خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسلمانان رُکن اعظم حج (وقوف عرفه) را انجام ميدهند

مسلمانان رُکن اعظم حج (وقوف عرفه) را انجام ميدهند

Aug 20, 2018 - 09:39

کابل (پژواک، ٢٩ اسد ٩٧): امروز حدود سه میليون مسلمان از سراسر جهان به شمول زايرين افغانستان، مراسم عرفات را در عربستان سعودى بجا مى نمايند.

حجاج ديروز مراسم حج را آغاز کردند؛ آنها احرام به تن کرده از مکۀ معظمه به سوی منى حرکت نموده و بعد از سپرى کردن شب، صبح امروز به رکن اساسی حج (عرفات) پرداختند.

حج رکن پنجم اسلام است که همه ساله به صورت مذهبی در عربستان سعودى ادا می شود.

حجاج صبحگاهان، قبل از طلوع آفتاب در صحرای عرفات جمع شده و دست به دعا بالا نموده از خداوند لايزال طلب نياز کردند.

صحرای عرفات محل راز و نیاز زايران با خالق يکتا است و جايى است که حضرت محمد (ص) آخرين خطبۀ شان را به مسلمانان ايراد نمود.

بعداً مسلمانان در مسجد نمرۀ عرفات تجمع نموده خطبۀ حج را شنيده و پس از اداى نماز ظهر و عصر منى را به قصد مزدلفه ترک مى نمايند.

حجاج، شب را در مزدلفه سپرى کرده و ٢١ و يا ٤٢ سنگريزه را به خاطر زدن شيطان هاى بزرگ، متوسط و خُرد، جمع آورى مى نمايند و پس از اداى نماز صبح به طرف منى و زدن شيطان بزرگ حرکت مى کنند.

سپس حجاج روز اول عيد بعد از زدن شيطان با هفت سنگريزه قربانى مى کنند، موهاى شان را مى تراشند و يا کوتاه ميکنند و براى طواف به سوى خانه کعبۀ شريفه روان مى شوند.

حجاج هفت بار طواف نموده و بعداً به صفا و مروه ميروند، آب زمزم مى نوشند و دو رکعت نماز را در مقام ابراهيم ادا مى کنند.

زايرين پس از طواف خانۀ کعبۀ شريف دوباره به منى بر ميگردند و در روز دوم و سوم عيد شيطان متوسط و خُرد را سنگ باران ميکنند.

آنها قبل از نماز عصر سوم عيد، بعد از آن که شيطان خُرد را هم با سنگريزه زدند، منى را به قصد مکۀ مکرمه ترک ميکنند و بدين ترتيب فريضۀ حج ختم ميشود.

در جمع حجاج حدود ٣٠ هزار تن از افغانستان نيز شامل بوده و وزارت ارشاد، حج و اوقاف کشور ميگويد که براى آنها در مقايسۀ سالهاى گذشته، امسال تسهيلات بيشترى مساعد گرديده است.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement