خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تا يکسال ديگر بيماريهاى سرطانى به شکل پيشرفته در افغانستان تداوى ميگردد

تا يکسال ديگر بيماريهاى سرطانى به شکل پيشرفته در افغانستان تداوى ميگردد

Jul 31, 2018 - 15:31

کابل (پژواک، ٩ اسد ۹۷): وزارت صحت عامه به هدف تداوی بیماران سرطانی، تفاهمنامه ای را با یک نهاد صحی امریکایی به امضا رساند، که بر اساس آن سالانه حدود سه هزار تن در داخل کشور تحت مداوا قرار خواهند گرفت.

بر اساس این تفاهمنامه؛ یک مرکز تشخیص، درمان و تحقیق بیماری های سرطانی که حدود ٢٥ میلیون دالر امریکایی هزینه برمی دارد، تا یک سال دیگر در شفاخانۀ جمهوریت به بهره برداری سپرده خواهد شد.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، امروز حین امضای تفاهمنامۀ یادشده با سکات بروم (J.Scott.Broome) رییس موسسه صحی امریکایی شرکای طبی جهانی (Global Medical Partners)، در کابل گفت که سالانه حدود ٢٠ هزار تن در افغانستان به بیماری‌ های سرطانى مبتلا می‌ شوند، که از اين میان نزدیک به ١٥ هزار تن آنان به دلیل نبود مراکز درمان اين بیماری ها در کشور جان می دهند.

به گفته او، از جمع ٢٠ هزار تنی که به بیماری های سرطانی مبتلا می شوند، حدود ۱٠۵۰۰ تن این بیماران را خانم ها و نزدیک به ۹۵۰۰ تن آنان را مردان تشکیل می دهد.

موصوف افزود که بر اساس این تفاهمنامه در مرکزی که قرار است ایجاد شود، ۶۰ درصد بیماران سرطانی ذریعه شعاع تداوی تحت تداوی قرار می گیرند و ۴۰ درصد دیگر با شیوه‌ های جراحی، کیمیاوی و بیولوژیکی درمان خواهند شد.

وی  خاطرنشان کرد که این مرکز با پیش‍رفته ترین ماشین های تشخیص و تداوی بیماری های سرطانی تجهیز می شود که دو سال قبل وارد نظام طبی جهانی شده و در کشورهای توسعه یافته از آن کار گرفته می‌شود.

فیروزعلاوه کرد که کشورهای توسعه نیافته، هنوز به چنین ماشین هایی دسترسی کامل ندارند و این نخستین بار است که یک چنین مرکز تشخیص و تداوی سرطان درافغانستان پایه گذاری می‌شود.

او گفت: «وزارت صحت عامه انتظار دارد که این مرکز، بتواند هر ساله از رفتن ۳۰۰۰ بیمار سرطانی به کشورهای دیگر جلوگیری کند.»

سکات بروم(J.Scott.Broome)رییس موسسۀ صحی امریکایی شرکای طبی جهانی، وضعیت صحی بیماران سرطانی در افغانستان را نگران کننده خوانده گفت که با آگاهی دهی و شیوه های پیشرفته تداوی، می توان مرض سرطان را در افغانستان کاهش داد.

موصوف با بیان اینکه ایجاد این مرکز، زمینه تداوی را برای مردم افغانستان فراهم می‌ کند، افزود: «در افغانستان بیشتر بیماران سرطان به دلیل مشکلات اقتصادی و نداشتن دسترسی به خدمات درمان سرطان جان می دهند.»

وی گفت که نهاد گلوبل مدیکل پارتنرز، متعهد به همکاری ‌های دوامدار خود در افغانستان می ‌باشد.

این درحالی است که وزارت صحت عامه، پیش از این، مراکز درمان غیر شعاعی بیماری‌ های سرطانی را در ولایت‌ های کابل و هرات ایجاد کرده و این نخستین بار است که چنین مرکز درمان شعاعی سرطان با ماشین های پیشرفته در  کشور ایجاد می ‌شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement