خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه، خواهان پایان دادن به تظاهرات در شمال و شمالشرق کشور شد

مشرانوجرگه، خواهان پایان دادن به تظاهرات در شمال و شمالشرق کشور شد

Jul 17, 2018 - 16:31

کابل (پژواک،۲۶سرطان ۹۷): رييس مشرانوجرگه، خواهان پایان دادن به تظاهرات در شمال و شمالشرق کشور شده گفت که این تظاهرات، تاجران و مردم عام را دچار مشکل کرده است.

هواداران جنبش ملی، در پی بازداشت نظام الدین قیصاری نماینده جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهورى در امور خيزش هاى مردم در فارياب؛ از سوى نيروهاى دولتى، برعلاوۀ تظاهرات برخی ادارات در ولايت هاى سرپل، جوزجان، فارياب، تخار و کندز و همچنان بندر آقينۀ فارياب را مسدود کرده اند.

وزارت دفاع ملى گفته است که قيصارى، افراد مسلح غير مسوول دارد و پس از آن بازداشت شده است که مقام هاى امنيتى را به مرگ تهديد کرده بود. همچنان يک منبع حکومت گفته است که قيصارى ٢٠ دوسيه جرمى در څارنوالى دارد.

با اين حال، اعتراض کننده گان از پانزده روز به اين سو در برخى ولايات شمال و شمالشرق کشور، تظاهرات مى کنند و خواهان رهایی قیصاری و برگشت دوستم به کشور شدند.

عبدالرشید دوستم که موسس حزب جنبش ملى نيز بوده، بيش از يک سال پيش بعد از پيگيرى قضيه او با احمد ايشچى به ترکیه رفت. او يک بار تلاش کرد که به کشور برگردد؛ اما به طياره حامل او در ميدان هوايى بلخ اجازه نشست داده نشد.   

برخى اعضاى اين جرگه مى گويند که صدها موتر اموال تجار در بندر آقينه متوقف است و سبب افزايش قيمت مواد اوليه در فارياب و برخى ولايات ديگر کشور شده است.  

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه، تظاهرات را حق مدنی مردم خواند؛ اما گفت که اين تظاهرات برعلاوه اينکه به تاجران ضرر وارد نموده، مردم عام را نیز متضرر ساخته است.

به گفته او مسدود کردن شاهراه ها، به نفع دولت و مردم نیست و باید هر چه عاجل بنادر باز شود.

وی از اعتراض کننده گان خواست تا دست از تظاهرات بردارند، با رهبری دولت مذاکره و تفاهم کنند و به تقاضای مجلس مشرانوجرگه لبیک بگویند تا بیشتر از این، مردم و تاجران با مشکل روبه رو نشوند.

رییس و برخى اعضاى مشرانوجرگه، از رهبری دولت خواستند که به قناعت معترضین بپردازد.

محمد اشرف غنى رييس جمهور کشور، دو روز پيش در يک نشست خبرى در کابل گفت که امکان زياد بازگشت دوستم به کشور وجود دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement