خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قيمت امسال تربوز و خربوزه در سمنگان سه برابر قيمت پارسال مى باشد

زراعت

آرشيف

قيمت امسال تربوز و خربوزه در سمنگان سه برابر قيمت پارسال مى باشد

Aug 13, 2018 - 12:14

ایبک (پژواک، ٢٢ اسد ٩٧): در سمنگان امسال نسبت به سال گذشته، کشت تربوز و خربوزه ٣٦ درصد کاهش پيدا کرده؛ اما به دليل افزايش قيمت اين ميوه، عوايد دهاقين اين ولايت از اين مدرک دو برابر سال گذشته شده است.

نجیب الله جویا آمر امور زراعتی ریاست زراعت، مالداری و آبیاری سمنگان گفت که دهاقين اين ولايت، سال گذشته در ٥٨٠٠ هکتار زمين خربوزه و تربوز کشت کرده و از اين مدرک ٧٥ هزار تُن حاصل برداشته بودند.

اما او افزود که دهاقين مرکز و ولسوالى هاى اين ولايت، امسال به دليل خشکسالى، تربوز و خربوزه را کمتر کشت نموده اند.

به اساس معلومات او، امسال در اين ولايت در ٣٩٠٠ هکتار زمين خربوزه و تربوز کشت شده و حاصلات آن ٤٨ هزار تُن تخمين گرديده است.

اما او گفت که امسال قيمت تربوز و خربوزه، نسبت به سال گذشته افزايش يافته و توقع مى رود که دهاقين سمنگان، امسال از اين مدرک ٦٨٥ ميليون افغانى عايد داشته باشند؛ درحاليکه اين رقم سال گذشته ٣٢١ ميليون افغانى بود.   

به اساس معلومات وى، سال گذشته يک سير (هفت کيلوگرام) تربوز و خربوزه حدود ٣٠ افغانى؛ اما امسال حدود ١٠٠ افغانى فروخته مى شود.

دهاقين سمنگان نيز خرسند اند که امسال با آن که تربوز و خربوزه را کمتر کشت نموده؛ اما عايد بيشتر نسبت به سال پيش را از اين مدرک به دست آورده اند.  

محمد مراد یک تن از دهاقين قریه الشه ولسوالی حضرت سلطان که در حال فروش خربوزه در شهر ايبک بود، بدون ارايه جزييات گفت که سال گذشته ١٠٠ تا ١٢٠ خربوزه و يا تربوز را در يک موتر سراچه به شهر ايبک مى آورد و تمام آن را ١٥٠٠ تا ٢٥٠٠ افغانى مى فروخت؛ اما امسال همين مقدار را ٦٠٠٠ تا ٩٠٠٠ افغانى مى فروشد.

او با خرسندى گفت که سال گذشته، در ١٥ جريب زمين تربوز و خربوزه کشت کرده بود؛ اما امسال در پنج جريب زمين کشت نموده ولى عايد امسال او نسبت به سال پار بيشتر مى شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement