خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سه نامزد حذف شده: با ما برخورد سلیقوی شده است

سه نامزد حذف شده: با ما برخورد سلیقوی شده است

Aug 14, 2018 - 17:31

کابل(پژواک،۲۳ اسد ۹۷): سه نامزد حذف شده از فهرست نهايى نامزدان ولسى جرگه، مى گويند که با آنان برخورد سليقوى شده و در حالى حق استيناف خواهى آنان سلب شده است که هنوز جرم آنان نيز ثابت نگرديده است.

کميسيون شکايات انتخاباتى، روز شنبه (٢٠ اسد)، ٣٥ تن از نامزدان احتمالى انتخابات ولسى جرگه را واجد شرايط نامزدى ندانسته و نام  شان را از فهرست نهايى نامزدان ولسى جرگه حذف کرده است.  

امروز ده ها تن از هواداران دو نامزد حذف شده (غلام حیدر جیلانی از ولایت پروان و اسدالله ایوب از ولایت تخار) در يک نشست اعتراضى در کابل شرکت کردند.

غلام حیدرجیلانی گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی، هیچ نوع تماس با او نگرفته و نام او در نتیجه «یک توطیه سیاسی» از فهرست نامزدان حذف شده است.   

او فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی در موردحذف نامش را خلاف قانون خوانده گفت که به اساس قانون، زمانی یک نامزد واجد شرایط پنداشته نمی شود که در پيوند به جرمى از سوی محکمه محکوم شده باشد.

وی کميسيون شکايات انتخاباتى را مکلف به قناعت دادن به وى دانست و گفت: «ما عدالت و انصاف می خواهیم، اگر صدای ما شنیده نشود، فردا تظاهرات گسترده را در پروان به راه می اندازیم.»

وی همچنان گفت که چندین بار به کمیسیون شکایات انتخاباتی مراجعه کرده اند؛ اما هیچ فردی در کمیسیون وجود ندارد که به آنها جواب بدهد.

همچنان اسدالله ایوب از ولایت تخار که نامش از فهرست نهایی نامزدان ولسى جرگه حذف شده نیز نظر مشابه داشت و گفت: «اگر مجرم هستم باید جرم من ثابت شود تا هواداران من به کسانی که شایسته باشند و جرم نکرده باشند رای بدهند؛ در غير آن به حرکت هاى مدنى خود ادامه مى دهيم.»

او نیز ضمن تاکيد بر استيناف خواهى گفت که هوادرانش در اعتراض به تصميم کميسيون در مورد وى، دفتر ساحوی کمیسیون های انتخاباتی را در تخار مسدود کرده اند.  

در همین حال، در یک نشست دیگر؛ مریم کوفی نماينده تخار در ولسى جرگه که خود را از بدخشان براى اين جرگه نامزد کرده است، در جمع شماری از هوادارانش گفت که نام او از فهرست نامزدان حذف شده و خواستار استيناف مى باشد.   

او نيز  افزود که کمیسیون شکایات انتخاباتی، برعلاوه اینکه با او تماس نگرفته و از درج شکایت علیه وی به او اطلاع نداده است، حق استيناف خواهى وى را نيز سلب کرده است. 

کوفى گفت: «من قربانی سیاست های منطقوی شده ام، به شمول رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی، یک کمیشنر کمیسیون شکایت، باشنده گان ولایت بدخشان هستند و به خاطر عقده های شخصی شان نام مرا بدون اینکه جرمم ثابت باشد، حذف کرده اند.»

او از رهبران حکومت وحدت ملی، نهاد های ناظر انتخاباتی و نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان خواست تا بررسی هاى کميسيون شکایات انتخاباتى را مورد ارزیابی قرار دهند.

خانم کوفی گفت: «اگر صدای ما شنیده نشود و دلایل حذف نامم مشخص نشود، به دادگاه بین المللی مراجعه می کنم و هیچ گاه به تصمیم غیرعادلانه کمیسیون شکایت انتخاباتی تن نمی دهم.»

پيش از اين، ١٢ تن از نامزدان حذف شده و هوادران آنها نيز بر تصميم يادشدۀ کميسيون شکايات انتخاباتى انتقاد نموده و دست به حرکت هاى مدنى زده اند.    

اين در حالى است که کمیسیون شکايات انتخاباتى گفته است که تصميم کميسيون در مورد حذف ٣٥ تن از فهرست نهايى نامزدان نهايى است و قابل تجديد نظر نيست. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement