خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سیما سمر: در افغانستان طی نه سال گذشته ۶۴هزار فرد ملکی کشته و زخمی شده اند

سیما سمر: در افغانستان طی نه سال گذشته ۶۴هزار فرد ملکی کشته و زخمی شده اند

Aug 15, 2018 - 20:35

کابل – بامیان (پژواک، ۲۴اسد۹۷): کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید که طی نه سال گذشته در ناامنی های افغانستان، بیش از ۶۴ هزار فرد ملکی کشته و زخمی شده اند که ۷۰ درصد مسؤولیت آن به دوش مخالفین مسلح می باشد.

سیما سمررییس کمیسیون مستقل حقوق بشر این مطلب را به تاریخ ۲۴اسد در نشست که به مناسبت روز جهانی یادبود و ارج گذاری از قربانیان رویدادهای دهشتگری برگزارشده بود، ابراز داشت.

به اساس معلومات کمیسیون متذکره، سال گذشته بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد با اصدار قطعنامه، ۲۱ اگست را به نام روز جهانی یادبود و احترام به قربانیان رویدادهای هراس افگنی مسمی کرد و امروز برای بار نخست در کابل طی تدویر نشست از آن تجلیل به عمل آمد.

خانم سمر رییس کمیسیون متذکره می گوید که مبارزه علیه دهشت افگنی نیاز به استراتیژی طولانی دارد.

موصوف علاوه می کند: ((دهشت افگنی را صرف به تقویه کردن نیروهای امنیتی محو کرده نمی توانیم، لازم است تا دراین عرصه کار بیشترصورت گیرد؛ زیرا دهشت افگنی تنها به افغانستان محدود نیست؛ دهشت افگنی مشکل منطقوی وجهانی است.))

وی علاوه کرده که مردم افغانستان به صلح نیاز دارند، قربانیان دهشت افگنی باید در همه جریان های صلح اشتراک داشته باشند و نظریات آنها گرفته شود.

سمرمی گوید، کمیسیون متذکره سال پار در ۳۳ ولایت افغانستان با ۳۱۲۹ تن به طور شخصی و یا جمعی مصاحبه ها را انجام داد؛ ۶۲درصد آن افرادی بودند که خود و یا هم اقارب شان قربانی رویداد دهشت افگنی شده و ۲۸درصد کسانی بودند که خود و یا اقارب شان مجروح شده بودند.

به قول وی، طی نه سال گذشته بیش از ۶۴هزار تن به نحوی از انحا به سبب رویدادهای دهشت افگنی متضرر شده اند که ۳۶درصد آن کشته  و ۶۴ درصد شان مجروح شده اند.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت که عاملین ۷۰ درصد رویدادهای متذکره مخالفین مسلح دولت و ۱۰ درصد آن نیروهای دولتی و خارجی می باشند.

اما طالبان ادعای ۷۰ فیصدی را رد کرده است.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز در نشست امروز سخنرانی کرد و گفت: ((همه ما مسؤول هستیم تا به مناسبت این روز، همبستگی جهانی خود را داشته باشیم.))

نامبرده در اشاره به رویدادهای اخیر غزنی و فاریاب گفت: ((وقوع رویدادهای اخیر در کشور، ژرف فجایع هراس افگنی را نشان می دهد.))

رییس اجراییه می گوید، قربانیان رویدادهای دهشت افگنی باید یکسان به عدالت دسترسی داشته باشند، تحقیق در مورد رویدادها باید عادلانه و منصفانه صورت گیرد و باید قربانیان رویدادهای هراس افگن به موقع معین آن در جریان گذاشته شوند.

موصوف علاوه می کند، هدف از یادبود این روز محکوم کردن رویدادهای هراس افگنی و ابراز همدردی با قربانیان این رویداد می باشد و حکومت مسؤولیت دارد تا به قربانیان رویدادهای دهشت افگنی رسیدگی صورت گیرد.

محمد فرید حمیدی لوی څارنوال کشور گفت که به جان فشانی ها و جان نثاری های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان باید ارج گذاشته شود؛ زیرا در برابر دهشت افگنانی می جنگند که اعمال ضد بشریت را انجام می دهند.

به قول وی، افغانستان پايبند قوانین و تعهدات بین المللی است و حکومت  دراین راستا برای ایجاد فضای مطمئن و قانونمند تلاش می ورزد.

موصوف بر جامعه جهانی صدا کرد و گفت که به سطح جهان باید قوانین جنگی تجدید شوند و در مورد کشورهای نیز غور صورت گیرد که به جنگ های نیابتی دامن می زنند و به گونه مستقیم و یا غیرمستقیم از هراس افگنان حمایت می کنند.

ولادیمیر ایوانویچ ورنوکوف (Vladimir Ivanovich Voronkov) معاون سرمنشی ملل متحد در امور دهشت افگنی  گفت، افغانستان در زمره پنج کشور جهان قرار دارد که قربانی رویدادهای دهشت افگنی است.

موصوف بر مبنای یک گزارش ملل متحد گفت که در شش ماه گذشته سال روان میلادی در افغانستان، بیش از ۵۱۰۰ فرد ملکی کشته و زخمی شده اند، این رقم وانمود می سازد که هنوز هم شماری زیاد افراد در افغانستان قربانی رویدادهای هراس افگنی می شوند.

موصوف علاوه می کند که دهشت افگنان از هر راه ممکن قصد دارند تا مناطق را ناامن سازند، هراس افگنی هیچ مرز  و حد را نمی شناسد و با هیچ گروه ارتباط ندارد، دهشت افگنی پدیده جهانی است و نیاز دیده می شود تا مبارزه جهانی در برابر آن شکل منسجم اختیارکند.

نامبرده گفت که سازمان ملل متحد معتهد است تا در افغانستان و جهان با قربانیان رویدادهای دهشت افگنی همکاری تخنیکی نماید و برای بلند بردن ظرفیت آنها دست به کارشود.

نیاز بی بی باشنده ولسوالی کوت ولایت ننگرهار که قربانی رویداد دهشت افگنی شده و در رویدادهای مختلف شش عضو خانواده اش را از دست داده ، از حکومت خواهان کمک شد.

نامبرده که در نشست متذکره حضور داشت، افزود: ((شش پسرم شهید شده، هر روز تهدید می شوم، هر شب  بر سنوی های خود پهره می کنم ، حکومت از من دستگیری کن و همرایم کمک نما.))

موصوف همچنان از حکومت و جامعه جهانی خواست تا با آنانیکه قربانی رویدادهای دهشت افگنی شده کمک کنند.

همچنان این روز در بامیان نیز تجلیل شد.

محمد صادق علی یار عضو کمیته ولایتی صلح بامیان گفت که دهشت افگنی از مردم افغانستان زیاد قربانی گرفته است.

نامبرده علت افزایش هراس افگنی در افغانستان را کمک کشورهای خارجی، مواد مخدر و حفاری غیر قانونی معادن عنوان کرد.

محمدآصف مبلغ معاون والی نیز در نشست متذکره سخنرانی کرد و با قربانیان رویدادهای هراس افگنی خواهان کمک شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement