خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"به کم کاری ها در ولایت لوگر خاتمه داده شود"

"به کم کاری ها در ولایت لوگر خاتمه داده شود"

Aug 05, 2018 - 17:08

کابل (پژواک، ١٤ اسد ٩٧): باشنده هاى لوگر، از کم و بى کيفيت بودن پروژه ها در آن ولايت شکايت دارند؛ اما وزير انکشاف دهات مى گويد که بودجۀ امسال پروژه ها در لوگر، با ١٣ برابر شدن نسبت به سال گذشته ٣١ ميليون دالر مى باشد.  

امروز حدود دو صد تن از باشنده گان ولایت لوگر، در یک نشست مشترک با محمد آصف صدیقی نایب دوم مشرانوجرگه و مجیب الرحمان کریمی وزیر انکشاف دهات در شورای ملی شرکت کردند.   

عبدالرحمن یک تن از اشتراک کننده گان نشست که به نماینده گی از دیگران صحبت می کرد، گفت هفده سال می شود که بودجه برای این ولایت، نسبت به سایر ولایات کم در نظر گرفته می شود و پروژه هاى انکشافى بسيار کم در اين ولايت تطبيق شده است. او آمارى در اين مورد ارايه نکرد. 

همچنان او افزودکه پروژه ها با کيفيت بسيار پايين در اين ولايت عملى مى شود. 

وی افزود: «ادارات دولتی در ولایت لوگر کم کاری می‌ کنند و مردم از دولت می خواهند که به کم کاری ها در ولایت لوگر خاتمه داده شود.»

عبدالبصیر یک تن از باشنده گان دیگر این ولایت گفت: «مردم لوگر به اعمار جوی، سرک، دیوارهای استنادی، بندهاى آبگردان و غیره نياز دارند، حکومت باید توجه جدی به مشکلات مردم لوگر کنند؛ در غیر آن مردم دست به حرکت های مدنی خواهند زد.»

وی افزود: «ولایت لوگر یک ولایت زراعتی است که محصولات این ولایت به پاکستان صادر می‌ گردد، رئیس جمهور کشور از لوگر است؛ اما مردم لوگر از هر ناحیه رنج می برند و به مشکلات لوگر توجه نکرده است.»

امین الله یک تن اشتراک کننده گان دیگر نیز نظر مشابه داشت و افزود: «حالا حکومت می خواهد به مردم توهین کنند، می گویند که شوراهاى انکشافی دزدی می کنند و تخيلى و ساختگی است، این کار حکومت توهین به مردم است، اگر کدام شورا ایجاد شده< حتما مقامات محلی به آن اجازه فعالیت داده است.»

موصوف همچنان گفت که مقامات محلى مدعى اند که از جمع ٩٧٠ شوراى انکشافى، ٢١٣ شورا تخيلى مى باشد وبه هدف دزدى ايجاد شده است.

امين الله افزود شماری از پروژه هايى که در لوگر تطبیق هم شده، از برکت این شوراهای انکشافی بوده و نباید حکومت بار مسئولیت خود را بر این شوراها بیندازد.

محمد آصف صدیقی نماينده مردم لوگر و نایب دوم مشرانو جرگه، در نشست امروز تعهد کرد که در آینده نزدیک، مشکل برق ولایت لوگر مرفوع خواهد شد.

صدیقی گفت که  نماینده گان لوگر در شورای ملی تلاش می کنند تا بودجه بیشتر برای این ولایت کم انکشاف یافته، اختصاص داده شود.

نایب دوم مشرانوجرگه گفت که مردم لوگر با مشکلات امنیتی رو به رو اند و حکومت در بخش پروژه هاى انکشافی در اين ولايت کار کافى نکرده است.   

او نیز از کم بودن پروژه ها و کیفیت پایین پروژه ها در این ولایت انتقاد کرد و  خطاب به باشنده گان لوگر گفت که مشکلات آنها را به ادارات ذیربط می رساند.

مجیب الرحمن کریمی وزیر احیا و انکشاف دهات گفت که بودجه انکشافی لوگر، سال گذشته ۲.۴ میلیون دالر امریکایی  بود که امسال به ۳۱میلیون دالر افزایش پیدا کرده است و نیاز نیست که مردم متوصل به حرکت هاى مدنی شوند.

او افزود که بودجه سال روان در ۹۵ پروژه سرک سازی، سیستم آبیاری، دیوارهای استنادی، سربند ها، پل و پلچک هزینه می شود، که هفت پروژۀ آن تکمیل شده و بالای متباقی پروژه ها کار جریان دارد.

وی در خصوص کیفیت پروژه ها گفت: «مردم باید در قسمت عملی سازی پروژه های با کیفیت و نگهداری پروژه ها مسئولیت داشته باشند، هر پروژه که در یک منطقه و یا ساحه تطبیق می شود، همان پروژه جزء ملکیت آنها است و باید آنها از پروژه ها نظارت کنند و نگذارند که شرکت ها پروژه ها را بی کیفیت اعمار نمایند.»

کریمی افزود: «مردم به شکلى که نیاز است با ما همکار نیستند.»

وزیر انکشاف دهات درخصوص شماری از شوراهای انکشافی تخیلی گفت: «این شکایت از طرف ما نشده و  بررسی شوراهای انکشافی توهین به مردم نیست.»

او از باشنده گان لوگر خواست تا اجازه بدهند که ارگانهای عدلی و قضایی شماری از شوراهای انکشافی را که به هدف فساد ایجاد و هیچ نوع حضور فزیکی ندارد، بررسی نمایند.

وی گفت که وزارت احياء و انکشاف دهات، به خواسته های مردم لوگر توجه می کند و در حد توان به مشکلات آنان رسیدگی خواهد کرد.

کریمی افزود که دروازه وزارت احیاء و انکشاف دهات، به روی همه شهروندان باز است و مردم، هر وقت احساس بيعدالتی کنند، می ‌توانند شکايت شان را با وزارت شريک سازند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement