خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پادشاه عربستان: افغانستان از مدت طولانی در رنج است؛ باید این وضعیت ختم شود

پادشاه عربستان: افغانستان از مدت طولانی در رنج است؛ باید این وضعیت ختم شود

Jul 11, 2018 - 19:01

کابل (پژواک، ۲۰سرطان ۹۷): پادشاه عربستان سعودی می گوید که افغانستان از مدت مدیدی درگیر مشکلات است، به این وضعیت باید دیگر نقطۀ پایان گذاشته شود.

این اظهارات را سلمان عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی، به تاریخ ۲۰ سرطان در جریان دیدار با اشتراک کنندگان کنفرانس  جهان اسلام ابراز داشت.

درجریان این ملاقات، علمای افغانستان از نامبرده خواستند تا در روند صلح افغانستان وساطت کند و طالبان را برای صلح به حرمین دعوت نماید.

 بعد از سمع سخنان عالمان دینی افغانستان، پادشاه سعودی گفت: "افغانستان از زمان طولانی در رنج  ها آغشته است، باید به این وضعیت پایان داده شود."

وی افزود که آنها در کنار مردم افغانستان ایستاده اند و از پروسه صلح افغانستان پشتیبانی می کنند.

همچنان درحاشیه این نشست، قبله عیاض قونسل نظارت اسلامی پاکستان، به خبرنگاران گفت که همه طرف های درگیر درافغانستان، باید به دور یک محور جمع شوند، مشکلات را تشخیص و برای حل آن اقدام کنند.

موصوف علاوه کرد که طالبان، برای نیل به اهداف شان، باید راه سیاست و انتخابات را برگزینند.

نامبرده در پاسخ به یک پرسش گفت: "حمله برمسلمانان، در اسلام گنجایش ندارد و حملات انتحاری هرگز در اسلام جواز ندارد."

همچنان دکتور مولود دودیتش مفتی اعظم کشور صربیا، به پژواک گفت که علمای دینی، درتاریخ جهان نقش به سزايی دارند و اکنون وقت آن فرا رسیده که مشکل افغانستان را این علما حل نمایند.

 موصوف افزود که اسلام دین صلح است، دوام جنگ در افغانستان و کشورهای دیگر اسلامی، خلاف ارشادات و موازین اسلامی است؛ طالبان به خواست های عالمان دینی ارزش قایل شوند و فیصلۀ آنها را بپذیرند.

وی گفت: "ما بر طالبان صدا می کنیم که به جنگ در افغانستان نقطۀ پايان بگذارند."

شایان ذکراست که دیروز و امروز، عالمان دینی جهان اسلام، در شهرهای جده و مکه عربستان سعودی در مورد روند صلح افغانستان، نشستی را برگزار کردند و طی آن، جنگ جاری در افغانستان را ناروا و فتنه عنوان کردند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement