خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قیود بر گشت و گذار موترسایکل ها در ننگرهار باعث میلیونها افغانی خسارۀ مردم شده است

قیود بر گشت و گذار موترسایکل ها در ننگرهار باعث میلیونها افغانی خسارۀ مردم شده است

Aug 07, 2018 - 13:46

 

 

جلال آباد (پژواک، ١٦ اسد ۹۷): تاجران و فروشندگان موترسایکل در ننگرهار میگویند که وضع قیود بر تردد موترسایکل ها در شهر جلال آباد، باعث میلیونها افغانی خساره و بیکار شدن ۱۰ هزار تن شده است.

آنها می گویند که در شهر جلال آباد بیشتر از ۶۰۰ فروشگاه و ترمیم گاه موتر سایکل موجود است که بیشتر از ۱۰ هزار تن در آن مصروف کار اند؛ اما منع تردد موتر سایکل در این شهر افراد یاده شده را بی کار کرده است.

به اساس معلومات دکانداران، به تجارت موترسایکل ها در شهر جلال آباد، ده ها هزار دالر سرمایه گذاری شده؛ اما در حال حاضر کارهای آن متوقف شده است.

فروشندگان و ترمیم کاران موترسایکل می گویند که کم از کم اداره دولتی باید در این شهر به گشت و گذار موترسایکل های یک نفری که دارای اسناد می باشند، اجازه بدهند.

اما ادارۀ دولتی میگوید که این تصمیم را برای حفظ سر و مال مردم گرفته است و تا زمانیکه آنها از این مشکل اطمینان حاصل نکرده باشد در شهر جلال آباد به گشت و گذار موترسایکل ها اجازه نخواهد داد.

محمد صابر اکبری رئیس اتحادیۀ موترسایکل فروشندگان در شهر جلال آباد در مصاحبه با پژواک گفت که در بعضی مناطق شهر، بیشتر از ۶۰۰ فروشگاه و ترمیم گاه موترسایکل موجود بود که ۱۰ هزار نفر در آن مصروف کار بودند.

وی افزود که در این فروشگاه صدها هزار دالر سرمایه گذاری شده و اکنون تمام موترسایکل ها و پرزه هاى آن در فروشگاه بی فایده مانده است.

به اساس معلومات موصوف، طی حدود شش ماه گذشته که این قیود صورت گرفته است دکاندران و تاجران ۱۱ میلیون افغانی خساره کرده اند.

اکبری از حکومت خواست که حد اقل برای موترسایکل هايی که دارای اسناد است به گشت و گذار یک نفری اجازه داده شود؛ زیرا به گفته او آنها به ۹۰۰ موترسایکل جواز گرفته اند که شماری از آن اکنون هم در دکان برای فروش ايستاد است.

دکانداران می گویند که حکومت، باید یا موانع در پیش روی کار و بار آنها را از بین ببرد و یا خساره آن را بپردازد.

بریالی همدرد که فروشگاه موترسایکل دارد؛ گفت که هر ماه ٥٠ هزار افغانی کرایه دکان میدهد، به دولت مالیه و تکس می دهد، موترسایکل ها را قانونی می فروشد؛ اما در مقابل کار و بار آن موانع ایجاد شده است.

وی افزود که در دکان همرایش ۱۱ نفر مصروف کار بودند؛ اما اکنون همه بیکار شده اند.

غلام نبی یک ترمیم کار موترسایکل در شهر جلال آباد گفت که از شش ماه گذشته بدینسو، بی کار است و خانواده اش دچار مشکلات جدی اقتصادی است.

وی به آژانس خبری پژواک گفت که تردد موترسایکل ها در شهر برای تامین امنیت مسدود شده ؛ اما نه امنیت تامین شد و نه برای آنها زمینه کار بدیل مساعد گرديده است.

شهریان عام دو نظر دارند؛ بعضی شان این امر را خوب می خوانند؛ اما بعضی دیگر میگویند که امنیت تامین نشده است.

زرحبیب باشندۀ ثمرخیل ولسوالی بهسود گفت که هر روز برای رفت و آمد، بیشتر از دوصد کلدار مصرف میکند؛ اما در آمدش ۶۰۰ کلدار در روز میباشد.

نامبرده افزود که پیش از این، به موترسایکل خود تیل ۲۰۰ کلدار می انداخت و چند روز تا شهر بالایش رفت و آمد می کرد؛ اما اکنون موترسایکل دارای اسناد قانونی اش در خانه ایستاد است.

ضیاالرحمن باشندۀ ناحیۀ سوم شهر جلال آباد، به این نظر است که بعد از قیود بر گشت و گذار  موترسایکل ها امنیت شهر خوب شده و از قتل هاى هدفی و دزدی جلوگیری شده است.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفت که خساره مند شدن تاجران موترسایکل، ادارۀ ولایتی را نیز نگران ساخته؛ اما نگهداری زندگی مردم برای شان اولویت دارد.

وی به پژواک گفت که چند ماه پیش به وسیلۀ موتر سایکل چند رویداد صورت گرفت و به اساس معلومات ارگان های کشفی، افراد مسلح شماری رویداد های دیگر نیز طرح کرده بودند؛ اما آنها توسط این کار جلو آن را گرفته اند.

وی افزود که ارگان های کشفی، به همین موضوع کار میکنند و هر گاه از این بخش تهدیدات کم شد، به موترسایکل هايی که اسناد قانونی دارد، اجازۀ گشت و گذار خواهند داد.

 حدود شش ماه قبل، زمانیکه به واسطۀ افراد موترسایکل سوار، پولیس مورد حمله قرار گرفت، در این شهر به گشت و گذار موترسایکل قیود وضع گرديد تا جلو نا امنی گرفته شود؛ اما به واسطۀ این امر بیشتر مردم بیکار شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement