خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خشک¬سالی و کم¬آبی مردم دایکندی را به ستوه آورده است

خشک¬سالی و کم¬آبی مردم دایکندی را به ستوه آورده است

Aug 12, 2018 - 15:12

نیلی(پژواک، ٢١ اسد ٩٧): شماری از باشندگان دایکندی، خشک­سالی و کم­آبی را تهدید بزرگ برای ادامه حیات دانسته می گویند که اگر حکومت آنان را کمک نکند، مردم از فقر و تنگ­دستی مجبور به ترک خانه های شان می شوند.

شهروندان دایکندی می گویند که اکثر چشمه ها و جویبارهای این ولایت که در سال های قبل سرشار از آب فراوان بود و باعث رشد محصولات زراعتی می شد، امسال خشک شده است.

به گفته آنان، دهقانی پیشۀ اصلی باشندگان این ولایت است؛ اما خشک­سالی و کم­آبی سبب شده تا آنان نتوانند از این طریق امرار معیشت کرده با فقر و تنگ­دستی مقابله کنند.

این باشندگان دایکندی می گویند که جهت مقابله با خشک­سالی، مردم انتظار داشتند تا حکومت با ارسال مواد کمکی در این مضیقه آنان را یاری می رساند؛ اما تا به حال هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

محمد یک تن از باشندگان دایکندی، به آژانس خبری پژواک گفت: «امسال خشک­سالی زیاد، باعث شد که مردم از زراعت خود هیچ سودی به دست نیاورند و حتی در برخی مناطق آب آشامیدنی وجود ندارد.»

فضل الله دیگر باشنده این ولایت گفت خشک­سالی امسال در دایکندی، به حدی گسترده است که حتی چشمه ها و چاه های آب آشامیدنی نیز خشک شده و مردم از فاصله های دور آب تهیه می کنند.

رضا مهدوی یکی از دهقانان دایکندی گفت: «ما در سال گذشته بیشتر از ٥٠٠ سیر گندم و نزدیک به ٢٠٠ سیر بادام حاصل گرفتيم؛ اما از اثر خشک­سالی و کم­آبی، امسال حدود ٦٠ سیر گندم به دست آورديم.»

به گفته او، تنها منبع درآمد مردم دایکندی زراعت و باغداری می باشد؛ اما خشک­سالی امسال زندگی مردم را با خطر مواجه کرده است.

غلام سخی یکی دیگر از دهقانان این ولایت گفت که اگر حکومت مواد کمکی نفرستد، مردم بیش از این با مشکل مواجه می شوند و ادامۀ این وضعیت، زنده گی مردم را تهدید می کند و مردم مجبور به ترک خانه های شان می شوند.

با این حال مسئولین محلی می گویند که تا به حال، چندین تُن مواد کمکی به باشندگان این ولایت توزیع شده است؛ اما با توجه به حجم زیاد نیازمندی ها، این مواد اندک و جوابگوی نیازمندی آنان نبوده است.

علی اکبر ناطقی سخنگوی والی دایکندی، در پاسخ به این نگرانی گفت که به تازگی ٨٩٠ متریک تُن گندم در دایکندی رسیده است و برای آسیب دیدگان خشکسالی و حوادث طبیعی در تمام ولسوالی های این ولایت به صورت مساویانه و عادلانه در ولسوالی ها توزیع می شود.

به گفته او، حکومت محلی بیش از این مقدار مواد کمکی در اختیار ندارد و حکومت مرکزی، درين راستا باید توجه داشته باشد.

شیما محمدی عضو شورای ولایتی گفت در اکثر نقاط این ولایت، خشک­سالی زندگی مردم را تهدید می کند؛ اما مواد کمکی حکومت اندک می باشد.

به گفته او، گندمی که در اختیار اداره محلی این ولایت قرار گرفته است، پاسخگوی نیازمندی مردم نمی باشد و حکومت باید برنامه امدادی بیشتری را روی دست گیرد.

به باور آگاهان زیست محیطی، یکی از اثرات تغییر اقلیمی که باعث خشک­سالی می شود، تغییر الگوی بارش، از برف به باران است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement