خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

درهم شکستن جهيل در پنجشير در کنار خسارات هنگفت مالى جان ١٤ تن را گرفته است

درهم شکستن جهيل در پنجشير در کنار خسارات هنگفت مالى جان ١٤ تن را گرفته است

Jul 12, 2018 - 09:27

تعقيب دوم- پاراخ(پژواک، ٢١ سرطان ٩٧): از اثر لغزش کوه و سرازيرشدن آب يک جهيل در پنجشير، حدود ٣٦٠ منزل مسکونى، دکان و مسجد در ولسوالى حصه اول اين ولايت تخريب شده و ١٤ تن در اين رويداد جان باخته اند.

منابع محلى مى گويند که از اثر لغزش كوه در يكى از جهيل هاى فوقانى موازى به قريه پیشغور ولسوالى حصه اول اين ولايت و سرازير شدن آب آن، خسارات هنگفت را در اين قريه وارد کرده است.

 

تا حال آمار متفاوت از خسارات مالى و جانى اين رويداد منتشر شده است.

تلفات جانى

نجم الدین آمر امنیت قوماندانى امنيه ولایت پنجشیر گفته است که چهارده تن از باشنده هاى اين قريه در اين رويداد جان باخته اند.

اما عمر محمدى سخنگوى وزارت دولت در امور رسيدگى به حوادث، تلفات اين رويداد را ده تن خوانده اند، اما گفته است افزايش در اين آمار متصور است.

عظم الدين ميرزايى رييس شوراى ولايتى پنجشير، صبح امروز تلفات اين رويداد را پنج تن خوانده و گفته بود که تلفات به دليلى کم بوده که باشنده هاى محل در اوايل سرازيرشدن آب و پيش از اين که آب بيشتر و شدت آن زياد شود، منازل شان را ترک کرده بودند.

محمدامين صديقى معاون ولايت پنجشير مى گويد: «با توجه بر اينكه مسير رودخانه پنجشير مسدود بوده و آب در قسمت بالاى روستا جمع گرديده هر لحظه احتمال طغيان رودخانه مى رود، از هموطنان عزيز كناره هاى درياى پنجشير تقاضامنديم احتياط را در نظر گرفته از نزديك دريا فاصله بگيرند.»

خسارات مالى

رييس شوراى ولايتى پنجشير صبح امروز گفته بود که حدود ٤٠٠ منزل در منطقه پيشغور با زمين هاى زراعتى اين محل کاملا و يا قسما تخريب شده و مواشى مردم اين محل نيز تلف شده است.

به گفته او در اين رويداد چهار کيلومتر سرک نيز تخريب شده و به همين دليل راه مواصلاتى ميان ولسوالى پريان و حصه اول پنجشير بر روى ترافيک مسدود شده است.

اما آمر امنيت قوماندانى امنيه پنجشير مى گويد که در اين حادثه ٢٠٠ منزل مسکونى، ١٥٠ دکان، ده باب مسجد و چندين جريب زمين زراعتى تخريب و حدود ٦٠ واسطه نقليه خساره مند شده است.

عمر محمدى سخنگوى وزارت دولت در امور رسيدگى به حوادث، گفته است که ٣٠٠ منزل در اين رويداد تخريب شده است. اما او خاطر نشان کرده است که آمار يادشده ابتدایی بوده و افزایش در آن دور از امکان نيست.

رسيدگى به آسيب ديده گان

سخنگوى وزارت دولت در امور رسيدگى به حوادث مى گويد که تیم های جستجو و نجات و همچنان رساندن مواد غذایی و آب آشامیدنى به محل رويداد، از مرکز ولايت پنجشير و ولايت پروان به ساحه فرستاده شده است.

هم‌چنان او مى افزايد که به منظور ارزیابی و رسیدگی به آسیب دیدگان، هیئتی تحت ریاست معاون مالی و اداری وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث با دو هلی کوپتر به محل حادثه رفته است.

محمدامين صديقى معاون ولايت پنجشير، از تمام ارگانهاى دولتى، سازمان هاى ملى و بين المللى رسيدگى به حوادث خواسته است تا مردم پنجشير را در اين حادثه هر چه عاجل يارى رسانند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement