خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ملل متحد: در شهرغزنی فاجعۀ انسانی رخ داده است

ملل متحد: در شهرغزنی فاجعۀ انسانی رخ داده است

Aug 14, 2018 - 15:01

کابل (پژواک، ۲۳اسد۹۷): اداره کمک های بشری ملل متحد در کابل می گوید که در جنگ های غزنی الی ۱۵۰ فردملکی کشته و زخمی شده اند.

طالبان مسلح شب جمعه گذشته، از چهار استقامت بر شهرغزنی حملات گروهی انجام دادند و اکثریت مناطق شهر را تسخیر نمودند.

دیروز وزیران دفاع و امورداخله کشور، طی نشست مشترک اذعان کردند که جنگ درشهرغزنی فروکش کرده و مخالفین مسلح، از برخی ساحات شهر بیرون رانده شده اند.

اداره کمک های بشری ملل متحد(اوچا) می گوید که به سبب جنگ ها در شهر، فاجعه انسانی به وقوع پیوسته است.

منبع علاوه کرده است که مردم درآنجا با کمبود آب و موادخوراکی مواجه اند؛ زیرا برق نیست، فعالیت شبکه های مخابراتی قطع شده و ادارات زیادى حریق گردیده است.

اداره متذکره گفته است که طالبان، شاهراه ها را مسدود و در امتداد آن ماین ها را تعبیه نموده اند، که ازاین جهت مردم نمی توانند به مناطق مصئون پناه ببرند.

به اساس معلومات اداره اوچا، تاکنون از اثرجنگ ها در غزنی از ۱۱۰- ۱۵۰ فردملکی کشته و زخمی شده اند؛ اما اذعان می کند که رقم دقیق را باید به دست آورد.

منبع علاوه نموده است که تداوی اولیه برخی مجروحین درهماجا صورت گرفته؛ اما ۲۰ تن شان که زخم های عمیق داشته اند، توسط یک موسسه به کابل انتقال داده شده اند.

دیروز وزارت دفاع ملی گفت که درجنگ غزنی، الی ۳۰ فرد ملکی کشته شده؛ اما درمورد زخمی ها چیزی نگفت.

همچنان منبع موصوف علاوه کرد که دراین جنگ ها، حدود ۲۰۰طالب مسلح کشته شده و ۱۴۰تن دیگرشان مجروح گرديده اند، از کشته شدن ۱۰۰سرباز امنیتی نیز اطلاع داده شده است.

اداره مذکور ملل متحد گفته است که وضعیت شفاخانه ملکی نیز قناعت بخش نیست، شمار  زیادى اجساد و مجروحین، به آن انتقال یافته و با مشکلات مواجه اند.

منبع افزوده است که خلاص شدن تیل در شفاخانه، سبب شده تا جنراتورها نیز غیرفعال شوند؛ اما دیروز یک موسسه به شفاخانه تیل اکمال کرد، که درنتیجۀ آن جنراتورها برای چهار روز دیگر نیز فعالیت خواهند کرد.

اوچا گفته است که ملل متحد در غزنی فعالیت ندارد؛ اما درآن جا ۲۵- ۳۰ موسسه کمک کننده درحالت انتظار به سرمی برند؛ به مجرد بهبود وضعیت، آنها کمک های بشری را آغاز خواهند کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement