خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تجارت غيرقانونى چالش جدى براى سرمايه گذاران در افغانستان است"

"تجارت غيرقانونى چالش جدى براى سرمايه گذاران در افغانستان است"

Jul 25, 2018 - 16:07

کابل (پژواک، ٣ اسد ٩٧): صنعتکاران، تجارت غيرقانونى را چالش جدى براى سرمايه گذاران در افغانستان خوانده از حکومت خواستند که در کنار رفع اين مشکل، در ايجاد بانک صنايع و توزيع زمين براى سرمايه گذاران اقدام کند.

عبدالجبارصافى رييس عمومى شوراى عالى صنايع، معادن و سرمايه گذارى افغانستان، امروز در يک نشست خبرى مشترک با برخى صنعتکاران در کابل گفت که تجارت غير قانونى، کمبود برق، تکميل نشدن کار ساخت ٢٨ پارک صنعتى، از عمده ترين مشکلات صنعتکاران در کشور مى باشد. 

وى افزود: «پنجاه درصد تجارت افغانستان غيرقانونى مى باشد، کالا­ها به طور قاچاقى از مرز­ها وارد مى شود و برخى تجار مقدار و قيمت حقيقى کالا­هاى وارداتى را ارايه نمى کنند.»

موصوف گفت که سال گذشته ايران اعلان کرده بود که به ارزش پنج ميليارد افغانى به افغانستان صادرات داشته است، ولى حکومت افغانستان اعلام کرد که به ارزش ٢،٥ ميليارد افغانى از ايران واردات داشته است.

به گفته او اين تفاوت آمار، بيانگر آن است که مقدار زياد کالاهاى تجارتى، به شکل غيرقانونى وارد کشور مى شود.

او گفت که تجارت غيرقانونى، يک ضربۀ بزرگ براى صنعتکاران مى باشد؛ زيرا در چنين وضعيت صنعت کاران رقابت کرده نمى توانند.

همچنان صافى افزود که صنعتکاران از چندين سال به اين طرف، از حکومت مى خواهند که بانک صنايع را ايجاد کند تا از اين طريق، زمينه قرضه دهى براى صنعتکاران فراهم شود؛ اما تا حال در اين زمينه اقدام نشده است. 

موصوف از حکومت خواست که در ايجاد اين بانک نيز اقدام کند.

وى گفت که در زمان حکومت حامد کرزى، ٢٨ پارک صنعتى در کشور پلان شده؛ اما تا حال هيچ کدام تکميل نشده است.  

صافى خاطر نشان کرد که بايد کار اين پارک­هاى صنعتى تکميل و براى صنعت کاران توزيع شود.

مسافر قوقندى سخنگوى وزارت صنعت و تجارت تاييد کرد که مشکلات وجود دارد؛ اما گفت: «در دو ونيم سال گذشته، به اندازه ىى در بخش تجارت و صنعت کار شده که در ١٤ سال نشده بود .»

به گفته وى، تنها در پارک هاى صنعتى پلچرخى کابل، ١٠٠ ميگاوات برق توزيع شده است، چهار پارک صنعتى در کابل آماده توزيع است و در ساير ولايات نيز کار روى آن ادامه دارد.

وى افزود که به هدف حمايت از توليدات داخلى، نمايشگاه­هاى زياد در داخل و خارج از کشور راه اندازى شده است و همچنان حکومت، هميشه تاکيد بر استفاده از توليدات داخلى در دواير دولتى نموده است.

موصوف گفت که تلاش ها براى حل مشکلات صنعت کاران ادامه دارد و مشکلات به حدى نيست که در مدت کم حل شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement