خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جسد چند کشته شده در حمله دشت برچی طور دسته جمعی به خاک سپرده شدند

جسد چند کشته شده در حمله دشت برچی طور دسته جمعی به خاک سپرده شدند

Aug 16, 2018 - 19:57

کابل (پژواک، ۲۵اسد ۹۷): اجساد چند قربانی حمله انتحاری دیروز در منطقه دشت برچی کابل در حالی طور گروهی به خاک سپرده شدند که مردم از حکومت خواستار تامین امنیت افراد ملکی شدند.

بعد از ظهر دیروز در منطقه دشت برچی مربوط حوزه ۱۸ امنیتی شهر کابل، یک مرکز آموزش مورد حمله انتحاری قرار گرفت که وزارت صحت عامه روز گذشته رقم کشته شدگان را ۴۸تن و مجروحین را ۶۷تن قلمداد کرده بود؛ اما داکتر وحید مجروح سخنگوی این وزارت می گویدکه دیروز در ارایه ارقام آنها مرتکب اشتباه شده بودند.

موصوف امروز به آژانس پژواک گفت که دراین حمله، ۳۵تن کشته و ۵۷ تن دیگر زخمی شده اند.

حدود بیست ساعت بعداز حمله هنوز هم چتر سیاه اندوه بر فضای مرکز مسلط است و بعد از حمله انتحاری که در صنف بزرگ واقع شد، دیوارهای صنف و مرکز آموزشی هنوز هم با خون کشته شدگان گلگون است، بوت های صدها دختر و پسر در صنف پراگنده افتیده بودند.

برخی جنازه های رویداد متذکره به مناطق و ولایت های مربوطه انتقال شدند، اما ده تن شان در دشت برچی و قبرستان شهرک امیدسبز دفن شدند.

در مراسم خاک سپاری کشته شدگان شماری زیاد جوانان، دختران، فعالان مدنی و برخی اعضای ولسی جرگه اشتراک ورزیده بودند و شماری افراد برای کشته شدگان اقارب خود ناله کنان گریه می کردند.

از جمع جنازه های متذکره، جنازه دو دختر را دختران همسال شان انتقال می دادند.

جنازه های افراد متذکره، ساعت ده قبل از چاشت، از مصلی مزاری واقع دشت برچی برداشته شده و در یک ساحه در قبرهای جداگانه پهلوی همدیگر دفن شدند.

محمد حسن فرزند کاکای یک دختر جوان موسوم به ذکیه، به آژانس خبری پژواک گفت که جدایی ذکیه همه خانواده را به گلیم غم نشانده  و حتی مادرش با حمله قلبی مواجه شده است.

موصوف علاوه کرد: ((دختر نهایت بااخلاق ومودب بود، سال اخیر مکتب اش بود، برنامه آمادگی کانکور را به پیش می برد، اما بدبختانه برای ابد از آمادگی کانکور محروم شد.))

نامبرده بر حکومت و طرف های درگیر صدا کرد که مذاکرات صلح را آغاز و جلو کشتار سیستماتیک افراد بی گناه را بیگیرد.

همچنان اسدالله شاهد عینی رویداد، به پژواک گفت: ((زمانیکه صدای انفجار را شنیدیم، بلادرنگ وارد کورس شدیم، یکسره وحشت بود؛ ده ها تن خون آلوده و به هر سو پارچه پارچه افتاده بودند.))

نامبرده علاوه کرد، حمله خیلی مدهش بود و ۲۰۰ کشته و مجروح را خود مشاهده کرد.

وی حکومت را به سهل انگاری متهم کرد و از آن خواست تا عاملین رویداد را شناسی و مجازات نماید.

محمد حسین ناصری نماینده مردم میدان وردگ در ولسی جرگه، حکومت را در عدم تامین امنیت مردم ملکی مقصر دانست و گفت که حکومت باید برای تامین امنیت افراد ملکی برنامه های کارا را ایجاد نماید، تا امنیت افراد ملکی به گونه درست تامین شود.

وی علاوه می کند: ((این کشور دشمنان دارد، جنگ افغانستان جنگ استخباراتی است،  بدبختانه میان سران حکومت وحدت ملی اختلاف وجود دارد و دشمن از این خلا استفاده می کند، سبب کشتار افراد ملکی و راه اندازی جنگ های قومی و مذهبی شده اند.))

نامبرده از رهبران حکومت وحدت ملی خواست تا از خواب غفلت بیدار شوند و برای تامین امنیت کشور کار کنند.

ناصری علاوه می کند که در میان قربانیان حتی اجساد برخی شان یافت نشده اند، ارقام را که حکومت اعلان کرده، رقم تلفات و جراحات به مراتب از آن بلندتر است.

بعد از به خاک سپاری جنازه ها، قطعنامه  از سوی خانواده های قربانیان  نیز به خوانش گرفته شد.

در قطعنامه افزون بر تقبیح کردن حمله متذکره درج است که حمله بر مراکز آموزشی در هیچ دین و قانون جواز ندارد و عاملین این حمله وانمود کردند که به هیچ دین و آیین وابسته نیستند.

در قطعنامه نگاشته شده: ((حکومت مکلفیت قانونی دارد تا امنیت شهروندان اش راتامین نماید، اما متاسفانه حکومت به حدی ناتوان است که حتی در پایتخت مردم مصؤونیت ندارد.))

در قطعنامه از ملل متحد خواستار اعمال فشار بر حکومت شد، تا به مصؤونیت مردم ملکی توجه نماید که از تبعیض سیستماتیک نجات یابند.

همچنان از حکومت تقاضا شده تا به اساس پلان منظم، به تامین امنیت هموطنان ارجحیت دهد و دراین راستا اقدام های جدی اتخاذ نماید، اما اگر در این عرصه احساس ضعف می کند، پس از مردم طالب کمک شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement