خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"جوانان بايد در تامين صلح و ثبات در کشور سهم فعال بگيرند"

"جوانان بايد در تامين صلح و ثبات در کشور سهم فعال بگيرند"

Aug 12, 2018 - 16:47

کابل (پژواک،۲۱ اسد ٩٧): در مراسم تجليل از روز بین المللی جوانان در کابل؛ ناامنى، بيکارى، معاشات غيرعادلانه و عدم دسترسى تمام جوانان به تحصيلات عالى، به عنوان مشکلات جدى جوانان در افغانستان خوانده شد.  

همچنان جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهورى، در پيامى که در اين مراسم به خوانش گرفته شد، طالبان را به صلح دعوت نموده  و  به نتايج خوب گفتگوهاى صلح در کشور اظهار اميدوارى کرده است. 

کمال سادات معين امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ در اين مراسم که تحت شعار«فضا­هاى امن براى جوانان» در دفتر معاون اول رياست جمهورى تدوير شده بود، گفت که بيکارى، عدم دسترسى برخى جوانان به تحصيلات عالى و خشونت ­هاى خانوادگى، از عمده ترين مشکلات جوانان در کشور مى باشد.

وى جنگ، نا امنى، فقر، تعصبات قومى، زبانى، نژادى و مذهبى  را از ديگر مشکلات مردم افغانستان به خصوص جوانان عنوان کرد و از جوانان خواست که با اين مشکلات به خصوص با تعصبات قومى و زبانى که وحدت ملى را بر هم مى زند و جامعه را نابود مى کند، مبارزه کنند.

همچنان در پيام عبدالرشيد دوستم معاون اول رييس جمهور که به مناسبت روز بين المللى جوانان در اين مراسم به خوانش گرفته شد، نقش جوانان در جهت پيشرفت تمام عرصه­هاى اجتماعى، اقتصادى، فرهنگى، سياسى وغيره مهم خوانده شد.

وى نيز نا امنى را چالش عمده فرا راه پيشرفت جوانان در کشور خوانده  و گفته است که جوانان بايد در تامين صلح و ثبات درکشور سهم فعال گيرند.

در پيام آمده است: «خواست ما از طالبان مسلح به خصوص جوانانى که در اين گروه مصروف جنگ اند، اين است که سلاح را به زمين بگذارند و به پروسه صلح بپيوندند؛ چرا که تمام مردم افغانستان از جنگ خسته شده اند.»

در اين پيام به تلاش هاى صلح حکومت نيز اشاره شده و در آن آمده است: «گفتگو­هاى صلح از سوى دولت به بسيار خوبى پيش مى رود و انشاء الله که نتايج بسيار خوب خواهد داشت.»

معاون اول رييس جمهور مى گويد که حکومت وحدت ملى، به جوانان بيشتر توجه دارد و يکى از نشانه هاى توجه حکومت اين است که در حکومت، حتى در سطح مقام­ها نقش جوانان بيشتر شده است.

در اين  مراسم؛ ده­ها جوان از ادارات، دولتى، نهاد­هاى تحصيلى و تعليمى، ادارات دولتى وغيردولتى و نهاد­هاى مدنى شرکت نموده بودند.

رحمت الله نورزى يک تن از فعال مدنى و اشتراک کننده اين مراسم  گفت که بيکارى، معاشات غير عادلانه، عدم دسترسى تمام جوانان به تحصيلات عالى، از عمده ترين چالش­هاى جوانان است و بايد حکومت به رفع اين مشکلات توجه جدى نمايد.

همچنان نظيف الله نظيف يک تن ديگر از جوانان گفت اگر به نقش جوانان در تمام عرصه ها توجه شود، افغانستان بيشتر ترقى خواهد کرد.

موصوف افزود که جوانان خواهان حضور عملى شان در پروسه سياسى به خصوص پروسه صلح مى باشند    

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement