خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مقام¬هاى حکومت از رشد بى رويۀ نفوس در کشور نگرانى کردند

مقام¬هاى حکومت از رشد بى رويۀ نفوس در کشور نگرانى کردند

Jul 17, 2018 - 16:03

کابل (پژواک،٢٦ سرطان ٩٧): مقام­هاى حکومت افغانستان در مراسم تجليل از روز جهانى "جمعيت"، ضمن تاکيد بر مديريت درست برنامه هاى تنظيم خانواده، از رشد بى رويۀ نفوس در کشور نگرانى کردند.

مصطفى مستور وزير اقتصاد، در مراسم تجليل از روز جهانى جمعيت، که امروز در کابل زير شعار«تنظیم خانواده یک حق انسانی است» برگزار شد، گفت که نفوس افغانستان پنجاه سال قبل به ١٠،٥ ميليون تن مى رسيد؛ اما حالا اين رقم به ١٦ ميليون مرد و ١٥،٥ ميليون زن رسيده است، که از جمله ٤٠ در صد آنان را افراد زير سن ١٥ سال  تشکيل مى دهند.

به گفته او آمار موجود نشان مى دهد که نفوس افغانستان نسبت به ٥٠ سال قبل، سه برابر افزايش يافته است و اگر رشد نفوس به همين منوال ادامه پيدا کند، پنجاه سال بعد نفوس اين کشور به ١٠٠ ميليون تن مى رسد.

موصوف افزود که در سال گذشته به نفوس افغانستان ٦٧٥ هزار تن در حالى افزوده شده است که پنجاه سال قبل، در يک سال ٢٣٠ هزار کودک در اين کشور به دنيا آمده بود.

وى گفت که اين افزايش براى کشورى مثل افغانستان هشدار دهنده است؛ زيرا اين رشد نفوس سبب پايين آمدن رشد اقتصادى کشور شده است.

به گفته او، به اساس آمار موجود؛ در سال ٢٠١١ ميلادى، عايد سرانه افغانستان ٦٠٣ دالر امریکایی بود؛ اما اين رقم در سال ٢٠١٧ ميلادى به ٥٦٩ دالر رسيده است.

موصوف گفت که وزارت اقتصاد با احصاييه مرکزى و ساير ادارات ذيربط افغانستان، جهت مديريت درست نفوس کشور، روى طرحی کار مى کند که به زودى نهايى و به کابينه سپرده خواهد شد.

وى افزود که وزارت اقتصاد، از هر برنامه­اى که از سوى ادارات ذيربط جهت کنترول و مديريت نفوس روى دست گرفته شود، حمايت مى کند.

احمد جان نعيم معين پاليسى و پلان وزارت صحت عامه، در نشست امروز گفت که در افغانستان در حال حاضر تنها ٢٣ درصد خانم ها از روش ایجاد فاصله بين ولادت­ها استفاده می کنند، در حالى که به اساس پلان آن وزارت بايد اين رقم ٣٠ درصد مى بود.

به گفتۀ او ايجاد فاصله ميان ولادت­، مى تواند از مرگ و میر مادران، نوزادان و معیوبیت نوزادان جلوگیری کند و در رشد سريع اقتصاد خانواده و کشور نيز موثر واقع شود.  

به اساس معلومات وزارت صحت عامه؛ در حال حاضر، افغانستان بلندترین میزان وفیات مادران در زمان ولادت را دارد.

او گفت که در حال حاضر، از هر يکصد هزار زن در زمان ولادت ٦٦١ تن جان مى دهند.

 مقام هاى آن وزارت مى گويند که عدم مراعات فاصله ميان ولادت­ها، يکى از عوامل عمدۀ مرگ و مير مادران در زمان ولادت مى باشد.

حسيب الله موحد معاون پاليسى و پلان اداره احصاييه مرکزى، در اين مراسم به مديريت نفوس تاکيد کرد و گفت: «اگر نفوس جهان به اين سطح زياد نمى شد، ما امروز شاهد اين قدر پيشرفت نمى بوديم؛ زيرا انسان نيروى کار است و عامل توليد است... اما درصورتى که درست مديريت شود.»

به گفته او، کشور چين داراى نفوس زياد است؛ اما چون در اين زمينه مديريت خوب دارد، امروز از نگاه اقتصادى قدرت دوم دنيا شده است.  

موصوف افزود که اگر نفوس افغانستان درست مديريت نشود، ممکن در آينده در بخش هاى محيط زيست، اقتصاد، صحت و تعليم سبب ايجاد بحران جدى در کشور شود.

داکتر بانت انديانابنگى (Dr Bannet Ndyanabangi) رییس صندوق جمعیت ملل متحد در افغانستان، در مراسم امروز گفت که رشد نفوس، نه تنها در افغانستان بلکه در اکثر کشورهاى جهان نگران کننده است.

به گفته موصوف، عدم آگاهى، ازدواج هاى قبل از وقت، بيسوادى و پايين بودن عرضۀ خدمات تنظيم خانواده، سبب اين مشکل در افغانستان شده است.

وى افزود که صندوق جمعيت ملل متحد، به همکارى هاى خود در قسمت تطبيق برنامه هاى تنظيم خانواده در افغانستان ادامه مى دهد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement