلح غيرمسئول در فارياب، محمدداوود مبارز کسى که در پرچمن فراه سلاح و پوسته ها را به مخالفين مسلح دولت فروخته بود، رحيم الله يک تن از قوماندان مسلح غيرمسئول در ارزگان و نادرشاه متهم به قاچاق سنگ هاى گران بها و مواد مخدر در بدخشان، بازداشت و به څارنوالى معرفى شده اند.

معاون سخنگوی رياست جمهوری در نشست امروز تصريح کرد: "دستگيری چنين افراد خواست مردم است و بيشتر از اين مسئوليت ما تامين امنيت شهروندان است و هر نيرويی که بخواهد به مردم آزاری دست بزند و اقدامات فراقانونی کند، حکومت در برابر آنان ايستادگی می کند و نمی تواند در برابر چنين افراد نقش تماشاچی را بخود بگيرد."

نامبرده، راه اندازی تظاهرات را حق مردم عنوان کرده گفت که صدای مردم شنيده می شود؛ اما هموطنان هم متوجه باشند که به تاسيسات دولتی که مربوط به خود مردم است، آسيب نرسانند.

 از سوی ديگر، مرتضوى گفت که سالانه بيش از ۷۰۰ ميليون دالر در گمرکات افغانستان حيف و ميل می شود و اين مقدار پول به جيب زورمندان و افراد پرنفوذ در گمرکات می رود.

مرتضوی علاوه کرد: "فعلاً عوايد ما دو عشاريه دو ميليارد  دالر است؛ در حاليکه مصارف نيروهای امنيتی ما پنج ميليارد دالر است و ما تلاش می کنيم که عوايد خود را به هشت ميليارد دالر برسانيم، اگر عوايد را به هشت ميليارد  دالرنرسانيم، بدون شک که ما مشکلات خواهيم داشت و حکومت در برنامه دراز مدت خود، عوايد خود را بلند ببرد تا هم مصارف نيروهای امنيتی و هم مصارف ملکی را تامين کنيم."

معاون سخنگوی رياست جمهوری گفت که دولت افغانستان مسئوليت دارد که روی افزايش عوايد و خوداتکايی کار کند و هفته گذشته رئيس جمهور با مسئولان گمرکات کشور جلسه داشت و تاکيدش بر اين بود که چطور از حيف و ميل عوايد بخصوص در گمرکات جلوگيری شود.

همچنان وی، با اشاره به معرفی رئيس دارالانشای کميسيون مستقل انتخابات گفت که تلاش ها بر اين است که کسی به اين سمت معرفی شود که از ظرفيت بالا برای مديريت اين برنامه برخوردار باشد تا اعتماد مردم نسبت به پروسه انتخابات بيشتر شود.

موصوف، ليست فرستاده شده کميشنران ولايتی کميسيون شکايات انتخاباتی را نيز دارای مشکلات خوانده گفت که اين ليست بخاطر اصلاح و تغييرات به کميسيون شکايات انتخاباتی فرستاده شده است.

به گفته وی، پس از برگشت رئیس جمهور و رئيس اجرايی حکومت وحدت ملی از بروکسل، معضل رئيس دارالانشای کميسيون مستقل انتخابات و کميشنران ولايتی کميسيون شکايات انتخاباتی نيز حل خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement