خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از چندین پروژۀ زراعتی در هرات بهره برداری صورت گرفت

از چندین پروژۀ زراعتی در هرات بهره برداری صورت گرفت

Jul 29, 2018 - 15:44

هرات(پژواک، ٧ اسد ٩٧): وزارت زراعت ميگويد که به دلیل تغییر اقلیم و خشکسالی در سال روان، میلیون ها مواشی با کمبود علوفه مواجه اند و در ١٦ ولایت معروض به خطر، ٧٨ درصد محصولات زراعتی از بین رفته است.


این مطلب را وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، امروز در مراسم بهره برداری از یک پروژه آبرسانی زراعتی در هرات ابراز نمود.

وزيرزراعت این ولایات را مشخص نساخت؛ اما قبل ازاين وى درجلسۀ ولسى جرگه بود که جوزجان، بادغیس، فاریاب، غور، ارزگان، زابل، کندهار، هلمند، سمنگان، بلخ، بغلان، کندز، هرات، فراه و نیمروز از جمله ولایاتى است که با تهدید بلند خشکسالی مواجه است.

به گفته موصوف، ولایات میدان وردک، لوگر، تخار، پکتیا، نورستان و سرپل در کتگوری دوم؛ و ولایات غزنی، دایکندی، بامیان، کاپیسا، پروان، پنجشیر، کابل، بدخشان، لغمان، کنر، ننگرهار، پکتیکا و خوست در کتگوری سوم خشکسالی قرار گرفته است.

اين مقام بلند پايه وزارت زراعت همچنان گفته است که در این ولایات، بیش از ۲۰ میلیون مواشی در معرض تهدید کمبود علوفه قرار دارد.

نصیر احمد درانی که امروز به هدف بهره برداری و گذاشتن سنگ تهداب چندین پروژه زراعتی به ارزش ٣٠٠ میلیون افغانی به ولایت هرات سفر کرده است، گفت که به خاطر با ارزش و حیاتی بودن آب، وزارت زراعت تلاش می ورزد که با ایجاد بندها، سربندها و کانال های آب، از هدر رفتن آن جلوگیری کند.


به گفته او، این پروژه ها شامل چندین سربند و کانال آبیاری، فارم تحقیقاتی، فارم های مرغداری، کشمش خانه های معیاری و چندین پروژه دیگر می شود.


وی گفت: «سطح آب همه ساله در حال پایین آمدن است و ما ناگزیرهستیم که آب را مدیریت کنیم و در مورد چگونگی رشد و توسعه محصولات زراعتی توجه داشته باشیم.»


او که از ورود قاچاقی زعفران بی‌ کیفیت ایران به کشور نگرانی می کرد، گفت که این زعفران پس از وارد شدن به کشور به نام زعفران افغانستان به بازارهای جهانی صادر می گردد.


وزیر زراعت افزود: «من در روزهای آینده به کابینه پیشنهاد می کنم که ورود زعفران به کشور منع قرار داده شود و هرکس که به کشور زعفران تورید کرد، زعفرانش ضبط شود.»


محمد آصف رحیمی والی هرات، ضمن خرسندی از تطبیق پروژه های زراعتی در این ولایت گفت که احداث این سربند و کانال آب معیاری، باعث رشد زراعت خواهد شد.

موصوف همچنان افزود: «امروز برای نخستین بار یک محمولۀ ٧ هزار تُنی انگور و کشمش هرات، ٢٠ درصد بلندتر از نرخ مارکيت با بسته بندی معیاری به پاکستان صادر می گردد.»

غلام سرور یک تن از دهقانان ولسوالی انجیل، با خرسندی از افتتاح پروژه های زراعتی گفت که با ساخت سربند ها و کانال ها، مشکلات دهقانان برطرف می گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement