خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سه ورزشکار برتر رقابت بايسکل رانى فردا عازم پاکستان مى شوند

سه ورزشکار برتر رقابت بايسکل رانى فردا عازم پاکستان مى شوند

Aug 14, 2018 - 15:13

کابل (پژواک، ٢٣ اسد ٩٧): دوصد بايسکل ران به پيشواز روز استرداد استقلال افغانستان، ٤٠ کيلومتر فاصله را در کابل رکاب زدند و سه ورزشکار برتر اين مسابقه، براى شرکت در مسابقات منطقه يى فردا عازم پاکستان مى شوند.   

جنگ اول افغان انگليس در سال ١٨٣٩، جنگ دوم در سال ١٨٨٠، و لشکرکشى هاى اخير انگليس ها در سال ١٩١٩ ميلادى بود، که بعد از آن در ٢٨ اسد سال ١٢٩٨ هجرى شمسى، انگليس ها مجبور به امضاى معاهده استقلال افغانستان گرديدند.

امروز دو صد جوان بايسکل ران، به پيشواز نود و نهمين سالگرد استرداد استقلال کشور، در شهر کابل از کميته المپيک و  از مسير ميدان هوايى کابل تا مرکز ولسوالى پغمان اين ولايت رکاب زدند.

محمد حسین حمیدی ريیس فدراسیون بایسکلرانی، به آژانس خبرى پژواک گفت که در این رقابت ۲۰۰ ورزشکار از ولایات کابل، بامیان، خوست، میدان وردک، ننگرهار، لغمان، پنجشیر، پروان و بغلان اشتراک داشتند.

به گفته وی، شرکت کنندگان به شکل منظم و یکنواخت ۳۰ کیلو متر فاصله را رکاب زدند و سپس از ساحه قرغه تا طاق ظفر ولسوالی پغمان، به طول ۱۰ کیلومتر را با سرعت به رقابت پرداختند.

موصوف گفت که در اين مسابقه، روح الله نظری و فیصح الله از کابل مقام اول و دوم را به دست آوردند و مهدی محمدی از بامیان حایز مقام سوم اين مسابقات شد.

روح الله نظری که مقام اول را به دست آورده است گفت که هشت سال است در این رشته تمرین می کند و پيش از اين نيز در مسابقات داخلى، مقام اول را از آن خود کرده است.

موصوف گفت: "خیلی خرسندم که توانستم نتیجۀ زحمات خود را در عمل ببینم و مقام اول را حفظ کنم و برای هموطنان خود نشان دهیم که ورزشکاران توانایی های زیاد دارند، به شرطى که زمینه برای شان مساعد شود."

فصیح الله که در این رقابت توانست مقام دوم را از آن خود کند، گفت: "با سعی و تلاش زیاد توانستم، مقام دوم را کسب نمايم؛ چون همه روزه از صد و پنجاه تا صد و شصت کیلومتر تمرین می کنم."

نعمت احمدی یک تن از اشتراک کنندگان این مسابقات گفت که به اين ورزش، علاقه زياد دارد و بیش از ۵ سال می شود که بایسکلرانی می کند.

او افزود که اشتراک در چنین مسابقات در کنار اینکه احساس خوشی میدهد، به تجارب ورزشکاران نیز می افزايد.

بر اساس معلومات فدراسیون بایسکلرانی کشور، قرار است سه تن يادشده که مقام هاى اول تا سوم را کسب کرده اند، با پنج ورزشکار تيم ملى بايسکلرانى کشور، فردا عازم پاکستان شوند و روز شنبه در رقابت های بايسکلرانى منطقه ای در پاکستان اشتراک کنند.

منبع علاوه کرد که  قرار است در اين مسابقه، ورزشکاران افغان در کنار صدها ورزشکار دیگر،  ۱۶۷ کیلو متر فاصله را رکاب زنند.

به گفتۀ مسئولان فدراسیون ملی بایسکلرانی افغانستان، اين رشته ورزشى پيشرفت خوبى در کشور داشته است و درکنار برخى دستاوردها در سطح بين المللى، شمار زياد دختران و پسران به اين ورزش رو آورده اند. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement