خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"افراد مسلح غيرمسئول، در ناامنى ها و جرايم جنايى در ننگرهار دست دارند"

"افراد مسلح غيرمسئول، در ناامنى ها و جرايم جنايى در ننگرهار دست دارند"

Jul 30, 2018 - 13:32

کابل (پژواک، ٨ اسد ٩٧): برخى نماينده گان ولايات شرقى کشور در شوراى ملى، ناامنى ها در مشرقی به خصوص ننگرهار را «ساختگى» مى دانند و مى گويند که افراد مسلح غيرمسئول، در ناامنى ها و جرايم جنايى در ننگرهار دست دارند.

همچنان آنها ضمن ابراز نگرانى شديد از کشته شدن افراد ملکى در اين ولايت ها، مى گويند که مراکز گروه داعش، در مرکز ننگرهار فعال است و حملات شان را در ديگر مناطق کشور از اين مراکز تنظيم مى کنند. 

آنها خواستار اقدامات لازم و جدى حکومت در اين راستا شده مى گويند که اگر حکومت اقدام نکند< آنها در همکارى با مردم تصميم لازم اتخاذ خواهند کرد.   

حاجی حضرت علی و عصمت الله شينواری نماینده گان مردم ننگرهار در ولسی جرگه و عبداللطیف نهضت یار نماینده مردم نورستان و میرحاتم تره خیل نماینده مردم لغمان در مشرانو جرگه،  امروز در یک نشست خبری مشترک در کابل شرکت کردند.

حضرت علی وضعیت امنیتی در ولایات شرقی به خصوص ننگرهار را نگران کننده خواند و گفت که قبلا ننگرهار خانه امن بود؛ اما حالا این ولایت به یک ولایت بسيار ناامن تبدیل شده و حتی مردم در مرکز این ولایت خود را مصِون نمی دانند.

وی در اشاره به حملات اخیر مخالفین مسلح دولت بر مرکز آموزش قابله ها و رياست معارف در شهر جلال آباد افزود: «حالا حتی مکاتب و نهادهاى تعلیمی ما مصِون نیست، معارف در این ولایت متوقف شده و حکومت و نیروهای خارجی در مورد خاموش هستند، تا زمانی که حکومت و نیروهای خارجی در افغانستان پالیسی شان را در قبال وضعیت ولایات شرقی تغییر ندهند، وضعیت امنیتی در این ولایات بهتر نخواهد شد.»

به گفته او، برعلاوۀ مخالفین مسلح دولت، موجودیت افراد مسلح غیر مسوول در ننگرهار مردم را نگران ساخته و اکثریت کسبه کاران دراین ولایت به افراد یاد شده باج می دهند.

وی بدون ارایه جزییات گفت که افراد مسلح غیرمسئول و برخی منسوبین پولیس محلی در این ولایت؛ در قاچاق مواد مخدر، اختطاف و سرقت های مسلحانه دست دارند.

موصوف مدعی شد که نماینده گان مردم ولايت هاى شرقى کشور در شورای ملی آگاهی دارند که مراکز گروه داعش در شهر جلال آباد مرکز ولايت ننگرهار وجود دارد و از همانجا حملات شان را سازماندهی می کنند.

 اما به گفته وى، حکومت محلی و نیروهای دولتی دراین ولایت در مورد اظهار بی خبری می کنند.

وی در ادامه افزود: «بی تفاوتی ما در قبال نا امنی ها و جنگ ساختگی دراین ولایت، جفا در حق ملت است، اگر حکومت توجه نکند ملت دست به کار خواهد شد.»

او بدون ارايه جزييات در مورد ساختگى بودن جنگ در اين ولايت گفت کسانی که مانع برخی برنامه های بعضی حلقات و گروه ها شوند، کشته می شوند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد برنامه هايى که او ياد مى کند، گفت: «به همه معلوم است، نیاز نیست که من نام کسی را بگيرم، جنگ فعلی ننگرهار جنگ ساختگى است، به منظور تطبیق اهداف برخی گروه ها و حلقات ادامه دارد.»

عصمت الله شینواری نماينده مردم ننگرهار در ولسی جرگه نیز از موجودیت افراد مسلح غیرمسئول در ولایات شرقی به خصوص ننگرهار، اظهار نگرانی کرد و گفت که موجودیت این افراد سبب دوام جنگ و افزایش نا امنی ها در این ولایات شده است.

او گفت که موجودیت افراد مسلح غیرمسئول و راه اندازی عملیات نیروهای دولتی و نیروهای خارجی که منجر به کشته شدن افراد ملکی دراین ولایت مى شود، سبب ایجاد فاصله میان ملت و دولت شده است.

به گفته موصوف حکومت مکلف است تا رویداد هايى که منجر به تلفات افراد ملکی می شود را، بررسی کند.

موصوف همچنان گفت که تشکیل نیروهای امنیتی در ننگرهار، به تناسب نفوس و مساحت اين ولایت اندک است و باید حکومت مرکزی در مورد توجه کند.

عبداللطیف نهضت یار نماینده مردم نورستان در مشرانو جرگه نیز وضعیت امنیتی در ولایات شرقی به خصوص ننگرهار را نگران کننده دانسته گفت که دامن نا امنی ها به دلیل بی توجهی حکومت محلی، از ولسوالی ها به مرکز شهر جلال آباد انتقال یافته و اگر کنترول نشود وضعیت بدتر خواهد شد.

وی افزود: «تجربه نشان داده است که تحول در ولایات شرقی، سبب تحول در کابل شده است؛ بناءً از حکومت مرکزی می خواهیم که توجه خاص به وضعیت ننگرهار داشته باشد.»

او گفت که همیشه در حالات بحرانی، به ملت مراجعه شده است و تا زمانی که دولت ملت را در آغوش نگیرد، مشکل امنیتی رفع نخواهد شد .

به گفته موصوف، مردم بیشتر از همه می توانند در راستای تامین امنیت موثر واقع شوند و حکومت، باید از مردم به خاطر تامین امنیت استفاده کند.

این نماینده گان گفتند که اگر به وضعیت امنیتی و جنگ ساختگی در ولایات شرقی خاتمه داده نشود، نماینده گان مردم ولایات شرقی در شورای ملی، در مشوره با تمام بزرگان و سیاسیون ولایات یادشده تصمیم خواهند گرفت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement