خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بريتانيا و امريکا ٨٠ مليون دالر با وزارت معارف افغانستان کمک کرد

بريتانيا و امريکا ٨٠ مليون دالر با وزارت معارف افغانستان کمک کرد

Jul 17, 2018 - 15:28

کابل (پژواک،٢٦سرطان٩٧): کشور بریتانیا و ادارۀ انکشافی بین المللی ایالات متحدۀ امریکا، جهت دسترسی دختران افغان به تعلیمات ابتدایی و متوسطه، وزارت معارف افغانستان را حدود ٨٠ ميليون دالر امریکایی کمک کردند.

نیکولاس کی(Nicholas Kay)سفیر بریتانیا در افغانستان، امروز حین اعلام مساعدت یادشده در کابل گفت که مرحله دوم «برنامه  آموزش دختران» به هدف دسترسی بیشتر دختران حاشیه نشین (محروم ازتعليم ) افغان به تعلیمات با کیفیت می باشد.

موصوف افزود که در مرحله دوم این برنامه، حدود ٨٠ ميليون دالر به معارف افغانستان کمک می شود، که از این میان حدود ٢٥ میلیون دالر آن را اداره انکشافی بین المللی ایالات متحده امریکا، مساعدت نموده است.

وی گفت که از زمان آغاز برنامه آموزش دختران (Girl’s Educationinfo-icon Challenge)، حدود هفت سال قبل تا به حال، بیش از ٣٠٠  هزار دختر افغان با استفاده از مزایای آن توانسته اند به صنف های مکاتب ابتدایی شرکت کنند.

سفیر بریتانیا در افغانستان افزود: «امروز مرحله دوم برنامه اعلام می شود که یکبار دیگر برای حدود ٣٠٠ هزار دختر، زمینه کسب تعلیم فراهم می شود و خاصتاً زمینۀ آن فراهم می شود تا حدود ٧٠ هزار تن به تعلیمات متوسطه و آموزش های حرفه یی ادامه بدهند.»

موصوف علاوه کرد که از طریق این برنامه، در مرحله هاى اول ودوم برای دو هزار معلم زمینه آموزش فراهم شده است.

جیفری کوهین (Jeffery P. Cohen) معاون اداره انکشافی بین المللی ایالات متحده امریکا، در این مراسم گفت که در مرحله دوم برنامه آموزش دختران، اداره انکشافی بین المللی ایالات متحده امریکا همکار می باشد؛ تا دختران افغان به تعلیمات متوسطه با کیفیت دسترسی داشته باشند.

میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف افغانستان، با قدردانی از مساعدت یادشده گفت که هنوز هم حدود ٣،٧ میلیون طفل افغان که ٨٥ درصد آن را دختران تشکیل می دهند، از مکتب بیرون هستند.

موصوف افزود که جهت دسترسی شمار بیشتر دختران به تعلیم و تربیه، تصمیم اتخاذ شد که برنامه های مختلف آموزشی به کمک تمویل کننده گان راه اندازی شود.

وی گفت: «امروز ما شاهد آغاز برنامه دوم حمایت لازم تعلیم و تربیه دختران بیرون از مکتب و آن عده دخترانی که مشکلات جسمانی دارند، در ده ولایت هستیم.»

ستاره ١٢ ساله یکی از دخترانی که از طریق برنامۀ یادشده موفق به راهیابی به مکتب دولتی شده است، به نماینده گی از سایر دختران در این برنامه گفت که همیشه رؤیای خواندن و نوشتن را در سر داشته است؛ اما بنابر دوری راه از مکتب بازمانده بود.

موصوف افزود که حدود ٤سال قبل، همزمان با ایجاد صنف های محلی از سوی یکی از موسسات، ظرف سه سال توانست به دروسش ادامه بدهد و پس از آن، در صنف پنجم مکتب نسوان قلعۀ وزیر شامل شود.

او علاوه کرد که حالا قادر به خواندن و نوشتن است، می تواند خواهر، برادر و آنعده همقطارانش را که در این راستا با مشکل مواجه باشند، کمک نماید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement