خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

٢٩ باب کشمش خانه در شهر شبرغان به بهره برداری سپرده شد

٢٩ باب کشمش خانه در شهر شبرغان به بهره برداری سپرده شد

Jul 30, 2018 - 17:41

شبرغان (پژواک، ٨ اسد ٩٧): تعداد ٢٩ باب کشمش خانه در شهر شبرغان به بهره برداری سپرده شد و کار ساختمان ده باب کشمش خانه دیگر در حومه این شهر از طرف ریاست زراعت در جوزجان آغاز گردید.

محمد رحمان ارغندیوال رئیس اداره زراعت، آبیاری و مالداری ولایت جوزجان، به آژانس خبرى پژواک گفت که این پروژه به هزینه هفده ملیون افغانی از بودجه بانک جهانی و چهل فیصد سهم باغداران در شهر شبرغان مورد تطبیق قرار گرفته که سهولت های زیادی را برای باغداران ایجاد کرده است.

وی افزود، هر کشمش خانه ظرفیت گنجایش هفت تن انگور را دارا است که به شکل معیاری ساخته شده است.

او علاوه نمود که باغداران میتوانند محصولات باغ های انگور شانرا در این کشمش خانه ها نگهداری کنند و کشمش تولید شده این منابع را به قیمت بلندتر از کشمش هايی که طور کلاسیک تولید میشود، به بازار عرضه کنند.

او گفت: قبل از آنکه این کشمش خانه ها در شهر شبرغان برای باغداران ساخته شود، آنها انگور های شانرا به شکل بدوی به کشمش تبدیل میکردند که محصولات شان را طور بی کیفیت به دست مى آوردند.

به قول رئیس اداره زراعت، اکنون آنها محصولات باکیفیت به دست مى آورند که نسبت به کشمش های معمولی مغزدار و مرغوبتر است.

در این حال، برخی از باغداران میگویند که بعد از ایجاد باغ های انگور در شهر شبرغان و سهولت های ایجاد شده در این راستا کیفیت انگور و تولید کشمش شان خوبتر شده است.

محمد شفیع یکتن از باغداران به پژواک گفت: "قبل از آنکه برای ما کشمش خانه ها از طرف ریاست زراعت ساخته شود، ما انگور خود را به شیوه ساده محلی به کشمش تبدیل میکردیم."

او افزود، تبدیل انگور به کشمش طور محلی نتیجه خوب نداشت؛ زیرا کشمش های تولید شده قسماً پوچ و بی مغز بدست مى آمد؛ ولی در این کشمش خانه ها به سهولت میتوانند انگور زیاد را به کشمش تبدیل نمايند که تولیدات شان به شکل خوبترو بهتر آماده میگردد.

موصوف خاطر نشان ساخت، یکی از برازنده گی های این کشمش خانه ها در این است که انگور به شکل مغزدار به کشمش تبدیل میشود.

نامبرده اضافه کرد، کشمش تولید شده در این کشمش خانه ها قیمت تر از کشمش هايی است که طور محلی تهیه میشود.

او گفت: یک کیلو کشمش تولید شده در این کشمش خانه ١٢٠ افغانی است که کشمش های تولید شده به شکل ساده پنجاه افغانی در بازار آزاد فروش میشود، بناء فایده باغدار از این کشمش خانه ها بیشتر از کشمش های تهیه شده معمولی است.

حاجی حفیظ رسولی یکتن از باغداران دیگر گفت: "قبلاً به عوض باغ من در این منطقه کارخانه های تولید تیل فعالیت داشت، به اثر تشویق دوستان و همکاری های ریاست زراعت در نزدیکی کمربند بندر سرپل در ساحه شانزده جریب زمین، باغ احداث کردم که حد اقل پنجهزار درخت در آن غرس شده است."

او گفت: دو هزار اصله تاک در باغ وى موجود است که در کنار آن یک کشمش خانه نیز ساخته شده و وى از این بابت ميتواند انگور باغ خود را به کشمش تبدیل کند.

او گفت: "امسال باغ من پنصد تا ششصد سیر انگور حاصل خواهد داد که برای من فواید زیادی را در قبال خواهد داشت، من قسمتی از حاصلات انگور باغم را میفروشم و یک بخش آنرا به کشمش تبدیل میکنم."

فهیم جباری مسئول برنامه ملی باغداری وزارت زراعت در زون شمال گفت: در دو سال اخیر در ولایت جوزجان ١٤٣ کشمش خانه ایجاد گردیده است.

وی افزود، هدف از ایجاد این کشمش خانه ها تولید درست کشمش به شکل معیاری است تا برای فروش آن در بیرون از افغانستان مارکیت ها جستجو گردد.

او گفت: تقاضای مارکیت های بین المللی کشمش معیاری است که این کشمش خانه ها میتواند به تقاضای بازار بین المللی پاسخ مثبت گوید.

جباری اضافه نمود: "ما در ولایت جوزجان بخاطر بهبود امور باغداری، باغ های جدید دیگری را نیز ایجاد میکنیم که شامل تربیه نهال های زردآلو، انگور، بادام، انار، سیب، ناک و گیلاس است."

موصوف گفت که ایجاد ذخیره گاه های آب، فارم های مرغداری، سبزخانه ها، و فارم های پرورش ماهی برنامه های دیگری  است که عنقریب در این ولایت عملی میشود.

در ولایت جوزجان چهارده نوع انگور موجود است که در دو سال گذشته، فعالیت امور باغداری در این ولایت سیر صعودی داشته و باغداران اکنون به شکل رقابتی در این راستا مصروف پرورش نهال های مثمر متنوع اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement