خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان دایکندی از کندی روند کار ساختمان شفاخانه یکصد بستر این ولایت شاکی اند

باشندگان دایکندی از کندی روند کار ساختمان شفاخانه یکصد بستر این ولایت شاکی اند

Aug 01, 2018 - 13:56

نیلی (پژواک، ١٠ اسد ۹۷): شماری از باشندگان دایکندی، با انتقاد از کُندی روند کار ساخت شفاخانه صد بستر این ولایت می گویند با آن که سنگ تهداب ساختمان این شفاخانه، حدود چهار سال قبل گذاشته شده؛ اما تاکنون تکمیل نگرديده است.

بر اساس یک گزارش؛ سنگ تهداب شفاخانه یکصد بستر دایکندی، حدود چهارسال قبل در حالی به مساحت ٤٥ جریب زمین با هزینه ٣٥٢ میلیون افغانی از بودجه دولت افغانستان گذاشته شد که قرار بود، یک سال و سه ماه  قبل باید به بهره برداری سپرده می شد؛ اما تا به حال تکمیل نشده است.

شماری از باشنده گان شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی می گویند با آن که مردم از نبود یک شفاخانه معیاری و مجهز در این ولایت رنج می برند؛ اما کار ساختمان شفاخانه یکصد بستر حدود ٦٠ درصد پیش رفته است.

انور پیمان یک تن از باشنده گان شهر نیلی، با انتقاد از کُندی کار ساخت این شفاخانه، به آژانس خبری پژواک گفت که بارها مردم از کُندی در روند کار این پروژه انتقاد کرده اند؛ اما به این نگرانی ها تا به حال هیچ توجهی نشده است.

موصوف افزود: «گوش شنوا وجود ندارد، هیچ مسئولی در این ولایت صدای مردم را نمی شنوند و شورای ولایتی نیز بیشتر درگیر زدوبندهای سیاسی خود هستند و صدای شان را برای حل این مشکل و تسریع روند کار ساخت شفاخانه که یکی از نیازمندی های اساسی مردم است، بلند نمی کنند.»

شریف الله یک باشنده دیگر شهر نیلی، با اشاره به مشکلات مردم دربخش صحی گفت که در شفاخانه ٢٠ بستر شهری، ظرفیت اندک است؛ به خاطر این مشکل بعضی اوقات در یک بستر دو تا سه مریض می خوابند.

حکمت الله از فعالان مدنی دایکندی، با نگرانی از پیشبرد امور ساختمانی این شفاخانه، به آژانس خبرى پژواک گفت: «مواد تعمیراتی که در این شفاخانه استفاده می شود، غیر معیاری است و حتی در زمان کار به سمنت آن آب زده نمی شود و ممکن این ساختمان زیاد دوام نکند.»

غیرت علی جواهری عضو شورای ولایتی دایکندی، نیز از کُندی کار و مواد بى کيفيتى که در ساختمان شفاخانه استفاده می شود انتقاد کرده گفت که باید کار شفاخانه یکصد بستر، پیش از این تکمیل و به بهره برداری سپرده میشد؛ اما کار مطابق پلان انجام نشده است.

داکتر اسحاق علی درمان رئیس صحت عامه دایکندی، با بیان اینکه تاکنون ۵۵ درصد کار ساختمان شفاخانه یکصد بستر تکمیل شده است، گفت: «ما هر هفته از روند کار ساختمان شفاخانه نظارت می کنیم و بارها شکایت خود را به وزارت صحت عامه رساندیم؛ اما در تسریع کار آن تغییری نیامده است.»

وی با تاکید افزود: «ازاین ناحیه ما هم شاکی هستیم، ولی از توان ما بالا است؛ چون تدارکات آن از مرکز صورت می گیرد.»

به گفته او، وزارت صحت عامه صلاحیت دارد تا با شرکت های قراردادی مطابق قانون برخورد جدی کند که چرا این پروژه را در زمان معین آن به اتمام نرسانده اند.

پژواک با تلاش هاى مکررنتوانست نظرمقامات وزارت صحت عامه دراين مورد را بدست بياورد .

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement