خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

والى کابل از آموزش "افراطيت" در برخى مدارس اين ولايت خبر داد

والى کابل از آموزش "افراطيت" در برخى مدارس اين ولايت خبر داد

Aug 01, 2018 - 17:27

کابل (پژواک،١٠ اسد ٩٧): در نشست بررسی وضعیت معارف کابل، والى اين ولايت از آموزش «افراطيت» در برخى مدارس سخن زد و وزير معارف، بر تلاش ها غرض رفع مشکلات و غيرسياسى بودن معارف کشور تاکيد کرد. 

در اين نشست که از اداره مستقل ارگان هاى محل به همکارى وزارت معارف در مرکز رسانه هاى حکومت در کابل برگزار شده بود، حدود ٢٠٠ تن از معلمين، کارمندان و متعلمين معارف ولايت کابل اشتراک داشتند.

 شمارى از شاگردان مکاتب در این مراسم، شعارهاى «ما محيط آموزشى سالم مى خواهيم، ما در مکتب کتاب نداريم، ما ميدان ورزشى مى خواهيم، ما آب آشاميدنى مى خواهيم، و غیره» را به خوانش گرفتند.

محمد یعقوب حیدری والی کابل، در اين نشست گفت که مکاتب ولايت کابل با کمبود کتب و لوازم درسى، تعمير، ميدان هاى ورزشى و معلمان زنانه مواجه مى باشند.

وى با بيان اينکه در اين ولايت ٧٢٢ مکتب، مدرسه، دارالمعلمين، انستيتيوت و دارالحفاظ دولتى وجود دارد، گفت که از اين جمله ١٦٢ نهاد به دليل نداشتن تعمير، زير خيمه ها و يا ساختمان هاى کرايى فعاليت دارند.

همچنان موصوف خاطر نشان کرد که ١٥٠ نهاد تعليمى يادشده، ميدان ورزشى ندارد و اکثر مکاتب به کمبود کتب درسى مواجه مى باشند.

موصوف گفت که کارکنان ولايت کابل به شمول خودش؛ پانزده ميليون افغانى جمع آورى نموده تا در رفع مشکلات معارف از آن استفاده شود.  

والى کابل گفت بايد در کنار رفع اين مشکلات، تلاش گردد معارف غيرسياسى شود.

به گفتۀ او ديروز ولسوال موسهى کابل، به وى گفته است که در يک تعداد مدارس شخصى و مشخص در اين ولسوالى  درس «افراطيت» تدريس مى شود.

به گفته والى، نياز است که وزارت معارف با نيروهاى امنيتى تمام مدارس دينى را بررسى بکند.  

 داکتر محمد میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف در اين نشست گفت که وزارت معارف با مسئولان مدارسى که براى ترويج «افراطيت» کار مى کنند، برخورد قانونى خواهد کرد.

وی افزود:«تلاش ما اين است که در قسمت نصاب، استخدام مدرسين و برنامه هاى کيفيتى در مدارس دينى تغيير بيايد و معارف افغانستان به خصوص مدارس به يک مرکز توسعه صلح مبدل شود و تلاش شود که از مدارس افغانستان ذهنيت صلح، آرمان صلح و فعاليت هاى صلح جويانه توسعه پيدا کند.»

همچنان بلخى  افزود: «غير سياسى شدن معارف شعار مه است، مه به حيث يک شخص مومن، همه تعلقاتى که داشتم همۀ آن را در بيرون از دروازه معارف گذاشتم و داخل وزارت معارف آمدم، هيچ سياستى در معارف به کار نيست.»

وى با تاکيد گفت با آن عده کارمندان معارف برخورد جدى خواهد شد که در روند انتخابات آينده تعلقات شخصى را بر خدمت به معارف ترجيح دهند.  

موصوف موجوديت مشکلاتى چون نبود تعمير، کمبود کتب و معلمان زن وغيره را در معارف پذيرفت؛ اما گفت که تلاش هاى وزارت براى رفع اين مشکلات جريان دارد.

 بلخى گفت از پولى که کارمندان ولايت کابل براى معارف جمع آورى نموده، در رفع نيازمندى هاى معارف هزينه خواهد شد. 

اين مقام بلند پايۀ وزارت معارف، کمبود کتاب را یک واقعیت تلخ دانسته، اعلام داشت که پروسه تدارکاتی۵۰ میلیون جلد کتاب درسی در حال اجرا شدن است و به زودی بعد از تهیه به تمامی مکاتب در سرتاسر کشور توزیع شود.

بلخی  درادامۀ صحبت هايش از مردم و والی ها خواست با ارادتی که به معارف دارند به این نهاد کمک کنند و همه را به سهم گیری در این راستا تشویق نمایند.

موصوف افزود: «اگر امروز برای معارف گدایی نکنیم، فردا در این عرصه  گدا می شویم.»

وی گفت که معارف پاسخگو، دسترسی متوازن به تعلیم و تربیه، کیفیت در نظام تعلیم و تربیه در افغانستان از جمله سه هدف عمده در ستراتیژی سوم معارف است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement