خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئیس جمهور غنی: عمق توطئه غزنی بررسی گردد

رئیس جمهور غنی: عمق توطئه غزنی بررسی گردد

Aug 17, 2018 - 16:36

غزنى (پژواک، ٢٦ اسد ٩٧): رييس جمهور در سفرش به غزنى ضمن تاکيد بر «عمق توطئه غزنی» و بیشتر شدن حوزه هاى امنيتى در اين شهر، گفت که براى بازسازى اين شهر ٢٠ ميليون دالر اختصاص داده مى شود.

همچنان محمد اشرف غنى در مورد نقش پاکستانى ها در جنگ غزنى صحبت کرد و يک بار ديگر آمادگى اش را براى گفتگوى صلح با طالبان را ابراز کرد.  

طالبان مسلح جمعه شب گذشته بر شهر غزنى حمله کردند و بخش‌هایی از این شهر را به تصرف خود درآوردند، اما بعد از پنج روز جنگ شدید با نیروهای دولتى اين شهر را ترک نمودند.

در اين نبرد، برعلاوه اين که هر دو طرف متحمل تلفات سنگين شدند، افراد ملکى نيز کشته و زخمى گرديدند و خسارات هنگفت مالى نيز وارد شد.

صبح امروز، محمد اشرف غنى رييس جمهور با شمارى از مقام هاى بلندپايه حکومت، وارد اين شهر شد. 

به اساس معلومات دفتر سخنگوى رياست جمهورى، غنی در سفرش به غزنی، صبح امروز در جلسه امنیتی این ولایت اشتراک کرد.

منبع مى نويسد، در این جلسه که جنرال محمد شریف یفتلی لوی درستیز، ویس احمد برمک وزیر امور داخله، جنرال محمد اختر ابراهیمی معین امنیتی وزارت داخله، جنرال دادان لونگ قوماندان قول اردوی ۲۰۳ تندر و سمونوال فرید مشعل قوماندا امنیه ولایت غزنی اشتراک داشتند،ابتدا لوی درستیز گزارش از وضعیت امنیتی و چگونگی عملیات تصفیوی نجات را به رئیس جمهور ارائه کرد.

جنرال یفتلی گفت که عملیات تصفیوی نجات در غزنی جریان دارد و به شکل درست مدیریت می شود. وی افزود، امنیت شهر به حالت عادی برگشته و کمربند های امنیتی در بخش های مختلف شهر ایجاد گردیده است.

رئیس جمهور غنی پس از استماع گزارش امنیتی، ضمن اتحاف دعا به روح قربانيان نیروهای امنیتی و دفاعی، از رشادت و قهرمانی نیروها به نیکی یاد کرد و افزود، کسانی که در جنگ غزنی قهرمانی کرده اند، تقدیر می شوند.

رئیس جمهور غنی بر ایجاد هماهنگی بیشتر میان نیروها تاکید کرده و گفته است: «عمق توطئه غزنی توسط امنیت ملی بررسی گردد و نقاط ضعف آشکار گردند.»

موصوف افزود که در شهر غزنى شش هزار نيروى امنيتى وجود داشت و وى موضوع جنگ در غزنى و عوامل آن را بررسى مى کند.

رییس جمهور در اشاره به گزارش هاى در مورد کشته شدن پاکستانى ها در صفوف طالبان در جنگ غزنى و در خطاب به عمران خان رهبر حزب تحريک انصاف که حزب او در انتخابات پارلمانى برنده شده و وى را به حيث نخست وزير پيشنهاد کرده است، گفت:« جنازه ها براى تان رسيد، عمراخان پشتون هستى، اين قضيه را بررسى کن و به من جواب دهيد.»  

رييس جمهور غنى مى گويد پاکستانى ها در حالى بر شهر غزنى حمله کردند که آنان راکت هاى شان را نيز بنام غزنوى مسمى کرده و اگر غزنى را تصرف مى کردند، در حقيقت شهر اوليا را تصرف مى نمودند. 

محمد اشرف غنى يک بار ديگر گفت که راه مذاکره براى طالبان مسلح باز است.

او افزود:«طالب! هر جا که مى خواهى در مورد صلح همراى تان مى نشينم، در مدينه منوره، مکه معظمه، کابل و يا هر ولايت ديگر کشور.»

رئیس جمهور در این نشست به مسئولین امنیتی هدایت داده است تا پولیس غزنی دوباره احیا شود و به خاطر تامین امنیت بهتر شهر غزنی حوزه های امنیتی بیشتر ایجاد گردد.

همچنان منبع مى نويسد که رييس جمهور در جریان سفرش، در جلسه اداری این ولایت نيز اشتراک کرد.

به اساس معلومات منبع، در این جلسه وحیدالله کلیمزی والی غزنی ضمن ارائه گزارش از وضعیت عمومی شهر غزنی، گفت که سیستم آب رسانی، برق و مخابرات فعال گردیده است، اما نیاز به کار بیشتر دارند.

رئیس جمهور غنی ضمن اتحاف دعا به روح قربانيان نيروهاى امنیتی و دفاعی و افراد ملکی در غزنی، گفته است که ۲۰ میلیون دالر به شکل فوری به خاطر بازسازی ساختمان های اداری و دیگر بخش های شهر غزنی اختصاص داده می شود.

موصوف می گوید: «آبدات تاریخی غزنی که صدمه دیده باشد، فوراً ترمیم می شوند و بالاحصار غزنی هم به خاطر قدامت تاریخی اش، بازسازی می گردد و همچنان به خانواده های شهدا و زخمی شده گان، کمک خاص صورت می گیرد.»

همچنان او از همکاری ماموریت حمایت قاطع تشکری نموده و گفته است که به مقدار ۷۵۰۰ تن گندم تهیه شده است تا به خانوادۀ شهرغزنی توزیع گردد.

  غنی از داکتران و قابله های غزنی که  در جریان رویداد اخیر آن ولایت، در کنار مردم باقی ماندند، تشکر کرده و گفته است که یک هیاتی از زنان به این ولایت می آید تا مشکلات و آسیب های را که متوجه زنان و قابله ها است، مورد بررسی قرار دهد.

به گفته او شفاخانۀ این ولایت از طرف یک تصدی دولتی اعمار می گردد، تا شهروندان غزنی برای درمان به ولایات دیگر نروند.

رییس جمهور ضمن تقدیر از نيروهاى امنيتى و دفاعى کشور،گفته است: «به نمایندگی از همه دولت از مردم غزنی تشکر می کنم و سر تعظیم به بزرگی مردم این ولایت فرو می آورم.»

به گفته او:«خاینان قوم ندارند و خون‌ریز هستند و باید مورد مجازات قرار گیرند.»

 وی به ارگان های محل هدایت داده است تا تمام امکانات ولایت درجه اول را به غزنی فراهم نماید. 

رئیس جمهور کشور همچنان گفته است که هیات تعقیبی به غزنی خواهد رفت تا تمام مشکلات و نیازمندی ها را در بخش های برق، آب، مخابرات، زراعت، امور زنان و امنیت مورد بررسی همه جانبه قرار دهد و بالای ولسوالی‌های ولایت غزنی بعد از تصفیه، تمرکز بیشتر صورت می گیرد و هیچ ولسوالی غزنی نباید از سوی سرپرست اداره گردد.

دفتر سخنگوى رياست جمهورى نوشته است که محمد اشرف غنى در جريان اين سفر،  در کنار شرکت در مراسم ختم قرآن عظیم الشان و فاتحه به روح قربانيان غزنی، از بخش های مختلف شهر غزنی ديدن کرد و با مشکلات باشنده گان اين شهر را استماع نمود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement