خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نبود جای و برق به سرمایه گذاران موانع ایجاد کرده اند

نبود جای و برق به سرمایه گذاران موانع ایجاد کرده اند

Aug 11, 2018 - 15:09

گردیز (پژواک،۲۰اسد۹۷): تاجران و سرمایه گذاران پکتیا می گویند که در گردیز مرکز این ولایت، نبود زمین و برق برای شهرک صنعتی، موانع عمده در مقابل فعالیت های آنان است.

آنها می گویند که درحال حاضر، با استفاده از جنراتورهای برقی در اماکن شخصی و رهایشی انواع مختلف موادخوراکی و غیرخوراکی را تولید می کنند؛ اگر تسهیلات فراهم شود ممکن سرمایۀ موجودآنها چند برابرشود.

عبدالله خان مسئول فابریکه صابون سازی در گردیز؛ پیرامون موضوع متذکره، به تاریخ ۲۰اسد، به آژانس خبری پژواک گفت که در تاسیس فابریکه، حدود ۱۵۰ هزار دالر هزینه کرده است و اکنون ۳۰تن در فابریکه با وی مصروف کاراند.

خان افزود که وسایل فابریکه را از پاکستان انتقال داده؛ اما نبود برق و مکان مناسب مانع در برابر بهبود و گسترش فعالیت اقتصادی است.

 نامبرده گفت: "درحال حاضر، هر روز دو صد کارتن صابون که حدود یک ونیم تُن می شود، تولید می کنیم، تولیدات خود را به خوست، پکتیکا، کابل وچاریکارصادرمی کنیم، مشکل عمده نبود برق است، اگربرق موجود باشد تاحدی زیاد مشکل ما حل خواهدشد و قیم تولیدات برای هموطنان بی بضاعت ما نیزتنزیل می یابد، درپارک صنعتی اعطای زمین را تعهدسپرده؛ اما تاکنون عملی نشده است."

همچنان محمدصدیق مسئول فابریکه تولید رخت گفت که درفابریکه انواع رخت، لباس زمستانی، چادرها، پتوها، ترپال ها و مواد دیگر از این جنس تولید می شود و افزون بر پکتیا، به ولایت های همجوار نیزصادرمی شود.

صدیق به پژواک گفت که نبود جای دایمی و مناسب، مشکل بزرگ دربرابر فعالیت آنهااست و از ادارات مسئول تقاضا دارد تا دراین عرصه اقدام های جدی روی دست گیرند.

نامبرده افزود: "یک ماشین ما ظرفیت تولید ۱۵۰چادرکوچک را دارد، همچنان هرماشین درعرصه فعالیت خود ظرفیت تولید بیشتر را دارد؛ درصورت موجودیت مکان مناسب می توانیم دستگاه های خود را درآن برای مدت طولانی عیارسازیم، اکنون در مکان کرایی فعالیت می کنیم، مکان برای فعالیت ما تنگ است، نبود برق مشکل عمده دیگراست، اگراین مشکل رفع شودکارها بیشتر رونق خواهد یافت."

 لمرگل یکتن از دکانداران غزنی که برای خریدن رخت به فابریکه آمده بود، تامین امنیت را برای سرمایه گذاری و تجارت مهم عنوان نموده افزود که وضعیت نادرست امنیتی، فعالیت های سرمایه گذاری و تاجران را با مشکلات مواجه می سازند.

لمرگل گفت: "درگذشته اموال را از پشاور می آوردیم، اکنون از گردیز می آوریم، این مال هم خوب است، نرخ آن هم خوب است، به پکتیا وغزنی نیز نزدیک است، امنیت برای تجارت خیلی ضروری است، درامتداد راه ها باید ناامنی و مشکل نباشد تا مال تاجران ضایع نشوند."

همچنان عبدالنصیرعالم یار رییس اتاق تجارت وصنایع پکتیا درمورد موضوع متذکره گفت که شماری زیاد سرمایه گذاران داخلی وخارجی، برای سرمایه گذاری درعرصه های مختلف دراین ولایت تماس گرفته؛ اما نبود پارک صنعتی، برق و ناامنی در برابر آن موانع عمده اند.

 عالم یار به پژواک گفت: "رییس جمهور وعده های زیاد سپرده که وعده پارک صنعتی را نیز با ما سپرد و گفت که این ساحه به زون اقتصادی مبدل می شود؛ اما اگر آمادگی برایش اتخاذ نشود، این ساحه به زون اقتصادی مبدل شده نمی تواند، متاسفانه زمین دراختیار سرمایه گذار قرار داده شده که فاقد برق است."

اما نقیب سرحدی رییس اتاق تجارت و صنایع پکتیا گفت که به سبب نبود سرمایه، کار فعال شدن پارک صنعتی یکسره متوقف است.

به اساس معلومات سرحدی، درحال حاضر درپکتیا به ارزش دست کم ۵ میلیون دالر نزدیک به هشتاد فابریکه متنوع فعالیت دارند؛ درصورتیکه زمینه برای سرمایه گذاری مساعد شود، به حدود ۳۰ میلیون دالر سرمایه گذاری بیشترعلاقه مندی موجود است.

 نامبرده به پژواک گفت: "ما فقط متنظر دریافت توزیع طرزالعمل پارک صنعتی استیم که به پالیسی پارک های صنعتی رابطه دارد، در قدم دوم برای ایجاد اساسی پارک صنعتی بودجه تخصیص داده شود و دراینجا کار عملی آغاز شود."

محمدآصف نیازی رییس برق پکتیا گفت که تاکنون درمورد  برق مورد ضرورت برای سرمایه گذاران، از سوی ادارات تجارت و صنایع معلومات داده نشده است و درصورت مشخص شدن نیاز برق،  با فعال شدن پارک های صنعتی برای آن برق را نیز تهیه  خواهند کرد.

 نیازی افزود: "ما باید در ابتدا از مقیاس نیازمندی اطلاع حاصل کنیم که آنها چقدر برق نیاز دارد، درصورتیکه  با موجودیت ظرفیت کنونی نیازمندی آنها تامین شده بتواند، ما امکانات داریم تا برای شان برق را مهیا کنیم و اگر امکان نداشت، توسط اداره مربوطه اش و وزارت تجارت، برای شان یک ترانسفرمر مستقل تقویه و این لین تمدید شود."

شایان ذکراست که پارک صنعتی پکتیا، از چند سال گذشته بدینسو منظور و در سفر اخیر رییس جمهور به گردیز افتتاح شد؛ اما با وجود این همه، به سبب عدم تخصیص بودجه کار عملی آن آغاز نشده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement