خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حکومت متوجه باشد که طالبان از آتش بس عيد قربان سوء استفاده نکنند"

"حکومت متوجه باشد که طالبان از آتش بس عيد قربان سوء استفاده نکنند"

Jul 22, 2018 - 15:05

کابل (پژواک، ٣١ سرطان ٩٧): مشرانوجرگه در آخرين روز کارى اش پيش از رخصتى تابستانى، از اعلام آتش بس از سوى دولت در عيد قربان استقبال کرد؛ اما گفت که حکومت بايد متوجه باشد تا طالبان از اين فرصت سوء استفاده نکنند.

حکومت افغانستان از ٢٧ ماه رمضان تا پنجم عيد فطر گذشته، آتش بس با طالبان را اعلام کرد؛ طالبان در سه روز عيد آتش بس کردند و پس از آن به حملات شان بر ضد مواضع نيروهاى دولتى ادامه دادند؛ اما حکومت آتش بس را ده روز ديگر تمديد کرد.  در سه روز عيد طالبان مسلح به شهرها و مناطق تحت کنترول دولت رفتند و کارمندان دولت به شمول نظاميان به مناطق تحت کنترول طالبان رفتند و عيد را يکجا جشن گرفتند. 

دولت اعلام کرده است که در روزهاى عيد سعد اضحى نيز آتش بس اعلام مى کند. طالبان تا حال در اين مورد چيزى نگفته اند.

برخى اعضاى مشرانو جرگه مى گويند که طالبان با استفاده از روزهاى آتش بس، وارد شهر کابل شده و اکنون به فعاليت هاى ضد دولتى در اين شهر ادامه مى دهند.

نجیبه حسینی نماینده مردم دایکندی در مشرانو جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت که پس از آتش بس، تحرکات طالبان در مربوطات ولايت کابل بيشتر شده است.

به گفته او از اين تحرکات معلوم مى شود، برخى طالبان مسلح که در روزهاى آتش بس وارد کابل شده اند، در کابل مى باشند و بر ضد دولت فعاليت مى کنند.

او افزود: «اگر این بار آتش بس می شود، باید به مفهوم واقعی آن باشد و دقت شود تا از آن سوء استفاده نشود.»

فرهاد سخی نماینده مردم کابل در این جرگه نیز گفت: «اگر حکومت آتش بس می کند، باید متوجه باشد تا از این فرصت مخالفین سوء استفاده نکنند، آتش بس قبلی آسیب پذیری هايى داشت که حالا مردم به آن متوجه شده اند.»

محمدعلم ایزدیار نایب اول اين جرگه، از آماده گی حکومت برای آتش بس در عید قربان استقبال کرد؛ اما گفت: «در آتش بس باید تمام موارد در نظر گرفته شود؛ چون بعد از آتش بس قبلی تلفات نیروهای امنیتی و تحرکات مخالفین افزایش یافته است، آتش بس باید به اساس یک پیش زمینه باشد، پایدار و با ثبات باشد.»

وی بدون ارایه جزییات  گفت که استخبارات منطقه، برخی گروه هاى دهشت افگن را آماده ساخته اند که در روزهای آتش بس، از آنها استفاده نمایند.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه در آخرین نشست این جرگه، آتش بس حکومت را در عید گذشته  یک اقدام خوب خواند؛ اما گفت: «دشمنان مردم افغانستان از فریب کار گرفتند و از شهرها خارج نشدند.»

او اظهار امیدواری کرد که آتش بس در عید قربان، یک جانبه و فرصت استفاده جویی برای بار دوم برای طالبان و استخبارات منطقه نباشد.

رخصتى تابستانى

طیب عطا منشی مشرانو جرگه، گزارش کار اجلاس اول سال جارى اين جرگه را ارايه کرد.

موصوف تصويب ١١ قانون و ٩ معاهده و ميثاق بين المللى را به عنوان عمده ترين کارکردهاى اين جرگه در اجلاس يادشده خواند و گفت که مشرانو جرگه، در این مدت ۵۷۷ بار مسئولان حکومت را به نشست هاى عمومى و يا کميسيون هاى جرگه فرا خوانده اند.

مسلميار افزود که قرار است مشرانوجرگه سر از فردا (اول اسد) رخصتى تابستانى يک و نيم ماهه را آغاز کند.

اين در حالى است که قرار است ولسى جرگه، هفته جارى به کارش ادامه دهد و در طول اين هفته در مورد رخصتى تابستانى تصميم اتخاذ کند.    

در ماده يکصد و هفتم قانون اساسى کشور آمده است که شوراى ملى، در هر سال دو اجلاس عادى داير مى کند، مدت کار هر دو اجلاس شورا در هر سال، نُه ماه می باشد.

شورا یک و نیم ماه در زمستان و یک ونیم ماه در تابستان رخصتی دارد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement