خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در دور جديد کمپاين پوليو ۸.۷ میلیون طفل زیر پنج سال واکسین میشوند

در دور جديد کمپاين پوليو ۸.۷ میلیون طفل زیر پنج سال واکسین میشوند

Aug 05, 2018 - 17:56

کابل (پژواک، ۱۴ اسد۹۷): در کمپاین واکسین فلج اطفال، که فردا آغاز می شود، به منظورحفظ مصئونیت ۸.۷ میلیون طفل زیر پنج سال واکسین می شوند؛ اما ۱.۲میلیون کودک به دليل عدم دسترسى تيم هاى موظف، از اين کمپاين باز مى مانند.

در خبرنامه وزارت صحت عامه آمده است که اين کمپاين، از سوی وزارت صحت عامه در همکاری با صندوق وجهى ملل متحد براى کودکان (یونیسف) و سازمان صحی جهان راه اندازی می گردد.

به اساس معلومات منبع، براى حدود ٩،۹ ميلیون طفل زير پنج سال، واکسين فلج اطفال و براى حدود ۸،۹ میلیون طفل شش ماهه الی پنج سال، کپسول های ويتامین ( A ) داده مى شود.

در خبرنامه آمده است که ۱.۲ میلیون کودک در ساحات غیر قابل دسترس برای تیم های واکسین، از واکسین باز خواهند ماند.

منبع نوشته است که اکثر این اطفال در کندهار، هلمند، ارزگان تحت پوشش اين کمپاين نمى آيند. 

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، سال گذشته ١٤ واقعه مثبت فلج اطفال؛ اما امسال تا حال ده همچو واقعه در کندهار، هلمند، کنر و ننگرهار ثبت شده است.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه گفته است: « تمام خانواده ها باید از این فرصت استفاده نموده و خود را از واکسین نمودن اطفال شان به شمول اطفال مریض و نوزاد از این مرض فلج کننده دایمی، متیقين سازند. غلفت کردن در اين باره، یک جفای بزرگ در حق اطفال است؛ زیرا تنها راه محافظت اطفال از این مرض، واکسین کردن آنان در هر دور کمپاین می باشد.»

ستیفانو سوی (Stefano Savi ) معاون نماینده اداره یونیسف برای افغانستان نیز گفته است که هرطفل حق زندگی صحتمند را دارد و واکسین پولیو اطفال را از فلج دایمی که یک مشکل جدی  صحی در افغانستان است، محافظت می کند.

وی از والدین تقاضا کرده است که درب منازل شان را برای تیم های واکسین فلج کودکان بگشایند تا مصئونیت اطفال شان را در مقابل این ویروس که سبب معلولیت جدی می گردد، یقینی سازند.

او گفت: «ما معتقد هستيم که افغانستان می تواند مردم خود را افتخار بخشد و مرض فلج اطفال یا پولیو را ریشه کن سازد؛ اما این تنها زمانی امکان پذیر است که هر کودک واکسین شود.»

وی از  طرف های درگیر جنگ خواست که کارکنان صحى را از مصئونيت شان مطمئن سازند تا تمام کودکان تحت پوشش اين برنامه قرار گيرند.      

داکتر ریچارت پیپر کورن نماینده سازمان صحی جهان برای افغانستان نیز گفته است: «این کمپاین یک فرصت بزرگ در جهت گذاشتن یک گام دیگر براى افغانستان عاری از پولیو می باشد.»

او بر تلاش هاى بيشتر در راستاى محو بيمارى فلج اطفال تاکيد نموده و گفته است که دستاوردها در اين راستا، بايد حفظ شود و براى محو اين بيمارى تلاش هاى مشترک صورت گيرد. 

ویروس اين بيمارى تنها در افغانستان، پاکستان و نایجریا وجود دارد.    

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement