خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اشرف غنی : ناظرین بین المللی از انتخابات افغانستان نظارت کنند

اشرف غنی : ناظرین بین المللی از انتخابات افغانستان نظارت کنند

Jul 12, 2018 - 19:45

بروکسل (پژواک، ۲۱ سرطان ۹۷): رئیس جمهور غنی میگويد که برای انتخابات آینده ۸،۶ میلیون رایه دهندگان ثبت نام کرده اند و از ناظرین جامعه جهانی دعوت مى نمايد تا از نتخابات آینده افغانستان نظارت کنند.

اجلاس سران سازمان ناتو به اشتراک محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان امروز در شهر بروکسل در مقر سازمان مذکور برگزار گردید.

در این اجلاس که برعلاوۀ رئیس جمهور کشور، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و رؤسای دول و حکومات کشورهای عضو سازمان ناتو نیز اشتراک داشتند، رئیس جمهور غنی در سخنرانی اش ضمن ستایش از قربانی های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و نیروهای بین المللی، گفت: ((وظیفه مهم ما شکستن حلقه خبیثه جنگ، فساد، جرایم و جایگزین ساختن آن به حلقه نجیبه سهم‌گیری، مشارکت، صلح و پیشرفت می‌باشد. ))

موصوف از حمایت های کشورهای عضو ناتو از افغانستان، قدردانی کرد و گفت که این حمایت ها وی را قادر ساخته است تا تلاش‌های خویش را برای فائق آمدن بر گذشته دو چند سازد و به یک دیدگاه به خاطر یک جامعه دموکراتیک همه شمول، یک جامعه اسلامی بردبار و یک اقتصاد متحرک که به عنوان چهارراه آسیا و بستری برای انکشاف منطقه‌یی و همکاری امنیتی عمل کند، نائل آیند.

رئیس جمهور غنی گفت: ((امروز بررسی شما برای تمدید حمایت‌تان از افغانستان تا سال ۲۰۲۴ به ما توانایی می‌بخشد که به منظور دست یافتن به خودکفایی تلاش کنیم، طالبان را به این متقاعد سازیم که تنها مسیر پیشرو، روند سیاسی است و همچنان بازیگران منطقه‌یی را نسبت به مزایای همکاری تشویق کنيم.))

اشرف غنی برگزاری انتخابات های پیشرو را امر حتمی خوانده و همچنان گفت که آنان در حال توسعه همکاری‌های منطقه‌یی و جهانی‌ در عرصه‎های صلح، سرمایه‌گذاری، تجارت و ترانزیت هستنند.

موصوف تصریح کرد که با پیروی از اجماع ملی روی صلح، ارادۀ سیاسی خود را با ارائه پیشنهاد گفتگوهای صلح و اعلام آتش‎بس یک‌طرفه، که از سوی طالبان برای سه روز عید فطر پذیرفته شد، به معرض نمایش گذاشتند.

غنی فزود که برای اولین بار پس از چهل سال، مردم ما تحفه صلح را تجربه کردند. این آزمایش دلیرانه، ظرفیت فوق‌العاده ملت ما را به خاطر مصالحه، ارادۀ شان را برای عفو و بخشش و این که ما صاحب آینده هستیم، به نمایش گذاشت. 

رئیس جمهور کشور گفت: ((متأسفانه هیولای تروریزم، دنیای به هم تنیدۀ ما را متوهم ساخته است و این را به اثبات می رساند که چرا به ناتو نیاز است و چرا افغانستان به عنوان دولت پیشقدم در خط مقدم دفاع از آزادی و امنیت جهانی قرار دارد. مناسباتی که پس از فاجعه یازدهم سپتامبر ایجاد گردید، در حال تعمیق و گسترش به یک همکاری بر اساس منافع مشترک و ارزش های مشترک می باشد.))

رئیس جمهور گفت که برای انتخابات آینده ۸،۶ میلیون رایه دهندگان ثبت نام کرده اند و از ناظرین  جامعه جهانی دعوت مى نمايد تا از انتخابات آینده افغانستان نظارت کنند.

در این اجلاس برعلاوۀ رئیس جمهور کشور، استولتنبرگ سرمنشی سازمان ناتو و شمار دیگری از سران کشورهای عضو این سازمان نیز سخنرانی کردند و از رهبری رئیس جمهور غنی و ابتکار آتش بس از سوی وی، ستایش نمودند و حمایت های شان را از افغانستان در بخش های ملکی و نظامی ابراز داشتند.

در اخیر اجلاس اعلامیۀ مشترک نیز به نشر رسید که در آن بر ادامۀ حمایت ها و کمک های کشورهای عضو ناتو در چوکات ماموریت حمایت قاطع با افغانستان تا ۲۰۲۴ میلادی تعهد شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement