خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

علمای دینی خواهان اعلام آتش بس دایمی میان طرف های درگیرشدند

علمای دینی خواهان اعلام آتش بس دایمی میان طرف های درگیرشدند

Aug 04, 2018 - 17:08

کابل (پژواک ،۱۳اسد ۹۷): شورای سرتاسری علماى کشور، خواهان آعلان آتش بس دایمی میان حکومت و طالبان در آستانۀ عید سعید اضحی شدند.

این پیشنهاد دراولین نشست کمیسیون "بررسی پیشنهادهای علما برای اصلاح جامعه" که امروز به اشتراک ده ها تن از علمای دین، استادان پوهنتون،  مقامات ارشد وزارت هاى ارشاد، حج و اوقاف و معارف درکابل برگزارگرديد، ابراز شد.

مولوی قیام الدین کشاف رییس شورای سراسرى علماى افغانستان که دراین نشست صحبت می کرد، از پذیرفتن پیشنهاد شان توسط رییس جمهور و گروه طالبان  برای اعلام آتش بس درايام عید رمضان اظهارخوشی نموده و گفت که این کار، باعث شده که علما خود شان را به حکومت و رییس جمهور نزدیک احساس کنند .

مولوی قیام الدین کشاف افزود: "علمای کشور پیشنهاد آتش دایمی را دارند تا این آتش بس به آغاز گفتگوهای مستقیم میان طالبان و حکومت منجر شود و به صلح دایمی بينجامد."

دوماه پیش نزدیک به سه هزار عالم دینی، دریک نشست بزرگ در خیمه لویه جرگه افزون براعلام  فتوای حرام بودن جنگ، خواهان اعلان آتش بس دوطرفه میان حکومت وطالبان شدند. به دنبال آن درخواست؛ رییس جمهوری اسلامی افغانستان، برای نخستین بار از ۲۷ رمضان تا پنجم عید سعید فطر را آتش بس اعلام کرده وآن را برای ده روز دیگر تمدید نمود.

وی افزود که پس از آن به تاریخ پنجم سرطان یعنی قبل از کنفرانس بين المللى درعربستان سعودی ، رییس جمهورغنى حکم صادر کرد که درآن گفته شده است: "چون جامعه ما یک جامعه اسلامی است علما باید در جامعه اصلاحات را به وجود بیاورند."

کشاف درادامۀ صحبت هايش خاطر نشان کرد: "به همین اساس نخستين نشست  کمیسیون بررسی پیشنهادهای علما برای اصلاح جامعه را برگزارکرديم، این نشست ها حدود دوماه را دربرميگيرد، سرانجام پیشنهادات اشتراک کننده هاى اين نشست جمع آوری شده به رییس جمهور ارایه  ميگردد تا به آن جنبه عملی دهد."

بربنياد گفته هاى مولوى کشاف، اشتراک کننده ها درنخستين روز اين نشست، ازحکومت و گروه طالبان خواستند تا قبل از فرارسیدن عید سعید اضحی، آتش بس دایمی را درکشوراعلام نمایند.

محمد اکرم خپلواک نمایندۀ خاص رییس جمهور در امور سیاسی درصحبت هايش گفت که شورای علما، سه کمیته را تشکیل داده تا همه نظریات اشتراک کننده ها طی جلسات متعدد را هماهنگ ساخته، یک میکانیزم را آماده و به رییس جمهور پیشکش کنند تا وی مطابق این میکانیزم عمل نماید.

خپلواک افزود که این پیشنهادات اصلاحی در بخش رسانه ها، مساجد ، مدارس وپوهنتون ها توسط سه کمیته که از این ۲۴ تن تشکیل شده، هماهنگ ساخته شده وطی یک میکانیزم، به رییس جمهور پیشکش می شود.

خپلواک خاطر نشان کرد که ازهردو طرف(حکومت وطالبان ) شکایات وجود دارد، از یک طرف مردم عام شکایت از تشدد مذهبی دارند، از طرف دیگر برخی مردم شکایت از برنامه های غیر مذهبی دارند،  که هر دو سبب تشنج در جامعه می شود.

خپلواک اظهارامیدواری کرد که تاعید قربان، آتش بس دایمی نه موقتی را هم دولت و هم طالبان اعلان کنند تا زمینۀ مذاکره برای صلح دایمی فراهم شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement