خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شورای ولایتی کندهار به حمایت از تظاهرات شمال نشست برگزار کرد

شورای ولایتی کندهار به حمایت از تظاهرات شمال نشست برگزار کرد

Jul 14, 2018 - 18:53

کندهار (پژواک، ۲۳ سرطان ۹۷): شورای ولایتی کندهار، به حمایت از تظاهرات شمال نشستی را دایرنمود که صدها تن در آن اشتراک ورزیده بودند.

در شمال کشور، بعد از آن مظاهرات راه اندازی شد که نیروهای امنیتی، نظام الدین قیصاری را بازداشت کرد. قیصاری قوماندان امنیه  ولسوالی قیصار و در امور نیروی خیزش های مردمی، نماینده جنرال عبدالرشید دوستم است.

این تظاهرات که از ده روز گذشته بدینسو در ولایت های بامیان، فاریاب، جوزجان، سرپل، بلخ و تخار ادامه دارد، بعضاً به خشونت نیز گرایيده است.

بدین ارتباط امروز در شورای ولایتی کندهار یک جلسه دایرشد.

سخنرانان نشست که بیشتر شان اعضای شورای ولایتی بودند، تظاهرات راه اندازی شده در شمال را نگران کننده عنوان کردند و سران حکومت را به بی ثباتی متهم نمودند.

حاجی سیداجان خاکریزوال رییس شورای ولایتی کندهار، مسئولین حکومت را به ایجاد بی ثباتی متهم کرد و گفت که آنها از فتنه اندازی درکشور ابا ورزند.

موصوف علاوه کرد که این کشور مربوط یکتن نیست، بلکه همه جان فشانی نموده اند.

نامبرده خواهان استعفاى زمامداران امورشد و از خارجی ها خواست تا حکومت موقت را ایجاد کنند.

نعمت الله شیردلی عضو دیگر شورای ولایتی، با اشاره به تظاهرات آغازشده در شمال گفت که دولت این کشور را به سوی تجزیه سوق ندهد.

موصوف علاوه کرد که این کشور خانه مشترک همۀ ماست، اینکه رییس جمهور به اقدام مبادرت می ورزد و مردم آرام نشسته باشند، سران حکومت باید درهر حالت با آنان مشوره نمایند و سپس فیصله کند.

فدامحمد افغان عضو دیگر شورای ولایتی گفت که هر دو مسئول حکومت از روز نخست به طرف ناکامی درحرکت اند و در نتیجه کارهای خود، کشور را به سوی خونریزی سوق کرد، نه امنیت و نه هم اصلاح را آورد.

نامبرده سران حکومت را با دخالت در معاملات سیاسی متهم کرده و افزود که بسا اوقات به نام های مختلف رقیبان خویش را سرکوب می کنند.

از جانب دیگر، قوماندان امنیه کندهار درمورد ویديوى پخش شده در رسانه های اجتماعی، واکنش نشان داد. گفتنی است که نیروهای کوماندوی اردوی ملی، افراد مسلح قیصاری را بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

در ویدیو مشاهده می شود که سربازان اردوی ملی، چندتن را که برخی آنها لباس عادی و شماری هم یونیفورم به تن داشتند، بازداشت و دستان شان را بسته کرده و آنان را با لگد می زنند.

خبرنامه اى که به نام جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه کندهار از قوماندانی امنیه کندهار منتشرشده نگاشته است که در ویدیوى پخش شده سربازان، سربازان دیگر را لت وکوب می کنند و حکومت باید این موضوع را به طور جدی مورد تحقیق قرار دهد.

به نقل از خبرنامه، افراد بازداشت شده نه طالبان مسلح و نه هم اعضای داعش اند، بلکه سربازان نظامی اند که هدف تیراندازی قرار گرفته و سپس با لگد زده می شوند.

موصوف علاوه نموده است که آمر و قوماندان باید در اعمال قانونی، از سربازان خود دفاع کنند؛ در صورت سهل انگاری جزای انضباطی به آنها تجویز و در صورت ارتکاب جرایم دیگر، به ارگان های عدلی وقضایی معرفی شوند و به حریم انسانی آنها ارج گذاشته شود.

وزارت دفاع ملی دراین اواخر گفته  است که در فاریاب نظام الدین قیصاری قوماندان افراد مسلح غیرمسئول، در فراه محمد داوود مبارز که بر مخالفین مسلح پوسته های امنیتی، سلاح ها و مهمات را فروخته، رحیم الله قوماندان افراد مسلح غیرمسئول در ارزگان و در بدخشان نادرشاه متهم به قاچاق احجار کریمه و قاچاق مواد مخدر را بعد از دستگیری به څارنوالی معرفی نموده اند.

درحالیکه برخی ها به این عملکرد حکومت انتقاد نموده اند؛ اما به طورعموم مردم، رییس جمهور و حکومت از همچو اقدام ها استقبال گسترده کرده و این اقدام را به مثابه استقرار ثبات در کشور تلقی نموده اند.

مردم می گویند که همچو زورمندان در هر ولایت افغانستان موجود اند، قانون را پایمال و بی ثباتی را ایجاد می کنند که بازداشت و مهار نمودن آنها در تحکیم قانون ممد واقع می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement