خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

١٦ هزار خانواده بیجاشده داخلی در فارياب نیاز به کمک دارند

١٦ هزار خانواده بیجاشده داخلی در فارياب نیاز به کمک دارند

Jul 26, 2018 - 14:29

میمنه-سرپل (پژواک، ٤ اسد ٩٧): مقام های محلی فاریاب می گویند که ١٦ هزار خانواده بیجاشده داخلی ناشی از جنگ و خشکسالی نیاز به کمک دارند و از این میان تا به حال برای بیش از پنج هزار خانواده مواد غذایی توزیع شده است.

نقیب الله فایق والی فاریاب، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که حدود ١٦هزار خانواده از اثر جنگ، خشکسالی و تهدید مخالفین مسلح از مناطق روستایی و ولسوالی ها بیجا شده اند.

موصوف افزود که این خانواده ها در حال حاضر در خانه های مردم، سرای ها، کنار دکان ها و زیر خیمه ها در وضعیت رقت بار زندگی می کنند.

به گفته او، از طریق اداره محلی حالات اضطرار برای بیش از پنج هزار خانواده، برای هر خانواده یک بوری گندم ٥٠ کیلوگرامی توزیع شده است و این روند ادامه دارد.

وی علاوه کرد که این کمک ها بدون در نظرداشت مرزبندی های سیاسی و جغرافیایی که تحت کنترول دولت و یا مخالفین قرار دارد، برای نجات جان مردم توزیع خواهد شد.

او گفت که در گذشته زورمندان و افراد با نفود مانع توزیع مواد غذایی به افراد نیازمند می شدند و تمامی مواد را برای خود می گرفتند، اما این بار مواد کمکی پس از شناسایی افراد نیازمند توسط نهادهای ذیربط توزیع می شود.

در همین حال شماری از بیجا شده گان از توزیع یک بوری گندم برای هر خانواده خرسند هستند، اما می گویند که این کمک ها کافی نمی باشد و دولت باید امکانات بیشتر و مسکن را نیز برای شان فراهم نماید.

عبدالله باشنده ولسوالی خواجه سبزپوش فاریاب می گوید که از شش ماه به این سو با اعضای شش خانواده دیگر که از اثر جنگ میان دولت و مخالفین مسلح، به شهر مینمه آمده اند و در یک حویلی کوچک زندگی می کنند.

وی گفت: «نان و سرپناه نداریم در شهر همه چیز به پول خریده می شود و ما حیران ماندیم که یک لقمه نان را چگونه پیدا کنیم.»

محمد عارف یکی دیگر از بیجا شده گان و باشنده ولسوالی المار گفت که سه ماه پیش منطقه چغاتک المار به دست طالبان سقوط کرد و مجبور به ترک منزلش شده است.

موصوف افزود، در روزهای نخستی که به میمنه آمده بودند مردم و برخی موسسات کمک های اندکی انجام داده بودند، اما پس از آن کسی کمک نکرده است.

در عین حال ریاست زراعت و مالداری ولایت سرپل، امروز توزیع ۳۴۸ تُن مواد خوراکه حیوانی را برای یکهزار تن از مالداران این ولایت، آغاز کرد و قرار است تا یک هفته دیگر ادامه پیدا کند.

اسدالله شایق سرپرست ریاست زراعت سرپل گفت که مواد یادشده برای مالداران مرکز و ولسوالی های این ولایت برای هر مالدار دو بوری توزیع می گردد.

درهمین حال مالداران با خرسندی از توزیع این مواد می گویند که این آذوقه برای چند روز مواشی شان را از گرسنگی نجات می دهد.

گل احمد یکتن از مالداران می گوید هرچند این کمک ناچیز است، اما می تواند چند روز شکم گرسنه گوسفندانش را سیر نگهدارد و از حکومت خواهان توزیع کمک های بیشتر برای مالداران است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement