خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در چهار ماه اخیر برای بیش از ٧٠ تن در هرات گرده پیوند زده شده است

صحت

آرشيف

فيچرها

آرشيف

در چهار ماه اخیر برای بیش از ٧٠ تن در هرات گرده پیوند زده شده است

Jul 30, 2018 - 15:24

هرات(پژواک، ٨ سرطان ٩٧): مسئولان صحی هرات، از افزايش پيوند گرده دريکى از مراکزصحى آن ولايت خبرداده می گویند که در دو سال اخير، ٢٠٠عمليات موفق پیوند گرده شامل٧٠ مورد آن در چهار ماه گذشته صورت گرفته است.

داکتر فرید احمد اعجاز رییس یکی از مراکز صحی خصوصی در هرات، به آژانس خبری پژواک گفت که موفقیت در عملیات پیوند گرده، سبب شده تا شماری از شهروندان کشور که در بیرون از کشور زنده گی می کنند،  نيز برای پیوند گرده به هرات بیایند.

هرچند در این اواخر نگرانی ها از خرید و فروش آزادانۀ گرده به ویژه برای شهروندان خارجی بالا گرفته است؛ اما مسئولان این مرکز صحی با رد این نگرانی ها و ادعاها می گویند تمام روند کاری آنان بر اساس قوانین وزارت صحت عامه انجام می شود و بر مبنای آن، هیچگاه به شهروندان خارجی پیوند گرده را انجام نداده اند.

اعجاز افزود که از دو سال به این سو، پیوند گرده در هرات که یک ابتکار صحی می باشد، انجام می شود و از آن زمان تا کنون برای بیش از ٢٠٠ تن پیوند کلیه صورت گرفته است.

وی درحاليکه ازافزايش پيوند گرده درماه هاى اخير دراين مرکز خبرداده، افزود که از آغاز سال روان خورشیدی تا به حال، بیش از ٧٠ عملیات پیوند گرده به گونۀ موفقیت آمیز انجام شده است.

او علاوه کرد از مجموع افرادی که غرض تداوی به این شفاخانه مراجعه کرده اند، ١٥ درصد آنان را آن عده شهروندان کشور تشکیل می دهند که در بیرون از افغانستان زندگی می کنند.

اعجاز خاطر نشان کرد که خرید، فروش و یا هدیه کلیه هیچ ربطی به آنان ندارد؛ زیرا در این کار توافق جانبین شرط می باشد، این مرکز عمل پیوند گرده را انجام می دهد.

موصوف افزود: «در این مرکز، افغان های مهاجری که در کشورهای ایران، پاکستان و هندوستان زنده گی می کنند و بنابر مشکلات و محدودیت هايی که بالای شان وضع می باشد و نمی توانند در آن جا ها عملیات را انجام دهند، به مرکز تداوی ما مراجعه می کنند.»

به گفته وی، پیوند کلیه در افغانستان بین ٢٠٠ تا ٥٠٠ هزار افغانی هزینه بر می دارد.

محمد اکبر یک باشندۀ ولایت هلمند که گرده هایش از چند ماه به این سو فعالیت ندارد و غرض تداوی به هرات آمده است،  به پژواک گفت که یکی از نزدیکان شان حاضر شده است که در بدل ٣٥٠ هزار افغانی يک گرده اش را به او بدهد.

موصوف افزود: «از لشکرگاه هلمند آمده ام، یک رفیقم این جا آمده بود و گرده خود را عملیات کرده بود و آدرس این مرکز را برایم داد؛ رفیق هایم انداز کردند که من هم تداوی کنم.»

داوود که پدرش را برای پیوند گرده به هرات آورده است، گفت که درحال حاضر بیمارش در یکی از شفاخانه های خصوصی از دستگاه «دیالیز»  استفاده می کند و در جستجوی شخصی اند که حاضر سپردن گرده خود باشد.

وی گفت: «گرده های پدرم از پنج ماه به این سو از فعالیت بازمانده است و ما تلاش می کنیم شخصی را پیدا کنیم که یک گرده اش را در اختیار ما قرار بدهد.»

در همین حال، داکتر آصف کبیر سرپرست ریاست صحت عامه هرات، به آژانس خبری پژواک گفت که پیوند کلیه بر اساس مجوز صحت عامه در یکی از مراکز صحی خصوصی صورت می گیرد.

موصوف تایید کرد که شماری از شهروندان افغانستان مقیم خارج به خاطر هزینه بالا در کشورهايی که زنده گی می کنند، غرض پیوند کلیه به ولایت هرات می آیند.

به گفتۀ او، بیشتر پیوندهای کلیه در بین اعضای خانواده ها صورت می گیرد که در برخی موارد هدیه داده می شود و گاهی هم در بدل پول فروخته می شود.

این در حالی است که یک عضو ولسی جرگه در ١٣ سرطان  سال روان مدعى شده بود که برخى خارجى هايى که دچار بيمارى هاى جدى گرده مى باشند، به افغانستان مى آيند و از طريق کلينيک هاى شخصى، گرده هاى افغان ها را به خود پيوند مى زنند.  

منورشاه بهادری نماینده مردم هرات در ولسی جرگه، گفته بود که این موضوع باید جدی گرفته شود؛ چون پیوند گرده در کلينیک ها، شفاخانه ها و حتی در برخی منازل که از سوی کلينیک ها در آن اتاق های مخصوص درست شده، انجام می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement