خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سروى: اکثريت مردم خواستار آتش بس و اميدوار به صلح مى باشند

سروى: اکثريت مردم خواستار آتش بس و اميدوار به صلح مى باشند

Aug 18, 2018 - 11:51

کابل (پژواک، ٢٧ اسد ٩٧): نتايج سروى تازه نشان مى دهد که از هر ده تن، ٩ تن خواستار آتش بس اند و هشت تن ضمن اينکه اميدوار به تامين صلح اند، برتعهد حکومت در آوردن صلح، باور دارند و اقدامات انجام شده براى صلح را مهم مى دانند.

در اين سرو؛ در جریان ماه هاى سرطان و اسد سال ١٣٩٧ از سوى کنسرسيوم صلاح و شبکۀ زنان افغانستان، به کمک مالى اتحاديه اروپا از طريق مصاحبه با ٤٧٢٥ تن در٣٤ ولايت انجام شده است.

نتايج اين سروى، امروز در يک نشست در کابل اعلام شد.

یافته های سروى نشان مى دهد که در کُل، حدود ٨٢ درصد مردم (٤٦ درصد زياد و ٣٦ درصد کم) به تامين صلح در کشور باورمنداند و متباقى باور به آمدن صلح در کشور ندارند.   

اين باورمندى در زون شرق ٩٢ درصد، زون جنوبغرب ٨٨ درصد، جنوبشرق ٨٧ درصد، شمالغرب ٨٤ درصد، شمالشرق ٨٣ درصد، غرب ٨١ درصد و زون مرکز ٧٢ درصد مى باشد.

همچنان اين باور در ميان جوانان، کمى بيشتر نسبت به سالخوردگان است و در ميان کسانى که سطح تحصيلى متوسط دارند، نسبت به ديگران حدود سه در صد بيشتر مى باشد.

بر بنياد نتايج سروى، بيشتر از ٨٤ درصد مردم (٦٠% زياد و ٢٤ درصد کم) تاثيرات وقايعى چون (اعلامیه علمای جهان اسلام در مورد صلح و ثبات در افغانستان، فتوای علما در مورد جنگ در کشور و آتش بس اخیر در روزهاى عيد میان دولت و طالبان) در رابطه به صلح را مهم خوانده اند.

منبع نوشته است که بيش از ٧٥ درصد مردم (٣٩ درصد زياد و ٣٦ درصد کم) نسبت به تعهدات حکومت و رييس جمهور در رابطه به صلح باور دارند.

همچنان آمار ارايه شده، بيانگر آن است که نزديک به نيمى از مصاحبه شونده ها به تعهدات جامعه بین المللی و ناتو در قبال صلح و پروسه صلح باور دارند و بیش از ٥٢ درصد ديگر، به اين تعهدات باور ندارند. 

و نيمى از مصاحبه شونده ها باور دارند که طالبان صلح مى کنند؛ اما نيمى ديگر بر اینکه طالبان حاضر به مصالحه شوند، بی باور اند.

يافته هاى سروى نشان مى دهد که ٩٦ درصد مصاحبه شونده ها «تروریست های خارجی و داعش»، ٤١ درصد موجودیت نیروهای خارجی،  ٣٨ درصد موجودیت زورگویان، ملیشه های خودسر و مافیای زمین، ٣٧ درصد اداره و حکومتداری ضعیف در ولایات، ٣٤ درصد موجودیت مافیای مواد مخدر و معادن،  ٣٣ درصد فساد به خصوص فساد ادارى و ٣١ درصد کشورهای منطقه را چالش هاى درجه اول در برابر صلح در کشور خوانده اند.   

همچنان ٧٦ درصد مصاحبه شونده ها، اجماع و حمایت علماى کشور و جهان اسلام را فرصت عمده برای رسیدن به صلح می دانند. قابل ذکر است که ٦٩ درصد زنان و ٨٢ درصد مردان، آنرا فرصت اول برای صلح دانسته اند.

نتايج سروى بيانگر است که ٦٣ درصد مصاحبه شونده ها تعهد رئیس جمهور و حکومت، ٦٢ درصد آتش بس، ٥٤ درصد حمایت جهان اسلام، ٤٥ درصد اجماع کشورهای منطقه، ٣٩ درصد تعهد جامعه بین المللی و ٣٨ درصد تعهد و حمایت ایالات متحدۀ امریکا را فرصت هاى عمده  برای آوردن صلح در کشور عنوان کرده اند.

همچنان ٩٣ درصد مصاحبه شونده هاى اين سروى، آتش بس دایمی با آغاز آن از عید سعید اضحی سال روان را تقاضا کرده اند.  

اين درحالى است که حکومت افغانستان، از احتمال آتش بس در روزهاى عيد سعيد اضحى سخن زده؛ اما طالبان مسلح در پيامى که به مناسبت عيد، امروز منتشرکرده اند، در مورد آتش بس در روزهاى عيد چيزى نگفته اند.

قابل ذکر است که حکومت افغانستان در عيد سعيد فطر گذشته، نخست پنج روز آتش بس اعلام کرد و سپس آن را ده روز ديگر تمديد کرد؛ اما طالبان تنها در سه روز عيد آتش بس اعلام کردند و شام سوم عيد، حملات شان را بر مواضع نيروهاى دولتى آغاز نمودند که تا حال به شدت ادامه دارد. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement