خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دوستم: طالبان به پیشنهاد حکومت لبیک بگویند و به میز مذاکره حاضر شوند

دوستم: طالبان به پیشنهاد حکومت لبیک بگویند و به میز مذاکره حاضر شوند

Jul 23, 2018 - 11:53

کابل(پژواک، اول اسد٩٧): جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهورى مى گويد که طالبان به پیشنهاد حکومت لبیک بگویند و روی میز مذاکره بنشینند، طرح های مشخص خود را به حکومت بفرستند؛ تا طرح شان ارزیابی و راه حل جستجو گردد.

جنرال عبدالرشید دوستم، پس از ١٤ ماه اقامت در ترکيه، عصر ديروز به کشور باز گشت و در میدان هوایی کابل، با تشریفات ویژه از او استقبال شد. با ورودش به کشور، درپيامى در مورد ايجاد ائتلاف ملى براى نجات افغانستان وضاحت داد و در مورد انتخابات و روند صلح نيز موضعگيرى کرد.

معاون اول رياست جمهورى، دراين پيامش در مورد ايجاد ائتلاف ملى براى نجات افغانستان گفته است: "با توجه به بحرانی شدن وضعیت امنیتی در شمال که از یکطرف جنگ در بعضی از ولایات توسعه یافت و از جانب دیگر خطر توسعه فعالیتها و تهدیدات داعش اضافه شد، ما رهبران سیاسی بین هم مشوره کردیم و به مقصد جلوگیری از توسعه فعالیتهای مخالفین در شمال، شورای عالی ائتلاف ملی برای نجات افغانستان را ایجاد نمودیم."

وى افزوده است که هدف ایجاد این ائتلاف، هرگزیک حرکت ضد حکومت و نظام نیست، بر عکس برای حمایت مشترک از نظام می باشد.

جنرال دوستم گفته است: "ما این نظام را با دستان خود ساخته ایم، و به هر قیمتی از آن حراست هم میکنیم. البته وظیفه داریم تا از کمبودیها و کار های نادرست در حکومت انتقاد سازنده نماییم و همین انتقاد ها است که کمبودیها را رفع میکند و اصلاحات را به میان می آورد."

انتخابات

معاون اول ریاست جمهوری، دراین پيامش درمورد انتخابات گفته است که حکومت، احزاب سیاسی و مردم، همه به سهم خود برای سلامت این پروسه ملی و مهم مسئولیت دارند.

موصوف علاوه کرده است: "چون ما در دورۀ انتخابات قبلی تجارب تلخی را کسب کرده ایم و هنوز هم نگرانی های جدی در زمینه وجود دارد، پس حکومت که من معاون اول ریاست جمهوری آن هستم، در برابر رفع نگرانی های مردم برای سلامت این پروسۀ ملی جوابگو است."

به گفته وی، در اکثر ولايات کشور چون غزنى، پيرامون انتخابات مشکلاتى وجود دارد، در نُه ولايت شمالى از جمله در جوزجان، فاریاب، از اثر نبود امنیت و دیگر مشکلات تخنیکی، تعداد ثبت نام شده ها و کاندیدا ها نسبت به معیار واجد شرایط رای دهی، به پايین ترین سطح خود قرار دارد.

اين مقام حکومت افزوده است: "ما مقامات مسئول در کشور همراه با کمیسیون انتخابات، باید این وضعیت را بررسی کنیم؛ از این رو ایجاب مینماید تا مدت ثبت نام از جمله در شورا های ولسوالی ها تمدید گردد و همچنان شرایط برای ثبت نام و رای دهی مهیا شود. "

جنرال دوستم گفته است که انتخابات پیشرو برای افغانستان نهایت مهم و سرنوشت ساز است. از دوستان بین المللی و تمویل کنندگان انتخابات تقاضا می گردد تا در بخش نظارت و جلوگیری از هر نوع تقلب در انتخابات، افغانستان را کمک نمایند. چون یک انتخابات شفاف و عادلانه، کشور را بطرف ثبات می برد و هر نوع تقلب درین انتخابات کشور را به سوی بحران جدی و خطر ناک می کشاند.

روندصلح

معاون اول ریاست جمهوری افزوده است که حکومت افغانستان برای تحقق پروسه صلح، که یک ضرورت ملی می باشد، اجماع منطقوی و جهانی را کسب نموده است.

وی گفته است که جنگ هیچگاه راه حل نیست و افغانستان به یک اجماع ملی ـ قومی، تفاهم و مصالحه ضرورت دارد. جنگ دوامدار چهل ساله، همه مردم افغانستان را خسته و زخمی نموده است. توان ادامه جنگ نه برای دولت باقیمانده و نه هم برای مخالفین دولت. خاصتا مردم خسته از جنگ، قطعا دیگر حوصله تحمل بار این جنگ بی معنی را ندارند.

موصوف افزوده است: "من شخصا برای دریافت یک راه حل سیاسی علاقمند هستم. پیام من به طالبان این است: بهتر آن است که طالبان به پیشنهاد حکومت لبیک بگویند و روی میز مذاکره بنشینند، طرح های مشخص خود را به حکومت بفرستند تا حکومت طرح شان را ارزیابی نماید و راه حل جستجو گردد."

جنرال دوستم گفته است: "من پیشنهاد دارم که اول روی یک آتش بس کار کنیم و اعتماد سازی نماییم. اینجانب حاضر هستم همه مساعی شخصی و رسمی خود را برای تامین یک آتش بس با طالبان، به راه اندازم تا به یک توافق شفاف برسیم. "

این مقام ارشد حکومت افزوده است که جهت رسیدن به صلح، کسب حمایت کشور های همسایه و خاصتا مصالحه بین پاکستان و افغانستان حیاتی است و  باید با پاکستان مذاکرات باز و همه جانبه صورت گیرد و نگرانیهای هر دو کشور، همه جانبه مورد ارزیابی قرار گیرد.

وى علاوه کرده است:"من از کشور هایی که تا حال درین عرصه با افغانستان همکاری نموده و میزبان نشست ها بوده اند، قدردانی مینمایم و آرزو مندم تا همه کشورها ، بخصوص همسایه های دور و نزدیک بشمول ایران، روسیه، هند، افغانستان در عرصه تحقق یک صلح بین الافغانی همکاری نمایند و می خواهم از کشور های ازبیکستان و ترکیه که پیشنهاد میزبانی کنفرانس صلح برای افغانستان را کرده اند، تشکر کنم."

معاون اول ریاست جمهوری در پايان پيامش گفته است که علیرغم همه دستاوردها و خوشبینی ها، همه میدانند که کشور دریک مرحله گذار دشوار قرار دارد؛ بايد همه مردم با هم پذیری، تحمل و تفاهم ملی ازین مرحله دشوار عبور کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement