خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در بدخشان حدود ٨ هزار کودک از واکسین فلج اطفال باز مانده اند

صحت

آرشيف

در بدخشان حدود ٨ هزار کودک از واکسین فلج اطفال باز مانده اند

Aug 08, 2018 - 13:14

فیض آباد(پژواک، ١٧ اسد ٩٧): مسئولان صحی بدخشان می گویند که به دلیل ناامنی و مخالفت طالبان با تطبیق واکسین فلج اطفال در برخی ولسوالی ها و مناطق تحت کنترول آنان، حدود ٨ هزارطفل از واکسین باز مانده اند.

سید فاروق نصر آمر معافیت کتلوی ریاست صحت عامه بدخشان، به آژانس خبری پژواک گفت که از دو سال به این سو، ناامنی و مخالفت طالبان در ولسوالی های راغستان و کوهستان، قسمتی از ولسوالی های یفتل بالا و جرم، سبب شده تا شماری از کودکان زیر سن پنج سال، از تطبیق واکسین فلج اطفال باز مانند.

موصوف افزود که در دور خزانی کمپاین واکسین فلج اطفال که از دو روز به این سو آغاز شده است، بیش از ۸۲۰۰ کودک واجد شرايط از تطبیق واکسین بازمانده اند.

به گفته او، هرگاه گردش ویروس فلج اطفال در کشور متوقف نشود، ممکن شماری از کودکان به دلیل عدم معافیت در برابر این ویروس، معلول و یا معیوب شوند.

او گفت: «ما از مقام ولایت، ریاست صحت عامه، شورای علما و متنفذین محل می خواهیم امروز که روز سوم کمپاین تطبیق واکسن پولیو است؛ طالبان را قانع سازند تا اجازه بدهند رضاکاران ما به منطقه رفته و اطفال زیر سن پنج سال را واکسن نمایند و تا اواخر امروز، ما منتظر جواب طالبان در آن مناطق هستیم.»

وی علاوه کرد که در نظر است تا در این کمپاین ٢٦٥ هزار طفل زیر سن پنج سال، واکسین فلج اطفال شوند و برای حدود ١٦٠ هزار تن دیگر کپسول های ویتامین (A) داده خواهد شد.

این در حالی است که وزارت صحت عامه از ١٥ اسد ماه روان، در همکاری با اداره یونیسف و سازمان صحی جهان، کمپاین پنج روزه اى را به منظور تحت پوشش قرار دادن حدود ۹،۹ میلیون کودک زیر سن پنج سال در سرتاسر افغانستان راه اندازی نموده است.

در یک خبرنامه وزارت صحت عامه که در اختیار پژواک قرار گرفته، اشاره شده است که در این کمپاین برای ۸،۹ میلیون طفل شش ماهه الی پنج سال، کپسول های ویتامین (A) نیز داده خواهد شد.

اما منبع خاطرنشان می کند که حدود ١،٢ میلیون کودک به دلیل ناامنی در ساحات غیرقابل دسترس، از واکسین باز خواهند ماند.

از آغاز سال میلادی تا به حال، ۱۰ واقعه فلج اطفال رخ داده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement