خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"بسته کردن دروازه هاى کميسيون انتخابات خلاف قانون است"

"بسته کردن دروازه هاى کميسيون انتخابات خلاف قانون است"

Aug 13, 2018 - 17:26

کابل(پژواک، ۲۲ اسد۹۷): کمیسیون مستقل انتخابات، بسته کردن دروازه هاى اين کميسيون را خلاف قانون خوانده مى گويد که اگر اين اقدامات سبب تاخير در انتخابات شود، مسئوليت آن به دوش حکومت و اعتراض کننده گان خواهد بود.

برخى کسانى که نام هاى شان از فهرست نهايى نامزدان ولسى جرگه حذف شده، دروازه هاى دفاتر کميسيون مستقل انتخابات در کابل و برخى ولايات کشور را بسته کرده اند.

گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در نشست خبری گفت که تمام فعالیت های اين کمیسیون بر اساس تقویمى که از قبل تهیه شده است، پیش برده می شود؛ ايجاد هر گونه موانع فرا راه این کمیسیون، روند انتخابات را با چالش مواجه می سازد.

او افزود که امروز به دليل بسته بودن دروازه دفتر اين کميسيون، وى و ساير کارمندان اين دفتر نتوانستند انجام وظيفه کنند.

او گفت: "خواهش جدی من از معترضان این است که در مقابل کمیسیون انتخابات، دست به اعتراضات نزنند، دروازه ها را نبندند، اعتراض هاى شان را در چوکات قانون انجام دهند و در مقابل کمیسون سد واقع نشوند."

موصوف، مسدود کردن درازه هاى دفاتر اين کميسيون را بازى با پروسه ملى انتخابات خواند و گفت که  که اگر این قسم دروازه های کمیسیون در مرکز و ولایات بسته شود و حکومت هم توجه جدی نکند، احزاب و جامعه مدنی نقش اساسی خود را ادا نکنند و از نفوذ خو کار نگیرند، انتخابات در وقت مشخص آن برگزار نخواهد شد.

او در ادامه گفت که در اين صورت، هر گونه  مسئولیت به دوش حکومت، ارگان های امنیتی و معترضان خواهد بود.

وی گفت که مطابق قانون انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، مسئولیت های جداگانه خود را دارند و حذف نام معترضان به کمیسیون انتخابات بر نمی گردد.

به گفته او معترضان، باید با کمیسیون شکایات انتخاباتى مشکل شان را حل کنند و بگذارند کمیسیون مستقل انتخابات مطابق تقویم به کارهايش رسيدگى کند.

به گفته صياد، هر گاه کميسيون شکايات انتخاباتى به کسى برائت دهد، کميسيون نام شخص برائت گيرنده را شامل فهرست نامزدان مى کند.

کمیسیون با نشر اعلاميه اى، بستن دورازه های دفاتر کمیسیون خلاف قوانین نافذه کشور خوانده و از حکومت بخصوص نهاد های امنیتی می خواهد تا با درک مسئولیت ها و مکلفیت های قانونی خویش موانع و چالش ها بر سر راه برگزاری انتخابات را رفع نموده  و امنیت کارمندان دفاتر و مواد انتخاباتی را به وجه احسن تامین نماید؛ در غیر آن تمامی مسئولیت هاى بعدی اعم از تاخیر در تهیه فهرست رای دهندگان و برگزاری انتخابات به دوش کمیسیون مستقل انتخابات نمی باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement