خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"کميسيون ذيربط در مورد حذف نامها از فهرست نامزدان ولسى جرگه وضاحت دهد"

"کميسيون ذيربط در مورد حذف نامها از فهرست نامزدان ولسى جرگه وضاحت دهد"

Aug 06, 2018 - 15:29

کابل (پژواک، ١٥ اسد ٩٧): برخى فعالان مدنى و نامزدان احتمالى ولسى جرگه، بر اقدام حذف نام هاى شمارى افراد از فهرست نامزدان اين جرگه سخت انتقاد مى کنند و خواستار وضاحت در اين مورد مى باشند.

کميسيون ويژه بررسى افراد داراى عضويت يا فرماندهى گروه هاى مسلح غيرقانونى به حيث کانديد، بدون ارايه جزييات گفته است که نام هاى ٢٥ تن از فهرست نامزدان انتخابات ٢٨ ميزان ولسى جرگه، حذف شده؛ اما حق استيناف طلبى آنها محفوظ است.

کميسيون، نام هاى اين افراد را مشخص نکرده؛ اما الله گل مجاهد، شيرعلى احمدزى و فوزيه کوفى اعضاى ولسى جرگه، نوراحمد سکندرى و يوسف امين ځاځى نامزدان احتمالى ديگر اين جرگه، با انتقاد گفته اند که نام آنان شامل کسانى است که از فهرست نامزدان حذف شده اند. این پنج تن، اين اقدام در برابر خود را نادرست و سياسى خوانده اند. 

صدها تن از هواداران مجاهد و احمدزى در سيزدهم اسد در يک گردهمايى در کابل، از حکومت خواستند که در مورد حذف نام مجاهد و احمدزى تجديد نظر کنند. 

الله گل مجاهد نماینده مردم کابل در ولسی جرگه و حاجی شیر علی احمدزی نماینده کوچی ها در این جرگه، امروز يک بار ديگر در یک نشست خبری مشترک گفتند که کمیسیون، بدون ارایه وضاحت نام های آنها را حذف کرده است.

مجاهد گفت: «برای ما کدام وضاحت داده نشده، این قضیه سیاسی شده و از سوی حکومت هدایت داده شده تا مرا حذف کنند.»

او افزود که استیناف خواهی کرده است و اگر کمیسیون جواب مثبت ندهد، او حقش را با استفاده از حرکت های مدنی به دست خواهد آورد.

وی افزود: «حق گرفته می شود، حق داده نمی شود، اگر به ما وضاحت ندادند، مردم در مورد تصمیم اتخاذ خواهند کرد.»

شیرعلی احمدزی نماينده مردم لوگر که رییس جمهور محمد اشرف غنی نیز باشنده اصلی این ولایت می باشد، گفت نام او به دليلى از فهرست حذف شده که رييس جمهور، به مردم نشان دهد که نام «پسر کاکايش» نيز شامل کسانى است که از فهرست حذف شده اند. 

او این اقدام کمیسیون ویژه را غیر موجه دانسته افزود که تا کنون هیچ نوع اسناد و شواهدی که نشان دهنده داشتن افراد مسلح غیر مسئول باشد، به او از سوی کمیسیون ویژه ارایه نشده است.

به گفته او نام کسانی که به صدها میل سلاح غیرقانونی دارند و در شهر کابل گشت و گذار می کنند، از فهرست حذف نشده است.

وی نیز هشدار داده گفت: «اگر برای ما وضاحت داده نشود، ما در مخالفت با این تصمیم در ٣٤ ولایت دفاتر کمیسیون های انتخاباتی را خواهیم بست و حتی جلو برگزاری انتخابات را می گیریم.»

امروز شمارى از فعالان مدنى نيز در يک نشست خبرى بر اقدام يادشده کميسيون ويژه در مورد برخى افرادى که نام هاى شان حذف شده، انتقاد کردند؛ اما نام کسى را نگرفتند.  

صفی الله سلطانی که به نمايندگى از ديگران در اين نشسست صحبت مى کرد، بدون ذکر نام کسى گفت که نام شمارى از نامزدان نبايد حذف مى شد؛ زيرا به گفته او «آنان بلندگوی دموکراسی بودند.»

وى از کميسيون خواستار وضاحت در اين مورد شد و گفت که تا حال، هيچ وضاحتى در اين مورد داده نشده است.

به گفته او اين افراد در حالى از فهرست حذف شده اند که نام شمارى از کسانى در فهرست جا دارد که مرتکب جرايم متعدد مى باشند.

جاوید آریا یک تن ديگر از اين فعالان مدنی گفت: «با این نامزدان برخورد سلیقه يى و شخصی شده است، مداخلات حکومت و زورمندان در امور انتخابات سبب نگرانی ما شده است؛ زیرا تصامیمى که باید در کمیسیون ها گرفته شود، در ارگ گرفته می شود.»

او از کمیسیون خواست تا نام کسانی را از فهرست حذف کنند که افراد مسلح غیرمسئول داشته و در جرايم مختلف دست دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement