خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۱۵۰ هزار قطعه مرغ، به فارم ‌داران آسیب ‌دیدۀ هرات توزیع می ‌شود

۱۵۰ هزار قطعه مرغ، به فارم ‌داران آسیب ‌دیدۀ هرات توزیع می ‌شود

Jul 29, 2018 - 16:59

کابل(پژواک، ٧ اسد ٩٧): وزارت زراعت می گوید که تا یک ماه دیگر، حدود ۱۵۰ هزار قطعه مرغ تخمی، برای فارم دارانى که مرغ های شان را از اثر بیماری انفلوانزای مرغی از دست داده اند، توزیع می ‌شود.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، امروز در نشستی با فارم ‌داران آسیب ‌دیده در ولایت هرات شرکت کرد و به آنان بابت زیان‌های مالی از اثر شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی، وعده‌ کمک سپرد.

در خبرنامه وزارت زراعت، آبیاری و مالداری آمده است که در این دیدار، مالکان ۴۴ فارم مرغ‌ های تخمی، مشکلات و نگرانی‌ های ‌شان را با وزیر زراعت شریک ساختند.

همچنان وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در دومین روز سفرش به ولایت هرات، با افتتاح پنج شبکه آبیاری در ولسوالی انجیل گفت که ساخت این پنج شبکه‌ آبیاری در ولایت هرات، بیش از ۳۱ میلیون افغانی هزینه برداشته است.

به گفته او، از این شبکه‌ های آبیاری که ٧٩ کيلومتر طول دارد، به طور جمعی بیش از چهار هزار خانواده استفاده خواهند کرد و بیش از شش هزار جریب زمین آبیاری می ‌شود.

موصوف افزود که با ساخت این شبکه‌ های آبیاری، در کنار جلوگیری از ضایعات آب، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد حاصلات زراعتی، افزایش می ‌یابد.

وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در سفر به هرات و حضور در ولسوالی گذره، روند انتقال و صادرات ٧٥٠٠ تـن انگور را به بازارهای پاکستان، رسماً افتتاح کرد که ارزش مجموعی آن ۲۳۶ میلیون افغانی می شود.

بر پایه معلومات مسئولان، هرات یکی از ولایت ‌های مهم در بخش باغداری است که سالانه ۱۲۰ هزار تن انگور تولید می‌ کند.

در خبرنامه تصریح شده است که روند صادرات انگور هرات، توسط یک شرکت خصوصی و به همکاری برنامه باغداری تجارتی و بازاریابی زراعتی (CHAMP) انجام می شود.

درانی گفته است: «در بخش افزایش صادرات و ایجاد زیربناهایی که به صادرات کمک کند، تطبیق پروژه‌ های بزرگ زیربنایی را آغاز می ‌کنیم.»

وزیر زراعت در جریان سفر به هرات، تعهد ساخت ۴۶ کشمش‌ خانه معیاری را برای دهقانان در سال روان میلادی نموده است.

وی همچنان، سنگ تهداب یک کشمش‌ خانه معیاری را با ظرفیت تولید ده تُن کشمش در ولسوالی انجیل ولایت هرات گذاشت.

او علاوه کرد که هزینۀ ساخت این کشمش‌ خانه‌ ها از سوی بانک جهانی پرداخت می شود و امور ساختمانی آن را وزارت زراعت از طریق برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری عملی می‌ کند.

درانی افزود: «ساخت کشمش‌ خانه‌ های معیاری، می ‌تواند تولید کشمش با کیفیت در مطابقت با معیارهای جهانی را تضمین کند و باعث عرضه‌ کشمش با کیفیت به مارکیت‌ های بین ‌المللی و هم‌چنان باعث افزایش درآمد دهقانان شود.»

بر پایه معلومات وزارت زراعت، ۵۰ درصد هزینه‌ ساخت این کشمش ‌خانه‌ ها را وزارت زراعت و ۵۰ درصد دیگر را مالکان این کشمش‌خانه‌ ها (باغداران) می ‌پردازند، که ساخت آن ها حدود ۲۳ میلیون افغانی هزینه بر می ‌دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement