خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اتحادیه اروپا: از پروسۀ صلح به رهبری افغان ها حمایت می کنیم

اتحادیه اروپا: از پروسۀ صلح به رهبری افغان ها حمایت می کنیم

Jul 11, 2018 - 17:33

کابل(پژواک،٢٠سرطان۹۷): نمایندۀ خاص اتحادیه اروپا از پروسۀ صلح به‌رهبری افغان‌ها حمایت کرد و صدراعظم ناروى، حمايت کشورش با افغانستان را درعرصه‌های مدیریت آب و مذاکرات برای صلح، اظهار داشت.

در خبرنامۀ ارگ که به آژانس خبری پژواک ارسال شده، آمده است که محمداشرف غنی رئیس‌جمهور، با خانم فدریکا موگرینی مسئول روابط خارجی و نمایندۀ خاص اتحادیۀ اروپا، در دومین روز سفر در بلجیم دیدار کرد.

دراین دیدار هر دو طرف پیرامون موضوعات مختلف به‌ویژه انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، آموزش‌های حرفه‌یی، حمایت از زنان، مبارزه با تروریزم و شبکه‌های اقتصاد جرمی، بحث و تبادل نظر کردند.

موگرینی اعلان آتش‌بس را از سوی دولت افغانستان در جهت تأمین صلح و ثبات گام ارزنده خوانده، گفت که اتحادیۀ اروپا از پروسۀ صلح به‌رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند و در کنار حکومت و مردم افغانستان باقی خواهد ماند.

همچنان وی از دستاوردها و تلاش‌های حکومت افغانستان در بخش‌های مختلف، به‌خصوص تحرک و اتصال منطقه‌یی، ترانزیت، همکاری‌های اقتصادی، پروژه‌های بزرگ و توسعۀ تجارت، ستایش نمود.

در اخیر، رئیس‌جمهور غنی از کمک و همکاری‌های اتحادیه اروپا با افغانستان قدردانی‌ کرده است.

وی ضمن تاکید بر حضور ناظرین بین المللی در انتخابات پیش رو گفت که حضور ناظرین بین‌المللی، برای شفافیت روند برگزاری انتخابات مهم میباشد.

طبق يک خبر ديگر، محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، قبل از ظهر امروز در شهر بروکسل با ایرنا سولبرگ صدراعظم ناروی ديدارکرد.

درخبرنامه ارگ که به پژواک رسيده گفته شده که هردوطرف در مورد گسترش همکاری‌های دوجانبه، مسایل منطقوی، تأمین امنیت، پروژه های انکشافی و پروسۀ صلح، بحث و تبادل نظر کردند.

در این دیدار، صدراعظم ناروی ضمن حمایت از پروسه صلح تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها، از ابتکار آتش‌بس رئیس‌جمهور ستایش کرده، گفت که کشورش در عرصه‌های مدیریت آب و مذاکرات برای صلح، آمادۀ هرگونه همکاری می‌باشد.

صدراعظم ناروی، از اقدامات حکومت در زمینۀ آوردن اصلاحات و مبارزه با فساد قدردانی کرد و تاکید نمود که کشورش به همکاری های خویش با افغانستان، در چوکات ماموریت حمایت قاطع ادامه می دهد.

در مقابل، رئیس جمهور غنی از آموزش هايی که نیروهای ناروی در چوکات ماموریت حمایت قاطع به نیروهای امنیتی و دفاعی فراهم کرده اند و همچنان از حمایت و کمک آن کشور در عرصه های مختلف با افغانستان، تشکر نمود.

رئیس جمهور غنی گفت که زنان در سطوح مختلف رهبری حکومت و پروسۀ صلح نقش دارند و برای آنان سهم مهمی در هیات مذاکره کنندۀ صلح نیز داده خواهد شد. وی افزود که ما علاقمند هستیم در بخش مدیریت آب، از تجارب موفق ناروی استفاده کنیم.

از سوى ديگر، رؤسای جمهور افغانستان و آذربایجان روی همکاری‌های دو جانبه صحبت کردند.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور در سفرش به بلجیم، عصر امروز با الهام علی‌اوف رئیس‌جمهور آذربایجان در شهر بروکسل دیدار کرد.

در این دیدار دو جانب پیرامون گسترش همکاری‌ها، تجهیزات نظامی، واردات تیل و استخراج معادن صحبت کردند و توافق صورت‌گرفت که هیئت‌های دو کشور در مورد واردات تیل از آذربایجان و روشن‌شدن ظرفیت تیل در افغانستان، نشست مشترک را برگزار نمایند.

رئیس‌جمهور الهام علی‌اوف ضمن حمایت از مذاکرات صلح بین‌الافغانی، از همکاری‌های کشورش با افغانستان در عرصه‌های ترمیم هلیکوپترها، تجهیزات نظامی، معلوم‌نمودن ظرفیت تیل در افغانستان و استخراج معادن اطمینان‌داد.

رئیس‌جمهور غنی از همکاری‌های آذربایجان با افغانستان تشکر کرده گفت که هیئت‌های تخنیکی مشترک دو کشور، پلان عملی سرمایه‌گذاری را در بخش تیل و استخراج معادن، ترتیب نمایند.

محمد اشرف غنی، با ارزنده‌خواندن استفاده از تجارب آذربایجان در عرصۀ استخراج معادن نفت و گاز، از الهام علی‌اوف رئیس‌جمهور آن کشور خواست تا در بخش‌های استخراج معادن و تیل نیز در افغانستان سرمایه‌گذاری نماید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement