خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در یک نمایشگاه زراعتی، دهقانان بیش از ٦٠ نوع محصول را به نمایش گذاشتند

در یک نمایشگاه زراعتی، دهقانان بیش از ٦٠ نوع محصول را به نمایش گذاشتند

Aug 07, 2018 - 16:05

کابل (پژواک، ۱۶ اسد ۹۷): وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، نمایشگاه زراعتی یک روزۀ میوه ها و سبزیجات داخلی را به هدف بازاریابی و معرفی هرچه بیشتر این محصولات، در کابل برگزار کرد.

در این نمایشگاه، حدود ٥٥ نوع ميوۀ سردرختی و بته یی به شمول انواع زردآلو، شفتالو، آلو، سیب، ناک، انگور، گیلاس، انجیر، خربوزه و تربوز و حدود ١٥ نوع سبزی به شمول مرچ، بادنجان رومی، نعنا، کدو، بادنجان سیاه، کدوچه، بادرنگ وغیره، به نمایش گذاشته شده بود.

نصیر احمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری؛ در مراسم افتتاح این نمایشگاه در کابل گفت  محصولاتی که امروز در اینجا به نمایش گذاشته شده، نتیجۀ تحقیقات و ترویج پروژه باغداری درسطح کشور می باشد.

موصوف افزود که وزارت زراعت در نظر دارد تا در سال های آینده، بیش از ۱۲۰ هزار جریب زمین را غرض ترویج باغداری تحت پوشش قرار دهد.

به گفته او، در سه سال گذشته از طریق برنامه ملی باغداری، حدود ۲۵ هزار باغ انواع میوه ها انکشاف داده شده و حدود ۲۰ هزار جریب زمین باغ های کهنه، احیای مجدد شده است.

درانی خاطر نشان کرد که از شروع سال روان تاکنون، بیش از يکهزار جریب باغ های میوه احداث شده است.

وی علاوه کرد: «در بعضی باغ ها در یک جریب زمین ۴۰۰ درخت کشت می شود؛ اگر یک درخت هفت کیلو حاصل بدهد، همان باغ حدود ٢،٨ تُن میوه حاصل می دهد، که این یک درآمد خوب برای دهاقین است.»

او تصریح نمود که کشت و پرورش سبزیجات متنوع در سطح کشور، برای بیش از ٢٠٠ هزار زن فرصت های شغلی را فراهم کرده است.

موصوف افزود که در ربع دوم سال جاری، صادرات محصولات زراعتی ۲۴ در صد افزایش یافته است.

وزیر زراعت، کمبود آب را یک چالش بزرگ فرا راه دهاقین در راستای کشت گندم، شالی و سایر حبوبات عنوان کرد.

عبدالصمد کاموی مسـئول پروژه ملی باغداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفت میوه ها و سبزیجاتی که در وزرات زراعت به نمایش گذاشته شده، در داخل و خارج از کشور بازار خوب دارند.

موصوف افزود که از طریق این پروژه، تلاش می گردد که شیوه های جدید باغداری، به دهاقين آموزش داده  شود؛ تا محصولات شان با کیفیت و حاصلات شان بیشتر گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement