خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"مسئولان رسانه ها جلو اذيت روانى و جنسى زنان در رسانه ها را بگيرند"

"مسئولان رسانه ها جلو اذيت روانى و جنسى زنان در رسانه ها را بگيرند"

Aug 14, 2018 - 16:33

کابل (پژواک،۲۳ اسد ۹۷): مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، با تاکید بر عملی شدن "منشور منع آزار و اذیت برای ارتقاى موقعیت زنان در رسانه ها"، از مسئولان رسانه ها خواست که در تطبیق آن، تعهد اخلاقی داشته باشند.

این منشور که از طرف مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان تهیه شده است، آزار جنسی و هر گونه رفتار نخواسته را که شامل استفاده از الفاظ رکیک و شوخی با مضامین جنسی، تماس فزیکی یا لمس کردن بدن، ایجاد ترس و ناراحتی، کنایه گفتن، نگاه شهوت آمیز، تعقیب کردن، نزدیک شدن زیاد به بدن زن، وعدۀ استخدام یا ارتقاء با مطالبۀ جنسی، ارتباط و آزار های غیرمسلکی آنلاین و تیليفونی را منع قرار داده است.

در این منشور، مسئولان رسانه ها با امضا در پای آن، متعهد به ممانعت و جلوگیری از آزار و اذیت روانی و جنسی زنان در رسانه ها تحت هر عنوانی می باشند.

فریده نیکزاد مسئول مرکز یادشده، امروز حین ارایه منشور یادشده در کابل، در حالیکه شماری از نماینده گان برخی رسانه ها حضور داشتند، گفت که این منشور به هدف دفاع از حقوق و امتیازات زنان خبرنگار و کارمندان اناث رسانه یی، تهیه شده است.

به گفته او، در این منشور تاکید شده است که مسئولان رسانه ها با تعهد اخلاقی، سهولت هایی را برای بانوان ایجاد کنند تا آنان بتوانند در تصمیم گیری های دفتری سهیم شوند.

موصوف افزود: «بیشتر تصامیم در رسانه ها از سوی مردان گرفته می شود و از زنان چیزی پرسیده نمی شود؛ اما یکی از خواسته های اساسی زنان مشارکت در تصمیم گیری ها می باشد.»

وی علاوه کرد که نشر منشور، آغاز یک کمپاین برای دادخواهی از حقوق بانوان خبرنگار و کارمندان اناث رسانه یی می باشد؛ اما هرگاه مسئولان رسانه ها به تعهدات شان پابند نباشند، به څارنوالی معرفی خواهند شد.

خوشحال آصفی رییس رادیوتلویزیون آریانا و آریانا نیوز، از اشتراک کننده گان نشست امروزی، گفت که در تطبیق این منشور در رسانۀ شان متعهد می باشد.

وی افزود: «هرگاه کدام تخطی از سوی همکاران ما سر بزند، با توجه به تعهدی که نسبت به این منشور کرده اند، آن شخص را مورد پیگرد قرار خواهند داد.»

به گفته او، حقایق نباید کتمان شود؛ چون بازگویی حقایق سبب کاهش بدرفتاری علیه زنان خواهد شد و مرتکبین آن، از انجام همچو اعمال خودداری می کنند.

یکتن از خبرنگاران زن که خواست نامی از او گرفته نشود، به آژانس خبری پژواک گفت: «همۀ این نشست ها نمایشی و پروژه يی است و هیچ فایده برای سرنوشت ما ندارد.»

وی افزود که تاکنون، چندین قانون و مقرره به نام دفاع از حقوق خبرنگاران تهیه شده؛ اما هیچ تاثیری بر بهبود وضعیت خبرنگاران نداشته است.

او ابراز امیدواری کرد که مرکزحمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، بتواند با پیگیری قضایای خشونت، گام های عملی را بر دارد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement