خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکمتیار بر شفافیت انتخابات آینده تاکید کرد

حکمتیار بر شفافیت انتخابات آینده تاکید کرد

Jul 17, 2018 - 20:37

کابل (پژواک، ۲۶سرطان ۹۷): حکمتیار رهبر حزب اسلامی می گوید که با حکومت مخالفت نمی ورزد و انتخابات را تحریم نمی کند، اما برای شفافیت انتخابات بر تطبیق طرح پیشنهادی احزاب تاکید نموده و می گوید که کس حق ندارد تا احزاب را نفی کند.

به تاریخ ۲۳ سرطان سران حزب اسلامی، جمعیت اسلامی، وحدت اسلامی مردم افغانستان، جنبش ملی، محاذ ملی، وحدت اسلامی، جبهه حراست و ثبات، جبهه ملی نوین و نمایندگان حامد کرزی رییس جمهور پیشین در کابل نشست برگزار کردند.

آنها روند انتخابات آینده ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی را ناقص، فراهم کننده برای تقلب و بحران عنوان کردند و بر ثبت نام بار دوم ذریعه سیستم بایومتریک اصرار ورزیدند.

همچنان آنان پیشنهاد کردند که برای انتخابات شفاف، باید سیستم موجود رای واحد غیرقابل انتقال به سیستم چند بعدی (MDR) مبدل شود.

در سیستم چند بعدی انتقال رای یکتن به تن دیگر و یک حزب به حزب دیگر ممکن است، در این سسیستم چند تن یا احزاب با هم یکجا شده، می توانند و برای پیروز ساختن کاندید مورد علاقه خود کارمی کنند.

رییس جمهور محمد اشرف غنی دیروز در جریان یک نشست خبری پیرامون فیصله های جلسه متذکره احزاب در پاسخ به یک پرسش گفت: ((این سیاسیون کی ها اند که راجع به مردم افغانستان فیصله می کنند، آنان را کی انتخاب نموده اند؟))

نامبرده علاوه کرد که انتخابات به موعد تعیین شده اش برگزار می شود، نه جرگه و نه هم کدام حرکت دیگر پذیرفته می شود، قانونی اساسی وضاحت دارد.

گلبدین حکمتیاررهبر حزب اسلامی امروز طی نشست خبری در کابل گفت که احزاب سیاسی برای حکومت، یک طرح معقول و عملی را پیشنهاد کرده است.

موصوف افزود که پیش از این شاهد کشمکش های سیاسی، جنگ ها و رقابت ناسالم میان احزاب بودیم، اما امروز اختلافات را کنار زده، رقابت های منفی را پایان داده و در مورد مسئله پیچیده چون انتخابات با هم متفق شده اند.

نامبرده گفت: ((نشست ما کدام ایتلاف نیست، نه گشایش کدام جبهه سیاسی و نظامی علیه دولت، نه برای اشتراک در قدرت کدام حرکت است، ما فقط این را مطالبه می کنیم که انتخابات آینده باید شفاف و عادلانه باشد، به آرای مردم ارج گذاشته شود، جلو تقلب، جعل و تزویر گرفته شود و این را همه طرف ها منحیث یک اصل بپذیرند.))

موصوف علاوه کرد که احزاب سیاسی در گذشته نیز به دولت طرح ارایه کرده و شش خواست را از آن طلب کرده بود.

نامبرده می گوید که از جمله شش خواست پیشنهادی یکی آن دریافت اجازه نظارت احزاب سیاسی بر همه روند انتخابات است و حکومت آن را تضمین نماید.

وی علاوه می کند، با وجودی که رییس جمهور، کمیسیون مستقل انتخابات و کمک کنندگان خارجی پذیرفته که بر روند انتخابات احزاب سیاسی نظارت داشته باشند، اما در عمل روند انتخابات به طور یک جانبه و غیرسالم و بدون تفاهم با احزاب سیاسی آغاز شد و به خواست احزاب سیاسی اعتنا صورت نگرفت.

نمونه های تقلب:

حکمتیار می گوید که به یک نام، عکس و شهرت ۲۰ تذکره توزیع شده اند، صرف نمبر مسلسل آن متفاوت است، برچسپ (ستیکر) که به روی تذکره های رای دهندگان نصب می شود، در وزیر اکبرخان کابل، مشهد، تهران و پشاور چاپ می شوند و همه معترف اند که تقلب  گسترده انجام شده است.

نامبرده به طور نمونه گفت: ((کمیسیون های انتخابات در غزنی ۳۰۰ تن را به وظایف استخدام نموده اند که ۲۸۰ تن آنها مربوط به یک قوم و حزب اند و متباقی ۲۰ درصد آن از ۷۰ فیصد مردم تعیین شده اند.)

همچنان نامبرده می گوید که برخی مناطق با درنظرداشت به ملحوظات سیاسی ناامن شده اند.

وی می گوید: ((ادعای کمیسیون دور از حقیقت است که گویا حدود هشت میلیون و ۶۰۰ هزار تن برای انتخابات ثبت نام کرده اند، اما مردم و معلومات احزاب سیاسی وانمود می سازد که ارقام حد اعظمی به سه میلیون و ۶۰۰ تن بالغ می شود و پنج میلیون آن کذب است و این دروغ بدبختانه سابقه نهایت بد و رسوا در انتخابات دارد.

او می گوید: ((ما صرف تقاضا می کنیم که انتخابات باید با گذشته متفاوت باشد، تفاوت چشمگیر، باید شفاف، عادلانه و دور از تقلب باشند، نتایج آن باید برای همه قابل پذیرش باشد، طوریکه کاندید ناکام برای کاندید کامیاب تهنیت بگوید.))

او می گوید: ((اگر انتخابات به همین روال ادامه داشته باشد، با همچو تقلب گسترده به پیش برود، در حقیقت نتایج آن خیلی خطرناک خواهد بود و شاید به بغاوت سرتاسری منتج شود و نتایج آن نسبت به گذشته نهایت ناگوار خواهد بود.))

رهبر حزب اسلامی امروز در پاسخ به یک پرسش گفت که با حکومت موجود مخالفت نمی ورزد، حکومت کنونی باید از راه انتخابات تبدیل شود، برخی افراد از حکومت مؤقت حرف می زنند، آن هم طرح مناسب نیست.

نامبرده گفت که احزاب مصمم نیستند تا انتخابات را به تاخیر بیاندازند، بلکه در صدد تسریع انتخابات هستند.

اما نامبرده افزود: ((هیچکس حق نفی احزاب را ندارد،  نمی دانم این حق به چه کس داده شده تا احزاب را نفی کند، احزاب یعنی همه ملت و امروز اکثر ملت ما در زیر چتر احزاب جمع شده اند.))

نامبرده در جواب به یک سوال در صورتیکه حکومت خواست های احزاب را از نظر اندازد، چه واقع خواهد شد، گفت: ((تلاش می ورزیم تا به شمول محترم رییس جمهور همه را قانع سازیم و امید می بریم که کس با این مخالفت نورزد و هیچکس بر روند انتخابات مملو از تقلب اصرار نکند.))

او می گوید: ((احزاب فیصله کرده که ما انتخابات نه تحریم، نه به تاخیر می اندازیم و نه هم در برابر آن موانع ایجاد می کنیم؛ بلکه می خواهیم انتخابات را حتما به یک مسیر درست سوق دهیم و این کار حتماً می کنیم، با استفاده از همه حقوق مدنی به این اقدام متوسل می شویم.))

موصوف علاوه کرد که حکومت برای تشنج زمینه سازی نکند، مردم باید مجبور نشوند تا به جاده برایند و دروازه های کمیسیون های انتخاباتی را مسدود کنند.

وی گفت: ((اگر کس در صدد حذف احزاب سیاسی است، طبیعی است که ما واکنش نشان می دهیم و این حق را به کس نمی دهیم.))

ایتلاف های ضد حکومت:

حکمتیار می گوید که برخی افراد تشکیل ایتلاف علیه حکومت را اقدام خوب می پندارند و حق شان است، اما ایتلاف باید طوری باشد که برای حل بحران راه معقول و طرح عملی داشته باشد.

به حرف وی، تاکنون شاهد ایتلاف نیست که برای حل بحران طرح را پیشنهاد نماید که سبب اقناع خود و مردم شود.

حکمتیار می گوید: ((شماری از خارج مامورشده و کار شان تشنج زدایی است و در خدمت کسانی قرار دارند که منافع شان را در جنگ جستجو می کنند، رقم آنها خیلی محدود است.))

نامبرده می گوید: ((چند چهره منفور نزد مردم، متاسفانه با شعارها، بیرق ها و آدرس های برخی احزاب و از تصاویر سران خود سوی استفاده می کنند، به تعصب قومی دامن می زنند، هتک حرمت اقوام را می کنند، با نام افغان و افغانستان مخالفت می ورزند، در مقابل توزیع تذکره های برقی تبلیغ می کنند و موانع ایجاد می کنند و حتی تهدید می کنند در صورتیکه توزیع تذکره ها متوقف نشود، به بغاوت مسلحانه خواهند پرداخت.))

وی گفت: ((چند اوباش به این کار مبادرت می ورزند و درشهر کابل مسلح گشت و گزار می کنند، دست به تیراندازی می زنند، بارها سبب ترس مردم می شوند و زورنمایی می کنند، کاش که زور هم می داشتند.))

وی می گوید، اگر کس نام افغان و افغانستان را نمی پذیرد، نامبرده حق دارد تا خود ازاخذ تذکره اجتناب ورزد، اما این حق را ندارد تا جلو اخذ تذکره افراد دیگر را بگیرند.

او اذعان می کند، احزاب که همچو افراد خود را به آنها وابسته می دانند، باید چنین افراد را از صف شان بیرون کنند درغیر آن مردم می توانند جلو آنها را بگیرند.

صلح

حکمتیار گفت که صلح بدیل ندارد و جنگ جاری در کشور هم برنده ندارد.

موصوف می گوید: ((جنگ خواهان حتماً شکست می خورند و حامیان صلح حتماً اگر خدا خواست، پیروز می شوند.))

وی بار دیگر از طرفین درگیر در جنگ خواست تا از ادامه جنگ دست بکشند و راه صلح را انتخاب نمایند.

نامبرده به جناح های درگیر در جنگ، پیشنهاد کرد تا برای مذاکرات بین الافغانی با هم به توافق برسند.

وی گفت که حلقات دخیل در دولت باید از مخالفت با روند صلح اجتناب ورزند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking