خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دومین جشنواره گل کچالو در باميان برگزار شد

دومین جشنواره گل کچالو در باميان برگزار شد

Jul 27, 2018 - 15:19

بامیان (پژواک،٥ اسد ٩٧): امروز دومین «جشنواره گل کچالو» با تدابیر ویژه به هدف بازاریابی و تشویق دهقانان به کشت کچالو در مرکز بامیان برگزار شد.

ابتکار برگزاری «جشنواره گل کچالو» سال گذشته برای نخستین بار در ولایت بامیان از سوی هیئت رهبری جدید این ولایت گرفته شد که هزاران تن به شمول دهقانان در آن شرکت کرده بودند.

عبدالوهاب محمدی رئیس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بامیان در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت، جشنواره گل کچالو در مرکز ميکانيزه زراعت باميان به هدف بازاریابی، تشویق دهاقین و جلب گردشگران داخلی و خارجی در اين ولايت راه اندازی شده است.

بر پایه معلومات موصوف، محصولات کچالو در بامیان سال گذشته به ۳۵۰ هزار تُن رسیده بود و احتمالاً امسال افزایش پیدا کرده است.

وی افزود که در حال حاضر روی ٣٠ نوع تخم کچالو تحقیقات جريان دارد و وزارت زراعت تلاش می ورزد تا بامیان را به عنوان منبع تخم کچالو در سطح آسیای میانه تبدیل کند.

محمد طاهر زهیر والی بامیان در مراسم افتتاحيه اين جشنواره گفت، آب و هوای بامیان برای کشت و پرورش کچالو خیلی مطلوب است.

او کچالوی بامیان را به طلای سفید تعبیر کرده، افزود که از لحاظ طعم کچالوی هیچ کشوری نمی تواند با کچالوی بامیان رقابت کند.

موصوف از دهاقین خواست تا در مورد کچالو که یکی از غذاها و نباتات ارزشمند در افغانستان به شمار می رود، معیارهای علمی را فرا گیرند تا حاصلات آن بیشتر گردد.

زهیر خاطر نشان کرد که کشور سویدن برای چهار سال ١٠ هزار دهقان بامیان را در راستای کشت و توسعه مزارع کچالو کمک می نماید.

او ميگويد: «بیش از٨٠ درصد دهاقین در بامیان، مصروف کشت کچالو هستند و از همین رو ما این جشن را تدارک دیدیم تا برای فروش این محصول کمک کرده باشیم.»

 سید حبیب الله هاشمی یک تن از دهاقین و اشتراک کننده این جشنواره گفت که دهقانان در بامیان با مشکلات زیادی روبرو هستند.

موصوف از حکومت خواست که سردخانه های را برای نگهداری کچالو احداث کند، برای رونق کار کود کیمیاوی در اختیار شان قرار بدهد و زراعت را در این ولایت میکانیزه سازد.

در این جشنواره محصولات زراعتی از قبیل کچالو، کرم، کاهو، شلغم، باقلى و فرآورده های حیوانی نیز به نمایش گذاشته شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement