خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون انتخابات: در۲۱ ولسوالی مراکز ثبت نام رای دهندگان باز نشده است

کمیسیون انتخابات: در۲۱ ولسوالی مراکز ثبت نام رای دهندگان باز نشده است

Jul 11, 2018 - 15:22

کابل (پژواک، ۲۰ سرطان ۹۷): کمیسیون انتخابات، از تمدید روند ثبت نام رای دهندگان در ۱۱۱ مرکز در ۲۰ ولایت کشور خبر داده و می گوید که به دلیل ناامنی، هنوز هم در ۲۱ ولسوالی کشور مراکز ثبت نام فعال نشده است.

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، که امروز در یک نشست خبری در کابل صحبت می کرد، گفت که این ولسوالی ها به دلایل مختلف از ثبت نام باز مانده اند.

وی افزود: "در ۱۱۱ مرکز ثبت نام رای دهندگان در ۲۰ ولایت، بنابر عوامل مختلف ثبت نام پسانتر شروع شده، به اساس فيصلۀ کمیسیون انتخابات از تاریخ ۲۰ تا ۲۷ سرطان، در این مراکز ثبت نام مجدد صورت مى گیرد."

موصوف گفت که این تعداد مراکز مربوط به ولایات کندهار، کنر، نورستان، ننگرهار، ارزگان، سمنگان، زابل، بادغیس، لوگر، هلمند، فاریاب، بلخ، کندز، پکتیا، پکتیکا، خوست، بدخشان، بغلان، تخار و هرات می باشند.

هاشمی، با اشاره به عدم انتقال مواد انتخاباتی به ۲۱ ولسوالی کشور گفت: "در کنار ۱۷ ولسوالی غزنی، در ولسوالی های دایچوپان زابل، گیان پکتیکا، خاص ارزگان ولایت ارزگان و کوهستان ولایت بدخشان، بنابرعوامل مختلف مواد انتخاباتی تاکنون انتقال نشده است."

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، در پاسخ به پرسشی گفت که تلاش اعضای کمیسیون انتخابات بر این است که در کنار سایر امور، به زودترین فرصت تقویم انتخابات ولایت غزنی را نیز اعلام کند.

همچنان موصوف در ادامۀ صحبت هايش افزود که در بعضی از ولسوالی ها سهم ۲۵ درصدی که مطابق به قانون به زنان در نظر گرفته شده، تکمیل نشده است.

او تصریح کرد: "کمیسیون، مطابق به تقسیم اوقات زمینه را مساعد کرد؛ با آنهم بخاطر اینکه حق ۲۵ درصدی یک قشر بزرگ تلف نگردد، ما باز هم حاضر هستیم که مدت کافی را در اختیار شان بگذاریم و اعضای کمیسیون، بحث ها را با ادارات ذیربط آغاز کرده است تا معضل حل گردد."

به گفته وی، تلاش ها وجود دارد تا هفتۀ آینده رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات معرفی و به کارش آغاز کند.

اين مقام کميسيون مستقل انتخابات، با ذکر اينکه در هفته آینده ليست ابتدایی نامزدان شوراهای ولسوالی نيزاعلام خواهد شد، افزود که قراراست روند ثبت نام رای دهندگان در محابس، شفاخانه ها و قول اردوها نيز درهفته پيش روز آغاز گردد.

وى دربخشى ازصحبت هايش، ثبت نام راى دهندگان انتخابات را چشمگيرخواند وافزود که تا ۱۵ سرطان بيش از هشت ميليون و ۹۱۸ هزار تن از واجدين شرايط (زن، مرد، کوچی و اهل هنود) در مراکز ولايات، مراکز ولسوالی ها و قريه ها ثبت نام کرده اند.

بربنياد معلومات منبع، از جمله ثبت نام کنندگان اضافه از پنج ميليون و ۶۸۱ هزارتن مردان، بيش از سه ميليون و ۶۷ هزار تن ديگر زنان، بيش از ۱۶۸ هزار تن کوچى و ۵۸۳ تن ديگر هندو و سيکهـ ها مى باشند.

مرحله اول ثبت نام راى دهنده گان، از ٢٥ حمل تا ٢٢ ثور در مراکز ولايات؛ مرحله دوم از ٢٥ ثور تا هفتم جوزا در ولسوالى ها؛ و مرحله سوم از هفتم تا ٢٢ جوزا در قريه هاى دوردست اجرا شده است.

اما به دنبال خواست اعضای شورای ملی  و مردم، کميسيون مستقل انتخابات زمان ثبت نام رای دهنده گان را در مراکز ولايات، برای يک ماه ديگر؛ و ثبت نام رای دهندگان را در قریه های دوردست تا تاریخ ۱۵ سرطان تمديد کرد و آن نیز پایان یافت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement