خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فعالیت کوره های خشت پژى در هرات متوقف مى شود

فعالیت کوره های خشت پژى در هرات متوقف مى شود

Jul 16, 2018 - 15:35

هرات (پژواک،٢٥سرطان٩٧): ادارۀ حفاظت از محيط زيست ولايت هرات مى گويد که براى کوره هاى خشت پزى در اين ولايت، يکماه ماه ضرب الاجل تعيين شده تا فعاليت هاى شان را متوقف نمايند.

نصیر احمد فضلی رئیس اداره حفاظت از محیط زیست ولايت هرات، به آژانس خبرى پژواک گفت که فعال بودن کوره های خشت پزی در نزدیکی مناطق مسکونی در ولسوالی انجیل هرات، به یکی از جدی ترین چالشهای محیط زیستی در این ولایت مبدل شده است.

وی افزودکه قرار است به زودی تمامی کوره های خشت پزی فعال در نزدیکی مناطق مسکونی، پس از مسدود شدن به مکان مشخص انتقال داده شود.

فضلى تاکید کرد افراديکه مانع غیرفعال سازی این کوره ها شود، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهد شد.

او افزود: "تا یک ماه دیگر اگر نتوانیم کار کوره ها را متوقف کنیم، موضوع رسما به ارگانهای عدلی وقضایی سپرده خواهد شد ومتخلفين مورد پيگرد قرار مى گيرند."

دراین حال، اداره محلی هرات اطمینان دادکه از فعالیت غیر قانونی کوره های خشت پزی در هرات جلوگیری خواهد شد.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت: "این موضوع از سوی کمیسیون موظف مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد و هدایت جدی مقام ولایت هرات است که از فعالیت کوره های خشت پزی توقف کند؛ در صورتیکه تعلل و یا کدام تخطی صورت بگیرد، افراد متخلف به ارگانهای عدلی وقضای معرفی خواهند شد."

شماری از باشنده‎های هرات می‎گویند موجودیت این کوره‎ها از همه بیشتر به اطفال آسیب می‎رساند. به گفته آنان این کوره در میان خانه‎های مسکونی و مکاتب قرار دارد و مشکلات مختلف تنفسی ر ا به مردم به وجود آورده‎است

بشیراحمد یکتن از باشنده گان ولسوالی انجیل هرات گفت: "جان ما و کودکان ما در خطر است و دود این کوره‎ها سرطان زاست، وقتی دود این کوره‎ها بالا می‎شود، حتا پنج دقیقه نمی‎شود در هوا نفس راحت کشید."

محمد ادریس یکی دیگر از باشنده گان هرات گفت: "این کوره‎های دود زا که در اطراف قریه ما است، سال‎هاست که از دود آن‎ها رنج می‎بریم، از دولت می‎خواهیم این‎ها را از بین ببرد تا دیگر از دود این کوره‎ها رنج نبریم."

وی افزود سال‎هاست که مردم از وجود کوره‎های خشت پزی در مناطق مسکونی شکایت دارند؛ اما گوش شنوای نیست .

ادریس گفت که وجود کوره‎های خشت پزی، نه تنها مشکلات مختلف صحی را به مردم انتقال داده، بلکه دود ناشی از آن تاثیرات منفی را روی باغ‎ها و زمین‎های زراعتی شان نیز به جا گذاشته‎است.

سال پار نیز مسئولان ریاست محیط زیست، اقدام به بسته نمودن کوره های خشت پزی در هرات نمودند؛ اما بر بنیاد برخی فشارها از سوی حلقات خاص، این کوره ها مسدود نشد.

به گفتۀ مسئولان، در حال حاضر ٨٩ کوره خشت پزی در ولسوالی انجیل هرات، موقعیت داردکه تعدادی از این کوره های خشت پزی، در مناطق سرسبز یا مناطق مسکونی واقع شده است .

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement