خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«نبود کادر مسلکی سبب شده تا یک مقدار آثار باستانی حین استخراج از بین بروند»

«نبود کادر مسلکی سبب شده تا یک مقدار آثار باستانی حین استخراج از بین بروند»

Aug 15, 2018 - 17:09

کابل (پژواک، ٢٤ اسد ۹۷): سخنرانان یک سیمینار علمی، با نگرانی از کمبود کادر مسلکی در بخش باستان شناسی گفتند که یک تعداد زیاد آثار باستانی، از اثر کاوش های غیرمسلکی در جریان کشف و حفر آسیب می بینند و یا از بین می روند.

این سيمینار یک روزه، تحت نام «مس عینک در پرتو کاوش های باستان شناسی و حفاظت، ترمیم و چالش های فرا راه آبدات تاریخی کشور»، از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت گرامی داشت از هفته فرهنگی کابل، تدویر یافته بود.

«هفته فرهنگی کابل» چهار روز قبل در هماهنگی با شاروالی کابل و سایر ادارات ذیربط در کابل آغاز شد و در باغ بابر، پارک تیمورشاهی، پارک حبیب الله ځاځی، لیسه معرفت در دشت برچی، پارک خیرخانه و مکروریان اول، با راه اندازی برنامه متنوع از آن گرامی داشت به عمل آمد.

انجنیر محمد آقا نجرابی آمر ترمیم آثار باستانی اکادمی علوم، امروز در سیمیناری که در پیوند به حفظ آبدات تاریخی و آثار باستانی تدویر یافته بود، گفت: «وقتی که از تاریخ پنج هزار ساله افغانستان حرف می زنیم، همین آثار باستانی است که قدامت این کشور را بیان می کند.»

موصوف افزود که به خاطر تربیه کادر مسلکی، باید شماری از افغان ها به خارج از کشور فرستاده شوند تا آثاری که بیرون می شوند صدمه نبینند.

وی مدعی شد که وزارت اطلاعات و فرهنگ، افرادی را به حیث باستان شناس استخدام کرده است که مهارت لازم برای استخراج و تحفظ آثار باستانی را ندارند.»

به باور او، هرگاه شخص مسلکی نباشد، با حفر کردن ساحات باستانی نمی تواند آثار ارزشمند را درست بیرون، ترمیم و حفاظت کند.

محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ، می پذیرد که این وزارت در حفظ، حفریات، ترمیم و محافظت آبدات تاریخی، با مشکلات زیادی مواجه می باشد.

در پیام اکادمی علوم افغانستان که از سوی سرمحقق عبدالجبار عابد عضو دیپارتمنت باستان شناسی اکادمی علوم به خوانش گرفته شد، ساحه مس عینک در ولسوالی محمد آغه لوگر را یکی از مناطق مهم و با ارزش افغانستان دانسته است.

در این پیام آمده است که افغانستان، گنجینه بزرگ باستانی و با ارزشی است که توجه جهانیان را به خود جلب کرده است.

اکادمی علوم می گوید که کار استخراج و حفریات درساحه باستانی مس عینک، با چالش های زیادی مواجه است که نبود امنیت، یکی از عوامل اصلی آن می باشد و به دلیل عدم مصئونیت جان باستان شناسان و متخصصین، علاقمندی به استخراج آبدات تاریخی کم است.

کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ، در این نشست پیام رییس جمهور محمد اشرف غنی را به خوانش گرفت.

در این پیام رییس جمهور گفته است که میراث های ملموس و ناملموس فرهنگی، هویت یک ملت است که مردمش را جاودانه می سازد و از همین رو، کشورهای پیشرفته به خاطر حفاظت میراث شان تلاش می ورزند.

رییس جمهور تصریح نموده است: «راه های مختلف حفاظت میراث فرهنگی وجود دارد که ملت ها به خاطر بقای خود از آن حفاظت می کنند تا آن را ماندگار سازند؛ این میراث ها، فرهنگ و تاریخ یک کشور را  از یک نسل به نسل دیگر انتقال می دهند.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement