خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تحقیق: استفاده ابزاری از متون دینی سبب انتشار افراطیت میباشد

تحقیق: استفاده ابزاری از متون دینی سبب انتشار افراطیت میباشد

Aug 02, 2018 - 17:28

مزارشريف (پژواک، ۱۱ اسد ۹۷): تحقیق تازۀ ارگان تحقیقی "خط نو" اظهار می دارد که استفادۀ ابزارى از متون دینی، سبب عمدۀ ترویج افراطیت است.

این تحقیق در مدت چهار ماه در حوزۀ شمال کشور در گفتگوی رویارو با عالمان دین، پرسشنامه ها، و مراجعه به نصوص دینی ترتیب شده است.

در این تحقیق آشکار شده است که تندروی با دین ارتباط ندارد، و زیادتر اوقات بعضی گروه ها بخاطر به دست آوردن اهداف خود رویۀ افراطی میکنند.

 مرکز تحقیقاتی خط نو، امروز نتیجۀ تحقیق  چهار ماهۀ خود "نقش افراطیت در پیشرفت تروریزم" را با علمای دین، رسانه ها و فعالان مدنی شریک نموده است.

عبدالقادر مصباح رییس این ارگان، به آژانس خبری پژواک گفت که این تحقیق را در مدت چهار ماه در ولایات شمالی کشور انجام داده اند.

وی افزود که در این تحقیق، از سه شیوه استفاده شده که هدف از آن، آشکار نمودن دقیق موضوع بود.

موصوف اظهار داشت: "ما این تحقیق را در گفتگو با عالمان مشهور دینی در زون شمال، مصاحبه، تقسیم نمودن پرسشنامه ها و همچنان مراجعه با نصوص دینی تکمیل کرده ایم."

او گفت که در تحقیق یادشده؛ به اين نتيجه رسيديم که برای به دست آوردن اهداف، استفاده از دین به گونۀ یک وسیله در ترویج افراطیت نقش عمده دارد.

مصباح اضافه کرد که جنگ، فقر و بیسوادی از اسبابى است که به ترتیب در انکشاف تندروی نقش دارد.

رییس مرکز تحقیقاتی خط نو همچنان گفت که شماری از عالمان دین، از ترس تهدیدات در این تحقیق اشتراک نکرده اند.

مولوی محسن دانش مشاور ریاست اجرائیه نیز گفت که نسبت آگاهی نادرست از اسلام در جامعه افغانی، افراطیت در حال ترقی است.

موصوف از عالمان دین، فعالان مدنی و رسانه ها خواست که برای جلوگیری از افراطیت کار کنند.

دانش با اشاره به بعضی کشورهای پیشرفتۀ اسلامی گفت که در این کشورها به سبب تفسیر واقعی  از دین، افراطیت در حال نابودی قرار دارد.

اما وى علاوه کرد که گروه های تروریستی در افغانستان، در لباس دین کارهای خلاف دین میکنند که این، در ترویج افراطیت نقش دارد.

در عین حال، مولوی عبدالحنان سرپرست حج و اوقاف در بلخ گفت که افراطیت با دین رابطه ندارد.

موصوف افزود دین مقدس اسلام تاکید میکند که افراط و تفریط ، هر دو منع است و مردم باید از آن خودداری نمایند.

به گفتۀ او، هر آن چیزی که از ميزان اصلى خود اضافه میشود، به مرحلۀ افراط میرسد و به گفته او این کار باز در اسلام حرام است.

موصوف اظهار داشت که بعضی حلقات خارجی، از بیسوادی مردم در افغانستان استفاده کرده و میخواهند که افراطیت را به دین ربط دهند.

سرپرست حج و اوقاف بلخ همچنان گفت: "گذشته از مسایل دینی، مردم ما در امور اجتماعی نیز از افراط و تفریط استفاده می کنند؛ مثلاَ بهتر شمردن یک قوم نسبت به قوم دیگر یا یک زبان به زبان دیگر نیز یک نوع افراطیت است که مردم باید از آن خود داری نمایند."

فعالان مدنی میگویند که در نبود نظارت دولت از مراکز تعلیمی، از این مراکز برای ترویج افراطیت استفاده میشود.

نسیم رحیمی فعال مدنی که یک بخش تحقیق خط نو را به پیش میبرد گفت که در مناطق دوردست، مدارسى فعالیت دارند که از دید دولت، جامعه مدنی، و حتی عالمان دینی مخفى اند و هیچ گونه نظارت از آن نمی شود.

موصوف به یک تعداد پوهنتون ها نیز اشاره کرد که همه روزه افراطیت در آن پیشرفت میکند؛ اما حکومت در مبارزه با این پدیده طرزالعمل ندارد.

به گفتۀ او، اگر اینچنین حالت دوام کند، در آیندۀ نزدیک در جامعه افغانی افراطیت به اندازه اى عام خواهد شد که جلوگیری از آن مشکل خواهد بود.

مسئولان خط نو میگویند که این تحقیق خود را به شکل یک کتاب چاپ نموده و در این کتاب، راه های مبارزه با افراطیت را نیز واضح کرده اند.

آنها علاوه می کنند که نتایج این تحقیق را، با ارگان های دولتی نیز شریک کرده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement