خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غالب: ايران برق وارداتى خود را به افغانستان محدود کرده است

غالب: ايران برق وارداتى خود را به افغانستان محدود کرده است

Jul 19, 2018 - 16:18

هرات(پژواک،٢٨سرطان٩٧): شرکت برشنا مى گويد که کشور ایران، به دلیل بالارفتن درجۀ حرارت و کاهش سطح آب بند‌های آبی، برق وارداتی خود به افغانستان را محدود کرده است.

امان الله غالب رییس عمومی شرکت برشنا که امروز دریک نشست خبری در ولايت هرات صحبت ميکرد، گفت كه ايران ازمجموع ١١٠ میگاوات برق قرارداد شده، اکنون ٢٠ تا ٣٠ میگاوات برق به افغانستان مى دهد.

موصوف علاوه کردکه ايران نه تنها برق وارداتی اش را به افغانستان، بلکه به کشورهای عراق و پاکستان نيز محدود ساخته است.

وى علاوه کردکه بخاطرحل این چالش، روز شنبه هفته آينده قرار است هیأتی متشکل از شرکت برشنا، اتاق‌ تجارت و صنعت‌گران به ایران بروند تا حداقل ٣٠ میگاوات برق کنونى را به ٥٠  میگاوات افزایش دهد.

موصوف گفت: "اين موضوع قبلا از راه ديپلماتیك شریک ساخته شده، ازطریق تيلیفون هم صحبت گرديده و جانب ايران تعهد سپرده اند که برق افغانستان را استثنا قرار مى دهند."

 به گفتۀ غالب، درحال حاضر توربین های بند سلما نیز خاموش است و آنان تلاش می کنند با روشن نمودن دو توربین این بند، ١٤ میگاوات برق از آن تولید شود که با ٧٠ میگاوات برق وارداتی ترکمنستان، مشکلات برق در شهرهرات برطرف خواهدشد.

ازسويی هم رییس شرکت برشنا، از طرح انتقال لین تازۀ برق از کشورترکمنستان تا رسیدن زمستان پیش رو به ولایت هرات خبر داده وگفت: " ٢٠ کیلومتر انتقال این لین تکمیل شده و پس ازتایید این طرح از سوی ادارۀ تدارکات ملی و ریاست جمهورى، کار ٨٠ کیلومترانتقال این لین نيزآغاز خواهد شد.

اما جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت که بربنیاد فیصلۀ ادارۀ محلی و کشاورزان ولسوالی ها، و بخاطرکاهش سطح آب بند سلما، توربین ‌های این سند تا فصل خزان روشن نخواهد شد.

 با این حال، شماری از شهروندان هرات با ابراز نگرانی از کمبود برق  در اين ولايت می‌گویند که با قطع شدن برق ایران، بیشترمردم متضرر شده اند.

سادات یکی از دکانداران درشهرهرات به پژواك گفت: "گرمى بسيار زياد است، طفلکم از گرمى زياد مريض شده و برق هم نيست  و هيچ کس  به فكر مردم فقير وبيچاره نيست ."

نعمت الله يكى ديگر از شهروندان هرات گفت: "وقتى برق نباشد اب هم نميباشد وما با مشكلات زيادى در اين فصل گرما قرار داريم."

بنابه گفته های ادارۀ برشنای هرات، ٦٠ درصد برق هرات، از ایران و ٤٠ درصد از کشور ترکمنستان تامین می گردد که با قطع برق ایران، مردم به مشکل برق روبرو شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking